רן אייל, רן

 9 שנים. זהו פרק הזמן בו מוביל אייל רן את נבחרת הדיוויס שלנו, תקופה מופלאה ועתירה בהישגים שתסתיים בסוף השבוע הבא עם תום המפגש המכריע ברמה"ש מול נבחרת שוודיה, אשר בסיומו תנסה הנבחרת שלנו לשרוד עונה נוספת בבית האירופאי/אפריקאי מס' 1.

רן (43) שכבר הודיע מבעוד מועד על החלטתו לסיים את תפקידו לאחר המפגש הקרוב וסיום עונת הדיוויס, רשום כמי שהוביל את נבחרת הדיוויס שלנו להישג הגדול ביותר בכל הזמנים עבור הטניס הישראלי – העפלה עד לחצי גמר הבית העליון (2009) לצד שלל ניצחונות בלתי נשכחים על טהרת הטניס הכחול-לבן.

אז רגע לפני המפגש האחרון בהחלט שלו כקפטן נבחרת הדיוויס הישראלית, החלטנו כי זהו זמן מצוין לחזור לאחור אל המפגשים הגדולים של הנבחרת תחת הדרכתו בעשור האחרון. תבלו !

יש בית עליון: הניצחון הגדול על צ'ילה (2007)

חודשים ספורים לאחר מינויו לתפקיד הקפטן, רשם רן יחד עם נבחרת הדיוויס שלנו הישג כביר עם חזרתה של הנבחרת לבית העליון אחרי 23 שנים שחונות בבית המשני. זה קרה אחרי ניצחון ענק ברמה"ש מול צ'ילה החזקה (2:3), כשאת הסגל הישראלי מעטרים דודי סלע, נועם אוקון ואנדיוני.

הדרום אמריקאים שהחזיקו בסגל נוצץ ערב המפגש, בראשותו של המדורג 6 בעולם דאז, פרננדו גונזלס וניקולס מאסו נחשבו לעדיפים על הנייר, אולם נתקלו לצד הקהל הישראלי הרועש בתצוגה אדירה של דודי סלע, שהגיעה לשיאה בניצחון על גונזלס בחמש מערכות מורטות עצבים. סלע שהצליח לחזור מפיגור של 2:1 במערכות ו-4:2 בשובר השוויון של המערכה הרביעית, פתח את החגיגות ביציעים, בסיומם השחקנים ורן בעצמו התקשו להסתיר את ההתרגשות ואף את הדמעות.

קאמבק מהסרטים מול שוודיה (2009)

קהל עוין מחוץ לאולם, פיגור לאחר שני ימי המשחקים הראשונים והיעדר יתרון ביתיות. כל אלו לא הפריעו לנבחרת שלנו לרשום את אחד מניצחונותיה הגדולים בהיסטוריה של המפעל, בסיבוב הראשון של הבית העליון ב-2009, מפגש שהסתיים בצורה הכי מתוקה שיש עם ניצחון ישראלי סופר דרמטי בדרך לריצה היסטורית עד חצי גמר הבית העליון בהמשך השנה.

אחרי פיגור 2:1 באחד המפגשים הצמודים ביותר שידעה הנבחרת שלנו מאז ומעולם בדיוויס, ידעו דודי סלע והראל לוי להתעלות ביום המשחקים המכריע ומול אולם כמעט ריק (בשל הוראות הביטחון של המשטרה המקומית) להעלות את ישראל לרבע הגמר לאחר שני מותחנים שהסתיימו כל אחד בחמש מערכות דרמטיות, והוכיחו בפעם המי יודע כמה שלנבחרת שלנו יש לב ונשמה גדולה !

מרוסיה באהבה: הניצחון שנכנס לפנתיאון (2009)

מתי בפעם האחרונה נבחרת ישראלית מצאה את עצמה ברשימה אחת עם ארבעת הנבחרות הטובות בעולם? ובכן בטניס זה אכן קרה, לפני קצת יותר משבע שנים. המאורע המכונן התרחש בניצחון ההירואי של נבחרת הדיוויס שלנו מול רוסיה בהיכל "נוקיה" בת"א, ניצחון שהיווה את הישג של הטניס הישראלי בכל הזמנים ושל הספורט הישראלי בכלל.

10,000 צופים הגיעו לתמוך בנבחרת ובאו על שכרם עם ניצחונות של הראל לוי (מול איגור אנדרייב) ודודי סלע (מול מיכאיל יוז'ני) ביום המשחקים הראשון. למחרת אנדיוני הכריעו את המפגש עם ניצחון בחמש מערכות מרתקות מול איגור קוניצין ומראט סאפין, שהשלימו שנה חלומית לטניס שלנו.

 

האמיר היפני: כשוינטרוב להט מול יפן (2012)

שלוש שנים אחרי שהנבחרת הישראלית הגיעה לחצי הגמר מול ספרד, ידעה נבחרת הדיוויס שלנו לחזור בערב ראש השנה 2012 שוב לליגה של הגדולים. הפעם זה קרה אחרי ניצחון יוצא דופן במפגש החוץ בטוקיו, מול יפן המארחת, שהסתיים עם ניצחון דרמטי ומתוק במיוחד במשחק החמישי והמכריע.

המפגש הזה ייזכר אולי יותר מכל בזכות ההופעה מדהימה של המחבט השני של ישראל, אמיר וינטרוב, שהפך לנגד עיני אוהדי הטניס הישראלים לשועל דיוויס אמיתי, עם ניצחון במשחק החמישי והמכריע מול גו סואדה המקומי. וינטרוב הוכיח כי יש עתיד לטניס הישראלי בתצוגת טניס משובחת, שכאמור החזירה את ישראל לבית העליון.

 

זה שיר פרידה: אנדיוני בהופעה מרגשת מול ארגנטינה

נקודת ציון משמעותית נוספת לנבחרת הדיוויס שלנו הסתיימה בהפסד בספטמבר 2014 מול נבחרת ארגנטינה. המפגש שאמור היה להתקיים בישראל והועתק לארה"ב בעקבות מבצע "צוק איתן", לא האיר פנים לנבחרת שלנו שעל אף יתרון 1:2 לאחר שני ימי המפגש הראשונים, כולל ניצחון אדיר של אנדיוני בחמש מערכות מול הצמד המקומי, פדריקו דלבוניס והוראקיו זבאלוס, לא הצליחה להשיג את הניצחון המיוחל.

ללא כל קשר לתוצאה הסופית, המפגש הזה ייזכר יותר מכל כמשחקו האחרון של אנדי רם במדים הכחולים-לבנים של הנבחרת. באופן סימבולי, רם גם היה זה שהגיש לניצחון במשחק הזוגות והתפרק בסיום כשהוא משתטח על המגרש וממרר בבכי. ככה נפרדים מאלוף אמיתי.

 

 

 

כתבות נוספות