חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שחקנית חיזוק: סיפורה של הטניסאית החדשה של ישראל

משהו טוב קורה לטניס הישראלי. אחרי ההישג הנפלא של ישי עוליאל הצעיר עם זכייתו בטורניר הזוגות לנוער ברולאן גארוס, השלימה בשבועות האחרונים הטניסאית האוזבקית, ולדה אקשיברובה, את הליך עלייתה הרשמי ארצה, ובכך הפכה רשמית לטניסאית ישראלית. אקשיברובה אמנם אינה מדורגת במקום גבוה בשלב זה בסבב הנשים העולמי (540 בעולם), אולם על פי ההערכות הינה בעלת פוטנציאל משמעותי להתקדם בדירוג העולמי, כבר בעתיד הקרוב.

אקישברובה (27) ילידת טשקנט, אוזבקיסטאן, החלה את דרכה עם המחבט והכדור הצהוב כבר בגיל 7 בעצת אביה, שחלם כי בתו תהפוך לשחקנית מקצוענית בסבב העולמי. "החלום הגדול של אבא שלי היה לראות אותי הופכת לשחקנית טניס", משחזרת ולדה בערגה. "יום אחד הוא הציע לי לנסות לשחק טניס ופשוט זרמתי איתו. למחרת כבר הלכנו למגרש ומאז הכול היסטוריה".

20 שנה בדיוק חלפו מאז הרגע ההוא שנחרט עמוק בזיכרונה של אקשיברובה, שסומנה כבר מגיל צעיר ככישרון גדול במולדתה. היא החלה לעבוד בצוותא עם אביה והצליחה להגיע כבר בגיל 17 לאזור המקום ה-350 בסבב הנשים העולמי, כשהעתיד נראה ורוד מתמיד. אלא שלמרות הציפיות הגדולות ממנה, שורה של בעיות אישיות כולל החלטה להפסיק את ההתקשרות המקצועית עם אביה, עצרו את ההתקדמות מבחינתה. "אבא שלי ואני הגענו למסקנה שהוא לא יוכל לקדם אותי מעבר למה שהצלחנו להשיג ביחד", מספרת ולדה. "בפועל, במשך 7-8 שנים הסתובבתי בתחרויות בכל העולם ללא מאמן, מה שפגע לי משמעותית בדירוג ואולי גם בביטחון".

אולם דווקא שנדמה היה כי הקריירה של אקשיברובה תקועה, חל מפנה יוצא דופן בעלילה. בנובמבר האחרון הגיעה למספר תחרויות פיוצ'ר בישראל, בהן רשמה הצלחות הן בקטגוריית היחידות ובזוגות, זאת לצד היכרות ועבודה משותפת עם קוסטה מילר, מאמן אוזבקי ומנהל מועדון הטניס בכפר המכביה, שעשה אף הוא עלייה בעשור הקודם. תוסיפו לכך את היותה של אימה יהודייה, עובדה שמעניקה לה אזרחות ישראלית מתוקף חוק השבות, ותבינו מדוע השידוך הושלם בהצלחה.

"האמת היא שכבר מהרגע הראשון התאהבתי בישראל", היא נזכרת. "אהבתי את האנשים, מזג האוויר ואת האווירה החמה תרתי משמע שיש כאן. אולי יותר מהכול שמחתי להכיר את קוסטה, שהפך למאמן שלי. יש בינינו חיבור מדהים ואני מאמינה שיחד איתו אוכל להגיע לשיאים חדשים בקריירה".

וכך, החל מחודש מרץ האחרון אקישברובה היא טניסאית ישראלית מן המניין. לעת עתה היא נודדת בין דירות מזדמנות בהתאם לתחרויות הפיוצ'ר המתקיימות ברחבי הארץ, אולם מתכוונת להשתקע בקרוב בדירה בסמוך למועדון הטניס כפר המכביה. "אני רואה את עצמי כישראלית לכל דבר", היא מכריזה. "אני מקווה שבהמשך גם ההורים ויתר המשפחה שלי יצטרפו אליי, אבל בינתיים אני נהנית מכל שנייה כאן".

ולדה, מה החלום הגדול שלך?

"אני מרגישה שהתחלתי פרק חדש וחיובי בקריירה שלי ונחושה לעשות הכול כדי להצליח. החלום הגדול של כל שחקן מקצועני הוא כמובן להגיע הכי רחוק, כלומר לקחת טורניר גראנד סלאם, אבל מבחינתי מטרה ריאלית לשנים הקרובות תהיה להיכנס למאייה הראשונה או אפילו לטופ 50. עם עבודה קשה ואמונה בעצמי אני מאמינה שהשמים הם הגבול".

""

אקשיברובה בפעולה בטורניר כפר המכביה (צילום: אלכס שפירו)


מה לגבי נבחרת הפדרציה של ישראל?

"זה עוד חלום מבחינתי שאשמח להגשים. אני מכירה את שחר ובעיקר את יוליה מתחרויות בהן שיחקנו בגילאי ילדות ונוער. אני בטוחה שיש לי מה לתרום לנבחרת ומקווה שתינתן לי הזכות לשחק למען הדגל החדש שלי. אם זה יקרה, אהיה יותר ממאושרת".

איזה סוג של שחקנית היית מגדירה את עצמך?

"אני שחקנית פייטרית שנותנת את הכול על המגרש. המוטו שלי הוא לעולם לא לוותר. הצלחתי לחזור הרבה פעמים בקריירה מפיגורים גדולים, כך שגם אם אהיה בפיגור 5:1 או עם מאץ' פוינט נגדי, אף פעם לא תראו אותי מוותרת. מבחינתי כל עוד יש צ'אנס והשופט לא סיים את המשחק, הכול עדיין פתוח. מבחינת טניס, אני משתדלת להיות אגרסיבית על המגרש ולהשתמש בעיקר בחבטת גב היד שלי, שהיא החבטה המועדפת עליי".

ספרי לנו משהו שלא יודעים עליך.

"יש לי מעין מנהג שפיתחתי בשנים האחרונות לפני משחקים. אני משתדלת לערוך חימומים ארוכים, ורבע שעה לפני העלייה למגרש ללכת לפינה שקטה ולתרגל בה יוגה. זה מאוד מרגיע אותי ומפקס אותי לפני המשחק. מעבר לכך, יש לי סיפור נחמד. פעם אחת לפני תחרות ביוון שכחתי את נעלי הטניס שלי בבית. הייתי בטוחה שלקחתי אותם איתי, אבל להפתעתי כשפתחתי את התיק במגרש גיליתי שהן לא שם. התחננתי לאחראי התחרות שידחה את המשחק בשעה ורצתי לקנות נעליים. בסוף עם כל הטירוף גם ניצחתי את המשחק".

 

 

 

 

 

 

 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן