חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פינת הכר את השחקן חוזרת!

                                            מאת: עידן שירין

תאריך לידה:
28.1.1997
יד דומיננטית: ימין
פתח את עיניו לראשונה: תל השומר, ישראל
דירוג עולמי: 100 ב-TE
דירוג ארצי: 3 בארץ, גיל 16
החזיק מחבט לראשונה: בגיל 5, במרכז הטניס רמת השרון
מודל לחיקוי: נובאק ג'וקוביץ'
מאמן נוכחי: נועם אוקון
מוזיקה מועדפת: מזרחית- שלומי שבת ואייל גולן
 
בעודי נכנס למתחם הטניס ברמת השרון אני עובר דרך המזכירות ולפתע מבחין משמאלי בשחקן שאותו הערצתי בעבר הלא רחוק, הלא הוא נועם אוקון. נעמדתי לכמה דקות וצפיתי באימון שמועבר ע'י שחקן הדייוויס האגדי תוך כדי התמקדות בשחקן צעיר, שאינו גדול מימדים, אך מציג טניס תוקפני ואגרסיבי.
 
שאלתי את אחד הצופים באימון מי הוא השחקן המדובר ונעניתי ששמו אמיל סבלייב. נשארתי לצפות עד תום האימון ותוך כדי כך החלטתי שזהו השחקן שעליו אעשה את הכתבה הבאה כחלק מפרויקט 'הכר את השחקן'. פרויקט זה הוקם לפני כמה שנים ומתרכז בכתבות על שחקני נוער ישראלים שמשקיעים את מרבית זמנם כדי לממש את מלוא הפוטנציאל הגלום בהם, הכול בשביל להשתפר ולהתקדם אט אט בדירוג העולמי.
 
כאשר הצגתי את עצמי בפני אמיל סבלייב, וציינתי בפניו שכתבה זו תפורסם באתר איגוד הטניס, הבחנתי במהירות על פי תגובתו ושפת גופו – כי מדובר בצעיר עם אישיות צנועה, אשר פחות מעוניין ברגעי תהילה וחשיפה, אלא דוגל בהשקעה מאומצת שמתבטאת על מגרש האימונים.
 
למרות הצניעות, פתחנו בשיחה שהתחילה, איך לא,  מהימים הראשונים בקריירה של סבלייב. 'בזמנו גרנו בקריית אונו ואחותי התחילה לשחק טניס', מספר סבלייב. 'באחד הימים שחזרה אחותי מהאימון, ראיתי על פניה שהיא נהנית מהתזוזה על המגרש ואז החלטתי לנסות בעצמי. הגעתי בחשש מכיוון שבאותם ימים הייתי בחוגי הג'ודו והשחמט, ופחדתי שיהיה עליי להחליט בין סוגי הספורט', אמיל מספר בחצי חיוך.


סבלייב לאחר זכיה בתחרות אזורית בג'ודו
 
בגיל 5 אמיל התייצב לראשונה במרכז הטניס ברמת השרון וכבר לאחר האימון הראשון מציין בהתלהבות יתרה שזאת הייתה אהבה ממבט ראשון. 'אחותי ואני הלכנו ביחד למרכז הטניס ברמת השרון, וישירות שובצתי בקבוצה עם בני גילי בהדרכתה של המאמנת אולגה גלושקו. לאחר כשנה וחצי מהנות, בהם ספגתי את יסודות הטניס, התקדמתי לקבוצה בהנחיית גילת עמר – ולאחר אותו פרק זמן שובצתי לקבוצה התחרותית בהדרכתו של המאמן רון בקר, אותו אני מאוד מעריך'.

                                                                 סבלייב (מימין) עם ביורן בורג ורון בקר
 
אמיל מפרט בפניי את ההתקדמות הרבה והידע הרב שצבר תחת הדרכתו של המאמן רון בקר, ובנוסף מדגיש שבאותה תקופה החליט שטניס אינו רק עוד תחביב אלא דרך חיים – המשפיעה על אורח חייו המקצועני של כל שחקן טניס. 'אמיל נער מיוחד, מוכשר ובעל אופי מדהים', מוסיף רון בקר. אני זוכר כקפטן הנבחרת שאמיל, עידן לשם ואלון שץ ייצגו יחדיו את ישראל, וניצחו את נבחרת ספרד בשלב הבתים; הישג מרהיב במיוחד לאור העובדה שנבחרת ספרד קטפה את התואר בסופו של דבר', אומר בקר.

          
                                                                    במהלך אליפות אירופה נגד ספרד

 
לאחר תקופה של 5 שנים בלתי מבוטלות ומרכזיות בחייו של אמיל, בהם התאמן יום יום עם יריבו/חברו המושבע עידן לשם, עבר השחקן הצעיר למאמן אלי סייג, שחילץ את אמיל מרגע משבר מרכזי בחייו שיכול היה להשפיע לרעה על המשך הקריירה.
 
'לאחר תקופה שבין גילאי 7-12, בהם שיחקתי תחרויות ארציות ובמרביתן הגעתי לגמר בצוותא עם עידן לשם, הגיע פרק הזמן שבו חל אצלי רגע משבר מרכזי הכולל שאלות קשות לגבי המשך דרכי בעולם הטניס', אמיל מפרט בלחש. 'כל השחקנים מסביבי גדלו והתפתחו ומשחקים שבעבר היו עוברים ללא קשיים רבים החלו להיות צמודים, ומצאתי את עצמי לא פעם מפסיד בסיבובים הראשונים של התחרויות הארציות'.
 
במקום להתמקד באכזבה ובמצב הרוח ירוד החליט אמיל בשיתוף פעולה מלא עם מאמנו דאז אלי סייג לאגור אנרגיות, ולצאת לדרך חדשה. 'אלי סייג מאמני הקודם עזר לי לצאת מקושי זה וללא תמיכתו ועידודו לא בטוח שהייתי נמצא איתך כרגע בראיון. בנוסף, תודתי רבה לאיגוד הטניס אשר תומך בי ללא הרף עד עצם היום הזה'.
 
כיום מתאמן אמיל מידי יום באקדמיה למצוינות בראשות הראל לוי, תחת שרביטו של נועם אוקון . 'אמיל שחקן בעל טכניקה נהדרת ויד טובה, שיודע להכות בעוצמה ודיוק', מסביר אוקון. 'ילד בעל אופי נינוח על המגרש ומחוצה לו, בעל פוטנציאל להגיע ל-100 הראשונים בעולם בבוגרים', מסביר אוקון.
 
לאחר אימון הצהריים, פונה אמיל ישירות לאימון כושר עם המאמן רועי ורשובר, המלווה אותו קרוב לשבע שנים. 'אמיל זה שחקן שעובד ומשקיע את כל כוחו במהלך האימון, ניחן בקואורדינציה וזריזות גבוהה מאוד לנער בגילו. עקב אכילס שעליו להתמקד בו השנה הוא סף התסכול הנמוך. עליו להרים את הראש בכל מצב, גם אם לא היה שבע מיכולתו באימון. סה'כ מדובר בשחקן חרוץ מאוד שמשתפר מידי יום', מספר ורשובר, לאחר עוד אימון מפרך עם חניכו.

            
                                      סבלייב (מימין) באימון כושר עם יהונתן קאופמן, עידן לשם והמאמן רועי ורשובר

 
אישיותו וכישוריו הלימודיים של אמיל מפריכים את פחדי ההורים, לפיהם ילדיהם הספורטאים ישקיעו את כל האנרגיות בטניס, וכך ימצאו לאחר מכן ללא אנרגיות נוספות על ספסל הלימודים. אלא שבמקרה של סבלייב, אין מה לדאוג. לאחרונה הוא התקבל מבין מועמדים רבים למגמת הביוטכנולוגיה היוקרתית בבית הספר בו הוא לומד.
 
'אני מאוד אוהב ללמוד ביולוגיה ושמח שנפלה בחלקי הזכות להשתייך למגמה הזו. הטניס הוא מרכז חיי, אך חשוב לי להשקיע גם בלימודים – מכיוון שאלו השנים החשובות בהן אני לומד לבגרויות. מי יודע, אולי בסופו של דבר אמצא את עצמי עם חלוק לבן בין המעבדות, באחת האוניברסיטאות בארצנו'.


גם קיקבוקסינג זה חלק מהעניין.סבלייב עם ורשובר
 
עוד מציין אמיל בגאווה, שקבוצתו המועדפת בכדורגל היא הפועל ת'א, קבוצה שהוא מעריץ שנים רבות. 'המעידה בדרבי הייתה חד פעמית, כולי תקווה שבדרבי הבא אנקום בחברי לקבוצה דניאל תמיר, שבעקבות התערבות איתו נאלצתי לרוץ 10 סיבובים סביב המגרש לאחר ההפסד'.

כעת, לנו נותר רק לקוות שסבלייב ימצה את מלוא יכולתו, בדיוק כפי שמאמנו הנוכחי עשה זאת בעבר.
 
 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן