חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עידן חדש

 משהו טוב עובר על עידן לשם העונה. אחד הטניסאים הצעירים והמבטיחים ביותר של הדור הנוכחי אמנם נכנס לתודעת חובבי הענף כבר לפני כשנתיים, אולם נדמה כי העונה משהו בו שונה. הוא בוגר יותר, בשל יותר ובעיקר מאמין בעצמו כמי שבהחלט מסוגל למלא את החלל ביום שאחרי דודי, יוני ואמיר.

אחרי שלוש זכיות בטורניר פיוצ'ר בישראל בחודשיים האחרונים (ראו כתבה נפרדת) בת"א, כפר המכביה ועכו, והתקדמות מרשימה שהובילה אותו לפני שבועות אחדים אל תוך 300 הטניסאים הטובים בדירוג (נכון להיום מדורג במקום ה-305), תפסנו אותו לראיון צפוף בין סדרת תחרויות הצ'לנג'ר בסבב ואימונים מסביב לשעון, לשיחה אישית על הדבר שהוא פשוט לא יכול בלעדיו. טניס כמובן.

עידן, חזרת לעונה החדשה כמו מלוע של תותח אחרי פציעה לא פשוטה.

"התחלתי את העונה מחוץ ל-400 הראשונים אחרי פציעה בשרירי הבטן שקצת השביתה אותי בחלק האחרון של העונה שעברה. זה תפס אותי בצ'לנג'ר ביפן. סבלתי מכאבים חזקים ונאלצתי לנוח במשך שלושה שבועות. לקראת העונה החדשה עבדתי מאוד קשה, הרבה כושר ושיפור אלמנטים טקטיים במשחק שלי. שיחקתי בינתיים השנה הרבה פיוצ'רים, בארץ ובחו''ל וממשחק למשחק צברתי ביטחון. אפשר לומר שהפיוצ'רים בארץ עזרו לי המון, לא רק מבחינת הדירוג, אלא גם בהרבה מבחינת ביטחון בטניס שלי. בכל זאת, לזכות בשלוש תחרויות ולעשות עוד שלושה גמרים זה לא דבר של מה בכך".

""לשם עם הגביע בכפר המכביה 

עד כמה תיאבון הזכיות הללו הכניסו לך לקראת המשך העונה?

"אני ממשיך לעבוד קשה מאוד באימונים ומאמין ביכולת שלי להשתפר עקב בצד אגודל. תמיד כיף לזכות בטורנירים, במיוחד שזה כאן בארץ קרוב למשפחה ולחברים, אבל זה רק חלק מתהליך ארוך מאוד שאני עובר. המטרה הקרובה שלי היא להיכנס לסבב הצ'לנג'רים בקיץ ולהמשיך להתקדם בדירוג. ברמה האישית, אני מאמין שאוכל לעשות תוצאות טובות שם ולהמשיך להשתפשף בסבב".

אתה עובד כבר כמה שנים עם עמוס מנסדורף. ספר קצת על מערכת היחסים ביניכם. עד כמה אתה לומד ממנו?

"זה לא סוד שחלק מרכזי מההתקדמות שלי העונה הוא בזכות עמוס. אין צורך להכביר במילים על עמוס ועל הניסיון הרב שיש לו בטניס. אנחנו מתאמנים בצורה איכותית ואינטנסיבית מאוד, כשהשנה אני חושב שהצלחנו לעלות רמה בכל מה שקשור להבנה בינינו על המגרש ומחוצה לו. הצלחתי לשפר יחד איתו את חבטת ההגשה וכף היד, ובעיקר להשתמש בכלים שיש לי בצורה טובה יותר על המגרש ולהפגין אגרסיביות לאורך שלבים נרחבים יותר במהלך המשחק. אם בעבר הייתי נכנס למערבולות של טעויות ואולי חלש יותר מבחינה מנטלית, היום אני הרבה יותר שקול. הניצחונות האחרונים הכניסו לי ביטחון, אני מרגיש יותר ביטחון ללכת על כדורים קשים ומשדר הרבה יותר אופטימיות. חשוב לי להזכיר באותה נשימה גם את רונן בגה שמלווה אותי כמאמן כושר ועושה עבודה מעולה".

זה לא סוד שאתה זוכה לתמיכה רחבה בשנים האחרונות, כזו שמסייעת לך להתפתח כספורטאי מקצוען בסבב. עד כמה העזרה הזו משמעותית מבחינתך?

 "זה נכון. זכיתי למעטפת מדהימה של אנשים שמקיפים את הקריירה שלי וזה ממש מרגש אותי. כמובן שזה מתחיל במשפחה הקרובה שנותנת לי שקט ומאמינה בי, בעיקר סבא שלי אריה שתומך ומלווה אותי מגיל קטן. וכמובן, יש את איגוד הטניס שעוזר לי מאוד ברמה הכלכלית, בין אם זה במימון האימונים, טיסות לתחרויות, מאמני כושר יחד עם עזרה שוטפת לכל אורך השנה. זה ממש לא מובן מאליו מבחינתי אך יחד עם זאת רוב הנטל עדיין נופל עלי ועל משפחתי״

 עד לפני שנתיים עוד היית מחוץ לאלפייה הראשונה בסבב. אפשר לומר שהמעטפת הזו היא שסייעה לקפיצה הזו בדירוג?

​"אין ספק שהצוות שסביבי והאפשרות להתנהל כמו מקצוען היא דבר שסייע לי ועדיין עוזר לי להתקדם. בסוף שנת 2014 הייתי מחוץ ל 1000 הראשונים בעולם(1224) ולולא התמיכה והאמונה של איגוד הטניס והמאמן האישי שלי עמוס מנסדורף לא הייתי יכול לעשות את הקפיצה המשמעותית הזו ברמה וכמובן בדירוג.״

  עם הפנים קדימה

בחודש ספטמבר הקרוב תפגוש נבחרת הדיוויס שלנו את אוקראינה (ככל הנראה ברמה''ש) למשחק הישרדות במסגרת הבית האזורי אירופה/אפריקה מס' 1. שנה לאחר שהצליחו החניכים שלנו לגבור באותו מעמד על שוודיה, צפוי גם השנה לנבחרת שלנו מאבק עיקש מול נבחרת מצוינת (שחקנים מובילים: אלכסנדר דולגופולוב וסרגיי סטחובסקי). בעקבות הפציעה של אמיר וינטרוב, מי שעשוי לשחק כמחבט מס' 2 בהתמודדות הוא לשם שלא שיחק במפגש החוץ מול פורטוגל בתחילת השנה.

הפעם לאור כושרו החיובי בתקופה האחרונה, קיים סיכוי סביר כי הקפטן אייל רן ירכיב את לשם במשחקי היחידים. האחרון מצידו נחוש להוכיח את עצמו גם במדים הלאומיים, במיוחד לאחר ההפסד במפגש מול שוודיה אשתקד (ב-3 מערכות מול איסק ארווידסון במשחק לפרוטוקול).

"הולך להיות מפגש קשה מאוד", אומר לשם בכנות לקראת ההתמודדות מול האוקראינים. "לא משנה באיזה סגל בסופו של דבר הם יגיעו, יש להם שחקנים איכותיים. היתרון מבחינתנו הוא שנשחק בבית מול הקהל שלנו שתמיד מצליח להוציא מאיתנו אקסטרות. אנחנו מודעים לחשיבות של המפגש ומבטיחים לעשות הכול על מנת להישאר שנה נוספת בבית האזורי".

""לשם עם הקפטן אייל רן במהלך המפגש מול שוודיה בשנה שעברה

במפגש האחרון מול פורטוגל ישי עוליאל הועדף על פניך לצידו של דודי במשחקי היחידים. התאכזבת מההחלטה?

"להגיד שזה לא אכזב אותי יהיה שקר. כשחקן מקצוען תמיד הרצון הוא להיות על המגרש, על אחת כמה וכמה כשמדובר במפגש דיוויס ובאפשרות לייצג את המדינה. אני מאוד מקווה שהפעם ייבחרו בי. יש לי צורך באיזשהו מקום להחזיר על ההפסד בשנה שעברה. השתפרתי הרבה מאז וגם התבגרתי מנטלית, אבל בסופו של דבר ההחלטה היא של הקפטן ואכבד אותה לא משנה מה ייבחר".

רואה את עצמך כשחקן שיוביל את נבחרת הדיוויס שלנו לפחות בעשור הקרוב?

"בהחלט. בינתיים אני לומד המון מהחבר'ה הוותיקים כמו יוני ודודי שנותנים לי המון. יש דור חדש וצעיר שיוכל לעשות דברים יפים עבור הנבחרת שלנו בשנים הבאות. ישי עוליאל, בן פתאל, מור בוליס, איגור סמילנסקי שחזר מהקולג' ועושה תוצאות יפות מאוד ועוד שחקנים מוכשרים. אנחנו אמנם לא מדינה גדולה כמו ספרד או צרפת שיש להן את הפריבילגיה לברור שלושה-ארבעה שחקנים לנבחרת הבוגרת, אבל יש בהחלט לאן לשאוף".

אפרופו דור חדש. חייבים לשמוע ממך התייחסות להחלטה של חברך דניאל צוקרמן לפרוש מטניס מקצועני ולעבור לשחק במכללה בארה''ב.

"דניאל הוא חבר מאוד קרוב שלי. אנחנו מתאמנים ביחד כבר 4 שנים אצל עמוס מנסדורף, נוסעים יחד בעולם לתחרויות ומכירים אחד את השני מעולה. הוא עשה את ההחלטה הכי טובה עבורו ולי נותר בתור חבר רק לאחל לו הצלחה. זה לא מדויק שהוא פורש מטניס מקצועני, כי בקולג' יש חוק שמאפשר לשחק כמות מסוימת של תחרויות בזמן החופשות, מה גם שהיו כבר תקדימים לשחקנים שהלכו לשחק במכללות וחזרו אחר כך לסבב. עם הכישרון שלו אי אפשר להתווכח ואני מקווה שהוא יצליח למצות את הפוטנציאל שלו בכל דרך. אני בכל אופן תמיד מאחוריו איפה שהוא לא יהיה".

""

תאר קצת עבור מי שלא מכיר את החיים של טניסאי מקצוען בסבב.

"האמת שכבר התרגלתי. מגיל צעיר אני טס לתחרויות, מכיר אנשים חדשים, יוצר חברויות ולומד על תרבויות שונות. כמובן שיש גם צדדים פחות נעימים, כמו לנסוע למקומות נידחים, ג'ט לגים ומשברים שעוברים בדרך, אבל מתרגלים להכול. היום בעידן הטכנולוגיה הרבה יותר פשוט לשמור על קשר עם משפחה, חברים ועם החברה. הם נותנים לי כוח וזה ממש חשוב מבחינתי".

10 שנים מהיום, איפה נראה את עידן לשם?

"קצת קשה לי לכוון כל כך רחוק. אני מקווה להמשיך לשחק טניס ולהיות חלק מהרמות הגבוהות של הטניס העולמי, וכמובן להגשים את השאיפות שלי".

 

דבר המאמן, עמוס מנסדורף 

"עידן עשה התקדמות גדולה השנה. הוא מתחיל להבין מה זה טניס מקצועני ומה זה אומר לקום כל בוקר ולעבוד קשה. אני מאמין שנראה ממנו עוד הרבה טניס טוב בשנים הקרובות. אנחנו מאמינים שנינו שצריך פחות לדבר בעל פה ויותר לדבר על המגרש ולעבוד קשה בשקט רחוק מהעין. אין לי ספק שאם הוא ימשיך לעבוד ככה, העתיד יהיה ורוד".

 

 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן