חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פדרר. אם למישהו עוד היה ספק…!!!

תחושות, רגשות ותובנות מנצחונו של הפנומן השוויצרי על נאדאל בגמר הAustralian Open

מאת: רוני גולדמן

זה היה מדהים. אדיר. בלתי נתפש. פדרר, כך נראה, החליט לפני המפגש שהוא עושה זאת הפעם.

הכמיהה של כה רבים לנצחונו של הפנומן השוויצרי חצתה יבשות, (ומי יודע-אולי גם יקומים…) ומאות מליונים על פני הגלובוס צפו במשחק המופלא הזה…

התחושה היתה שהזכיה ב"עוד גראנד סלאם אחד" הזה היא החותמת הסופית גם עבור הספקנים שעוד נותרו לגבי היותו הגדול בכל הזמנים. תחושתי שגם בעוד מאה שנות טניס הוא ישאר היחיד עם התואר הזה… והוא ימשיך עכשיו, באהבתו האדירה למשחק, בהסתערות מאתגרת על עוד זכיות ועוד גראנד סלאמים.

האם מישהו עוד יוכל לזכות ב-18 גראנדים??…לנאדאל למשל, הקרוב מכולם, חסרים "רק" ארבעה( ואולי יותר אם פדרר יזכה בעוד…). משימה מאוד לא קלה (אם כי אפשרית). 

 זה היה נצחון אדיר, מרומם נפש, שובה עין ולב. מרהיב. נצחונו של הטניס הקלאסי, המגוון, האלגנטי.                ה ג א ו נ י . שמושג תמיד אצלו, כך זה נראה, ללא מאמצים, בקלילות, חלק, זורם. בקיצור- מושלם. ועימו זהו גם נצחונם של קור הרוח ,הנחישות, יחד עם הצניעות האישית ונועם ההליכות. וכמובן-האהבה והרעב הבלתי פוסקים למשחק. התשוקה למאבקים ההירואיים על המגרש.

ולכן, כל כך מובן מדוע פדרר עטוף בכל כך הרבה אהבה והערצה בכל מקום. האיש הזה העלה את הטניס שלו לדרגת  אומנות צרופה. רב-אמן שלאורך יותר משני עשורים הפך ל"מאסטרו" כשבגיל 35 עדיין מראה לנו את הקסם. כזה שלא היה ואולי גם לא יהיה כמותו, לטעמי. מבלי לפגוע חלילה בייחודם והישגיהם של שאר הענקים לדורותיהם.

הפעם אני לא מתכוון לפרשן…

על מהלך הגמר המופלא הזה נכתבו ויכתבו עוד מאות אלפי מילים וידובר בו לעוד עשרות בשנים.

אחוזי הצלחה בהגשה הראשונה, מספר השגיאות הלא מחוייבות, מספר הווינרים, מס' חבטות הווליי, וכו' וכו'- זה פשוט לא הענין. עיסוק בסטטיסטיקה בכל הנוגע לפדרר הופך לטעמי ל"חסר משמעות", ואולי אפילו "מעליב"…-מאחר והתוצר הכולל, המופלא שלו לא נמדד בעוד  ווינרים ואייסים, כמו גם החטאות…- וגם כשהוא מחטיא את קו האורך או את מלבן הסרב בכמה ס"מ  – הוא מקבל קריאות התפעלות, מהולות כמובן באכזבה מעצם ההחטאה. כאילו רצו לומר- "אמנם החטאה אך עדיין גאוני…" שהרי אצל הפנומן כל חבטה היא יצירת מופת….וחובבי הטניס מבינים זאת, סופגים, מפנימים, וליבם יוצא אליו.

כמה חזק ועוצמתי היה הרגע הזה, במיוחד על רקע פרישתו, לראשונה, עקב פציעה למשך חצי שנה. הוואקום, החוסר, הגעגועים שנותרו רק העצימו לדרגה הכי גבוהה את הקסם של חזרתו. ואיזו חזרה!!- זכיה בגראנד סלאם. ועם איזה טניס! פ נ ו מ נ ל י .

כל אחד אחר היה אולי פורש ברגע שיא השיאים הזה, אך, וזה היופי של פדרר, בגיל 35, שנחשב אפילו תחילת הישורת האחרונה אצל שחקני זוגות בסבב(שכמה מהם נושקים ל-40) הנצחון הזה רק יהיה עבורו "כן שיגור" להמשך התחרויות, יעשה אותו ל"רעב" יותר לטניס ושמח עוד יותר. נחוש להמשיך בטופ העולמי ולהסתער על עוד גראנד סלאמים.

ומדוע לא?- שחקנים, מוסיקאים, תסריטאים, אומנים לסוגיהם- ממשיכים עד שלהי ימיהם באומנותם. גם פדרר- רב אמן, כבר אמרנו- ימשיך כל עוד יוכל. אהבתו למשחק מדהימה. ואנחנו נמשיך ליהנות מהקסם. מהיד המופלאה שלו.

כולנו נאחל לרוג'ר, ולטניס, את המשך "האש הבוערת". את המשך התשוקה למשחק ולתארים.

לך, הגדול מכולם- מגיעה תודה ענקית על שזיכית אותנו בחוויה השמיימית של הגמר המופלא הזה. על הרגעים הקסומים הללו שאותם הבאת לנו ולמיליארדי אנשים כמונו על פני הגלובוס.אתה השגריר הניצחי של הטניס האולטימטיבי, הקסום, הפנומנלי. הגאוני. המשך להעניק לנו את העונג הצרוף הזה. וכמה שיותר!!!

פדרר. אין ספק!!

 

 

 

 

 

 

 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן