Search
Close this search box.

תוספי תזונה: מה יעזור לכם לתפקד טוב יותר?

                                מאת: גיא שלמון, דיאטן קליני וספורט, פיזיולוג צוות סולגאר

עולם הספורט מוצף בתוספי תזונה העשויים להאריך את הסבולת, לזרז את ההתאוששות לאחר האימון, להפחית שומן בגוף, להגדיל מסת שריר, למזער את הסיכונים לחלות או להשיג מטרות אחרות המשפרות ביצועים ספורטיביים. חצי מהמשימה במקרה זה היא למצוא אילו מוצרים מתאימים לנו ומהם היתרונות שאנו מצפים מהם. הצבת מטרה רצויה לעצמכם עשויה לסייע לכם להיות ברורים יותר באשר לאיזה סוג של תוסף תזונה אתם מחפשים.
 
את רשימת תוספי התזונה לספורטאים ניתן לחלק לשתי קטגוריות:
א. תוספים ארגוגניים המשפרים ביצועים ספורטיביים
ב. תוספי תחזוק שמטרתם להעניק למתאמן את כל הרכיבים הנדרשים לתפקוד אופטימאלי ולמניעת חסרים תזונתיים אפשריים
 
במקרים רבים, עיסוק בפעילות גופנית אינטנסיבית יום יומית מלווה לא פעם בפציעות ספורט, בעומסים על עצמות השלד, בשחיקת מפרקים, בדלקות ובכאבים בזמן המאמץ והמנוחה. במקרים אלו שימוש בתוספי תזונה ייחודיים יכול לזרז את ההחלמה של הרקמות ולהגביר את תהליך השיקום. לנטילת תוספי תזונה, אם כך, יכולה להיות תרומה רבה לעוסקים בפעילות הגופנית. כל שנותר הוא לבצע התאמה של הרכיבים הנדרשים במינון הנדרש.
 
חשוב לבדוק: האם תוספי התזונה אותם אנו בוחרים איכותיים, פוטנטיים, נחקרו כמתאימים לעוסקים בפעילות ספורט, שילובים מתאימים, בדיקות בקרת איכות ועוד. לכן, רצוי לפנות לחברה המציעה סטנדרטים מסוג זה.
 
 
מוצרים לתמיכה בפעילות גופנית:
 
מולטי ויטמין
נטילת מולטי ויטמין חשובה לכולנו ועל אחת כמה וכמה לעוסקים בפעילות גופנית. בעקבות פעילות גופנית נוצרים חסרים תזונתיים עצומים בויטמינים ומינרלים בגופינו.
חוסרים אלו יכולים לפגוע במטרה הסופית שלנו כגון: תחזוקה שוטפת, פיתוח מסת שריר, הרזייה, שיקום מדלקות ואף גם בשיפור הביצועיים הספורטיביים שלנו.
ככל שהמעמסה על הגוף גדולה יותר, כך נטילה יומיומית של מולטי ויטמין חשובה יותר. מומלץ לצרוך מולטי ויטמין איכותי ומגוון המשלב רכיבים המסייעים לספיגה משופרת והטמעה ממושכת יותר בגוף.
 

פורמולת אנטי אוקסידנטים
מחקרים רבים הראו כי במהלך פעילות גופנית מאומצת וממושכת (בעיקר בסבולת לב ריאה) נוצרים בגוף, כתוצאה מתהליך הנשימה ושאר תהליכים ביוכימיים בתאים, חומרים הידועים כרדיקלים חופשיים. עלייה בריכוז הרדיקליים החופשיים בגוף, במהלך הפעילות הגופנית ולאחריה, יוצרת עקה חמצונית (Oxidative stress) העלולה לחמצן חומרים חיוניים, לפגוע ברקמות ובמבנים. מחקרים הוכיחו שככל שהאימון הגופני אינטנסיבי יותר, ממושך יותר וכולל דרישות אספקת אנרגיה גבוהות יותר, כך עולה הסיכון להיווצרות עקה חמצונית גבוהה יותר. נטילת פורמולה הכוללת את כל הרכיבים החיוניים לנטרול רדיקליים חופשיים- מבטיחים נטרול של רדיקלים חופשיים ותגבור יכולת הגוף לייצר מנגנונים נוגדי חמצון תוך תאיים.

קו-אנזים Q10
קו-אנזים Q10 הינו נוגד חמצון רב עוצמה הנמצא בכל תאי הגוף ובעיקר בתאי שריר הלב. Q10 משתתף בתהליך ייצור האנרגיה בתוך התאים והשרירים ועל כן עוזר במצבי עייפות, תשישות וכאבי שרירים, שומר על שריר הלב ועל איזון לחץ הדם, מונע ומטפל בדלקות חניכיים ומגרנות. עקב היותו נוגד חמצון הוא מגן על ממברנת (מעטפת) התאים, על המיטוכונדריון על ה- DNA מפני רדיקלים חופשיים.
 
 
בזמן אימון אינטנסיבי חלה עלייה ברמות הרדיקלים החופשיים, המביאה לסטרס מטבולי. מצב זה עלול להתבטא במחסור של Q10, לפיכך קיימת הנחה כי תוסף חיצוני של Q10 עשוי להועיל לאנשים בריאים פעילים ולא רק לחולים. מחקרים הראו שהוספת Q10 משפרת את היכולת האירובית והאנאירובית, את יכולת האימון ואת ההתאוששות לאחריו אצל אנשים מאומנים ולא מאומנים.

מגנזיום
מגנזיום הינו מינרל חשוב וחיוני אותו אנו נדרשים לקבל מהתזונה. מינרל זה מהווה קו-פקטור ל- 300 אנזימים המשתתפים בתהליכים רבים בגוף האדם. המגנזיום משמש כרכיב מבני בהרכב עצמות השלד ונושא תפקיד חשוב גם בשמירה על פעילות הלב. מגנזיום הוא אחד המינרלים החשובים והנחוצים ביותר לביצוע מאמץ גופני.
 
במאמץ נדרש המינרל לצורך תהליכים הקשורים בייצור וניצול אנרגיה, ומאחר וקצב תהליכים אלה גדל בזמן מאמץ גופני, כך הצורך במינרל המגנזיום עולה. יש לזכור שרמת איבוד המגנזיום עולה בזיעה ובשתן. מכאן שמחסור במגנזיום יוביל לפגיעה ברמת הביצוע של האדם העוסק בפעילות גופנית. המחסור במגנזיום בקרב אנשים העוסקים בפעילות גופנית מתבטא בעיקר בכיווץ שרירים (Muscle Cramps) תוך כדי המאמץ, לאחריו או במהלך הלילה. זהו כיווץ בלתי רצוני ופתאומי של שריר או קבוצת שרירים. האזור השכיח ביותר הוא בשריר התאומים.
 

חלבון מי גבינה
אנשים העוסקים בפעילות גופנית נדרשים לדאוג לצריכה של חלבון איכותי בעל ערך ביולוגי גבוה. חלבון נחוץ לשיקום רקמות השריר לאחר מאמצים, לבניית שרירים ופיתוחם ולמניעת פירוק מסת שריר בעקבות מאמץ – על כן יש חשיבות הן לכמות החלבון הנצרכת והן לאיכותו. חלבון מי גבינה נחשב לחלבון בעל זמינות ביולוגית גבוהה מזו אשר בחלבון המופק מביצים, סויה, חלב, בשר או קזאין.
 
 
חלבון מי גבינה מבית סולגאר הוא מוצר איכותי. לצורך קבלת תוצאה מושלמת השתמשו בהכנתו בתהליכי מיצוי ייחודיים ומתקדמים, ובהם: סינון דק, ריכוז ובידוד. תהליכים אלו מתרחשים בטמפרטורה נמוכה וללא כימיקלים. מי הגבינה אשר עברו פירוק חלקי מעוכלים למחצה על ידי אנזימים ליצירת שרשראות של חומצות אמיניות קצרות וקלות לעיכול. התהליך מוסיף לחלבון מי הגבינה של סולגאר זמינות ספיגה גבוהה יותר ומשפר את יכולת הגוף לקלוט את החלבון ביעילות.

ל-קרניטין
היא נגזרת של חומצת האמינו קרניטין, שתפקידה העיקרי הוא נשיאת חומצות שומן אל המיטוכונדריון המהווה את 'תחנת הכוח' של התא למטרת ייצור אנרגיה. מאחר שחומצת האמינו ל-קרניטין מסייעת בייצור אנרגיה בשרירים היא מייעלת את שריפת השומן בתאים, מקטינה את הצטברותה של חומצת החלב, מפחיתה את סימני העייפות ומחזקת את פעילות הלב.
 

BCAA חומצות אמינו מסועפות שרשרת
הן שלוש חומצות אמיניות חיוניות (ל-לאוסין, ל-איזולאוסין, ל-ואלין) בעלות מבנה כימי של שרשרת מסועפת הנמצאות בריכוז גבוה בשרירי השלד. רקמת השריר מורכבת בעיקר מחומצות אמינו מסועפות שרשרת המשמשות בין היתר גם לייצור אנרגיה. נטילת BCAA במהלך אימונים מאיטה את הרס השריר הנגרם בעקבות פעילות גופנית עצימה, מעודדת את סינתזת החלבון ותורמת להתאוששות טובה יותר של רקמת השריר.
 

טונלין
תוסף תזונה המופק משמן חריע, מסייע לחיטוב הגוף ותורם לגזרה מעוצבת. טונלין מכיל מינון גבוה של CLA (Conjugated linoleic acids / חומצה לינולאית מצומדת), התומכת ומעודדת את תהליך ההרזיה ומסייעת בשמירה על משקל גוף מאוזן. נטילת טונלין, במקביל לתזונה נכונה ולפעילות גופנית, מסייעת בהגברת קצב חילוף החומרים, הפחתת מסה ואחוז שומן בגוף, בעיקר שומן בטני , ותורמת להצרת היקפים.

למידע אודות השילוב המתאים עבורך חייג/י 1-800-350-333 (שיחת חינם)

כתבות נוספות

דילוג לתוכן