Search
Close this search box.

70 שנות מחבטים על הקיר

רוני גולדמן
 
היסטוריה על הקיר…!!
70 שנות מחבטים- על הקיר ב"בש גל" ספורט…להביט לאחור וליהנות…ככה שיחקו פעם..!

 
פשוט מוזיאון…
 
סמארטפון.איי-פד, I-GO .WAZE. פייסבוק. טוויטר….עידן הטכנולוגיה במאוץ מטורף.אי אפשר לעצור… הקוים במגרשי הטניס אמנם לא השתנו במשך כ-130 שנים, אך המחבטים-כן. ועוד איך: חומרים חדשים, ממתכת, גרפיט, עם פיברגלס, טיטניום, בורון, …בולמי זעזועים מתקדמים, גידים וחוטים טבעיים וגם סינטטיים רבי עוצמה, וכמובן עיצובים מרשימים בשלל צבעים.
 
הבה נעצור לרגע ונלך אל ההתחלה. אל המחבטים של פעם. מחבטי העץ  המלא, תחילתם כבר בתחילת המאה הקודמת:ה –Maxply של דנלופ, המחבטים של Slazenger ,ה-Wilson  ועוד כמה. בודדים. היו מעט… של חברות ותיקות שמהן נמצאות גם כיום בזירה, מי פחות ומי יותר.

כשאתם מזדמנים ל"בש גל" ספורט, שימו לב והביטו אל הקיר הגדול שממול, מעל מחלקת הגביעים והשיזור של איבור(שוזר מיומן, מקצוען, איש מסביר פנים, וגם טניסאי איכותי!).כן. אתם ב"מוזיאון" היסטורי של מחבטי הטניס לדורותיהם!!.

 
לפני מס' ימים, פתאום, הרמתי ראשי והבטתי. בעודי אומר לעצמי: איך יכולתי לא לראות את היופי הזה עד כה, שהרי אני מבקר במקום כבר שנים ארוכות.
כנראה שדברים שרואים משם לא רואים מכאן… בדקתי ומצאתי כי שורות המחבטים על קיר זה מייצגות תקופות רבות ושונות. האבולוציה של מחבטי הטניס במלוא הדרה!.
 
 
 
                             
""
 מחבטי הטניס לדורותיהם.אבולוציה מרתקת
 
 
 
 
המראה לקח אותי באחת יותר מ 50 שנים לאחור.כילד בן 9, שהתחיל לשחק טניס. תחילה עם מחבט פשוט.לא זוכר הסוג. ומיד א"כ, כשהתחלתי להתחרות באליפויות הילדים(עד גיל 10)- עם מחבט ה MAXPLYDUNLOP שקיבלתי במתנה מהורי. צריך להבין- מחבט כזה אז היה ה"רולס-רויס" של המחבטים.עשוי מעץ מלא.התרגשות עצומה אחזה בי כל עת שאחזתי בו ועליתי עימו למגרש…עד היום שמורים אצלי 2 מחבטי הראשונים המוזכרים, בהם זה שידיתו קוצרה(הייתי אז, בגיל 9) . והשני- עימו זכיתי באליפות הנוער.
 
                              
 
 ""
 להפחית במשקל, להגביר עוצמה וקלות במשחק
 
 
 
 
מגדילים ראש, מפחיתים משקל
 
עם מחבט העץ שלי המשכתי א"כ שנים ארוכות, גם אל הנבחרת הלאומית וסגל הדייויס הרחב. מסביב החלו כבר להופיע מחבטי המתכת המלאה,(ואני עדיין, אז, נותרתי נאמן למחבט שלי). א"כ המתכת החלולה(להפחתת המשקל). השלב הבא היו מחבטי הגרפיט עם הפיברגלס המלא, ועד לטכנולגיה החדשה, כיום– מחבטי הגרפיט עם תערובות נוספות על בסיס גרפיט– חלולי הצינור- כאמור כדי להפחית עוד במשקל המחבט ולהגביר העוצמה והקלות במשחק.
 
ולא רק החומרים הקלים יותר.היו גם- וזו ממש נוסטלגיה- בתחילת הדרך ידיות מחבט גדולות בלבד(4 וחצי וארבע ו-8\5).וכשרצו להקטין הידית- שייפו אותה… לילדים קטנים גם קיצרו את המחבט ובכך גם הפחיתו משקלו (בהמשך כבר התחילו ליצור מחבטי ג'וניור מתאימים…).
 
וכש"הראש הגדול" הגיע לשוק- התחילה המהפכה!!- שטח פני מחבט של מחבטים אלו הוא באיזור ה – 125-110 אינטש מרובע, טענו שנאבד שליטה על החבטה-מחיר העוצמה- אך רוב האנשים, הסתבר, חיפשו נוחות, קרי לפגוע בכדור,ולכן ה"ראש הגדול" הפך לנחלת רבים מהשחקנים החובבים בעיקר.המקצוענים העדיפו את הראש הבינוני(כ- 90 אינטש מרובע ומעלה). להיזכר שהראש הקטן היה עם שטח של 70 אינטש מרובע נשמע כיום כמעט בלתי נתפס…
 
ומה עם הגידים, החוטים? בתחילה, במחבטי העץ, צרכו חוט גמיש. היה הגיד הטבעי. ולצידם – לשחקנים חובבים- חוט ה..דיג(הניילון).כך נוצר החוט הסינטטי המורכב מכמה חוטים שיוצרים חוט בעובי כ-1.4 מ"מ(רב שכבתיים, או קלועים).החוט הסינטטי חי יותר, הגידים הטבעיים(הרגישים לשינויי מזג אויר)- פחות.
 
                               
 
איך שפעם שמרו על מחבטים…
 
בימים בהם רואים בכל תחרות שחקנים עם תיקי הטניס הגדולים, ובהם 6-7 מחבטים, הנשזרים מחדש לפני כל תחרות,(ובמהלך משחק, ורואים זאת בטלויזיה בתחרויות הסבבים המקצועיים, שחקן מחליף מחבט כמה פעמים, כשהוא חש שהמתיחה רפתה- בשל עוצמות החבטה), כדאי להזכיר להם כמה מאושרים הם צריכים להיות. לפני כמה עשורים 2 מחבטים בתיק היו סימן היכר של טניסאי מקצוען.אולי בגלל זה ראינו הרבה פחות מקרים של ריסוק ברוטלי של מחבטים מתיסכול של שחקנים מביצועיהם בתחרות… היו השלכות של מחבטים(ובמשטחי הכורכר שהיו כאן עד סוף שנות השבעים, בד"כ לא אונה להם כל רע(למחבטים) בשל הנחיתה הרכה על המשטח הזה, וגם בגלל חוזקם. נראה שהיום, בעידן המסחרי כל כך, מחבטים חדשים באים יותר בקלות, וכמו כן ישנה אולי מעין סלחנות כלפי "מרסקי מחבטים".
 
 
             
 
 ""
 ככה שמרו על מחבטי העץ

 

 

בתקופת מחבטי העץ שמרו עליהם מכל משמר כי , קודם כל, מחבט טניס משובח (ובכלל) היה "אוצר", ובעיקר כי הם היו רגישים יותר לחום וקור. מסגרת עץ וברגים החזיקו המחבט חזק(הוחזרו מיד אחרי כל משחק) זאת כדי שלא יקבל כיפופים ועיוותים עקב הקור או החום כמו גם עקב לחץ הגידים עצמם הרגישים לשינויי הטמפרטורה… ואכן עד היום שמורים אצלי שני מחבטי הראשונים: הראשון, מפירמה לא ממותגת אז, והשני, כאמור ה MAXPLY .אותו מחבט בו זכיתי באליפויות הנערים והנוער…ואני מתבונן בו מדי פעם בערגה ובאהבה.מעניין יהיה לנסות אותו במשחק(אני מתכנן מפגש מרתק בו יככבו מחבטי העץ המיתולוגיים…!
ובמפגש כזה כמובן שהלבוש יהיה ALL WHITE . וימבלדוני….ונדאג שיהיה בו גם התות שדה בשמנת המפורסם…לדשא, לצערי לא אוכל לדאוג…).
 
 

 

ההיסטוריה שלי:
 
מחבטי הראשונים: מימין- ה MAXPLY הראשון, שקוצץ בידיתו(הייתי אז בגובה הרשת +קצת…). השני, משמאל- מימי אליפויות הנערים והנוער והנבחרות…
 
 
 
        ""    ""
 
 
 
 
היסטוריה על הקיר. מחזה פשוט אדיר!!
 
                        
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                         
                                
 
 
 
                   
 
 
 
 
 
 
 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן