פאר ניצחה את סקיאבונה, צפויה לעלות לטופ 10

                                                                      מאת: שי אלון

כבר שנים שהיא עושה חיל בספורט הנשים הפופולארי בעולם, שנים שהיא מוכיחה שהיא לוחמת אדירה שמקומה בטופ העולמי הושג בזכות. והלילה (אור לרביעי) רשמה הטניסאית, שחר פאר נקודת ציון נוספת בקריירה המפוארת שלה כשגברה על המדורגת חמישית בעולם, פרנצ'סקה סקיאבונה האיטלקיה 4:6, 6:3 ו-6:7 (3) בשמינית גמר טורניר האינדיאן וולס היוקרתי וצפויה בשל זאת להעפיל לראשונה בקריירה אל עשר הראשונות בדירוג העולמי.

זה לא היה קל. דרמה גדולה היתה במגרש 3 באינדיאן וולס עד לניצחון המזהיר של פאר. זה התחיל רע, פאר פיגרה כבר 3:0 במערכה הראשונה אלא שבזכות משחק לחימה אדיר היא חזרה ואף ניצחה במערכה כולה 4:6. המערכה השניה כבר היתה סיפור אחר וסקיאבונה גברה עליה 3:6 בדרך ל-1:1 במערכות.

שיא הדרמה היה במערכה השלישית, השתיים הצליחו לשבור אחת את השניה והמערכה התנהלה כזיג-זג עד ל-6:6 ולשובר שיוויון. בטיי-ברייק פאר גילתה עליונות והשיגה 'מיני-ברייק' חשוב בדרך ל-3:4 ממנו היא לא עצרה ולקחה ארבע נקודות רצופות עד לניצחון הענק.

פאר תפגוש ברבע הגמר את יאנינה ויקמאייר הבלגית, שעברה את קאיה קאנפי בסיבוב הקודם וניצחה בשמינית את דומיניקה סיבולקובה הסלובקית.
 

לפאר סיכויים גבוהים לעלות בזכות הניצחון לעשירייה הראשונה בדירוג העולמי. אם תעלה סיבוב נוסף היא בכל מקרה תבטיח את מקומה שם, אך גם אם תיעצר ברבע הגמר היא צפויה לעלות לעשירייה כשרק זכיה מפתיעה בטורניר של שחקנית כמו מריה שראפובה, מריון ברטולי או אנה איוונוביץ' תוכל למנוע ממנה זאת.

 


שחר פאר. חזרה מפיגור 3:0 לניצחון (רויטרס)

שחר פאר. חזרה מפיגור 3:0 לניצחון (רויטרס)
 

זוהי הפעם השניה שפאר מעפילה לרבע גמר האינדיאן וולס היוקרתי כשהפעם הקודמת היתה ב-2007. בזכות ההישג תצבור פאר 250 נקודות דירוג ותשלשל לחשבון הבנק, 64,700 דולרים.

מערכה ראשונה – 4:6 לשחר פאר
שש דקות תמימות נאבקו שתי הטניסאיות כדי לזכות במשחקון הראשון. פאר פתחה חזק ועלתה ל-0:40, נחלשה ובסופו של דבר איבדה הזדמנות לשבור את ההגשות של סקיאבונה כבר בפתיחה. האיטלקיה ניצלה את המומנטום ושברה את פאר, שביצעה טעות כפולה כבר במשחקון הראשון בו היא מגישה, על האפס.

משם הדרך ל-0:3 היתה קצרה, כאשר סקיאבונה שמרה על ההגשות שלה בלי הרבה בעיות. פאר נאבקה כדי לעלות על הלוח, אבל עשתה זאת בסופו של דבר במשחקון הרביעי, לאחר שהצילה נקודת שבירה. המדורגת 12 בעולם ניצלה טעות כפולה של סקיאבונה במשחקון החמישי כדי לשבור, לצמק ל-3:2 ולהשוות את מאזן השבירות.

 


סקיאבונה (GettyImages)

סקיאבונה. שבירה אחת הספיקה לה כדי לנצח במערכה (GettyImages)
 

הביטחון של פאר עלה והיא הישוותה במהירות ל-3:3 ובמשחקון שלאחר מכן ניצלה את נקודת השבירה הראשונה שהיתה לה כדי לעלות ליתרון ראשון במשחק – 3:4. פאר הפסידה רק נקודה אחת במשחקון הבא והפגינה עליונות בדרך ל-3:5 ומרחק משחקון אחד מניצחון במערכה. סקיאבונה עוד נלחמה וצימקה ל-5:4, אבל פאר שוב שמרה על ההגשות די בקלות (הפסידה רק נקודה אחת) וניצחה 4:6 את המערכה.

מערכה שניה – 3:6 לפרנצ'סקה סקיאבונה
סקיאבונה פתחה את המערכה השניה בסערה בניסיון לכפר את היכולת בסיום המערכה הראשונה ועלתה ל-0:1 מהיר על האפס בהגשות שלה. פאר לא התקשתה יתר על המידה והשוותה מיד ל-1:1. האיטלקיה התקשתה במשחקון ההגשה שלה וכבר כמעט ונשברה אחרי שפאר עלתה ל-30:40, אך חזרה לעצמה ובתום מאמץ עלתה ל-1:2.

 


משחק לחימה אדירה של פאר (רויטרס)

משחק לחימה אדירה של פאר (רויטרס)
 

שחר המשיכה בשלה וניצחה די בקלות את המשחקון הרביעי, 2:2 במפגש. סקיאבונה המשיכה להתקשות בסרבים ולאחר שכבר צעדה ביתרון 0:40, איפשרה לפאר לחזור ליתרון, אך התעשתה ועלתה ל-2:3. בנקודה הזו הגיע המערכון הארוך ביותר במערכה, בסופו ולאחר קרב צמוד, נשברה פאר וסקיאבונה עלתה ל-2:4. האיטלקיה המשיכה במומנטום והגישה מיד ל-2:5. הישראלית לא ויתרה, שמרה על ההגשות וצימקה ל-5:3. המדורגת 5 בעולם הגישה ל-3:6 בדרך לשוויון במערכות.

מערכה שלישית – 6:7 לשחר פאר
פאר הגישה ראשונה ואחרי מאמץ קל עלתה ל-0:1. סקיאבונה חזרה מיד ל-1:1. הישראלית נתקלה מעט בקשיים במערכון השלישי, אך הצליחה לשמור על ההגשות בדרך ל-1:2. במערכון הרביעי הצליחה פאר להגיע למצב של שבירה, אך האיטלקיה חזרה. שחר לא ויתרה, השיגה יתרון נוסף, אותו ניצחה כדי לעלות ל-1:3. סקיאבונה ראתה שהמשחק בורח לה ושברה את פאר בחזרה ל-3:2.

האיטלקיה ניסתה ליצור לעצמה מיני מומנטום והצליחה להשוות את המערכה ל-3:3אך פאר למרות משחקון לא פשוט שמרה על ההגשה ועלתה ל-3:4. סקיאבונה חזרה ואיזנה ל-4:4. פאר לא התרגשה ועלתה במהירות ל-4:5. הנדנדה המשיכה כשהאיטלקיה השוותה את המערכה ל-5:5. למרות משחקון ארוך ומתיש פאר שמרה שוב על ההגשה ועלתה ל-5:6. סקיאבונה השוותה ל-6:6 והמשחק נכנס לשובר שיוויון.

שובר שיוויון
סקיאבונה עלתה ל-0:1, אך פאר הגיבה במיני ברייק והפכה את התוצאה ל-1:2. במצב של 2:3, ההגשה חזרה לסקיאבונה שלקחה את הנקודה השישית והשוותה ל-3:3, פאר השיגה מיני ברייק נוסף בדרך ל-3:4 כשההגשה עברה אליה. פאר לקחה שתי נקודות נוספות והשיגה שלוש נקודות משחק, פאר לא טעתה וזכתה גם בנקודה הבאה בדרך לניצחון ענק במשחק כולו.

 


עוד אבן דרך בקריירה מפוארת (רויטרס)

עוד אבן דרך בקריירה מפוארת (רויטרס)
 

רם וארליך הודחו, סלע ניצח בסיבוב הראשון בצ'אלנג'ר סן-חוזה
לעומת פאר, אנדי רם ויוני ארליך הודחו בשלב שמינית הגמר ע'י מרק נואלס מהבהמה ומישל מרטינק מסלובקיה, 3:6 ו-4:6. 'אנדיוני ' דווקא פתחו עם שבירה ל-0:2, אך הפסידו לאחר מכן ארבעה משחקונים רצופים. הישראלים שברו וצמצמו ל-3:4, אך נואלס ומרטינק שברו בפעם השלישית במערכה וזכו בה. נואלס ומרטינק שברו ל-1:2 במערכה השנייה, רם וארליך שברו בחזרה ל-2:2, אך ספגן שבירה נוספת, ממנה לא הצליחו לחזור. הישראלים שקיבלו כרטיס חופשי, החמיצו פגישה עם רוג'ר פדרר ברבע גמר הזוגות.

דודי סלע, המחבט הישראלי הבכיר ביחידים אשר מדורג 87 בעולם, ניצח בקלילות בסיבוב הראשון בצ'לנג'ר סן-חוזה בקוסטה ריקה (50,000 דולרים), תוך 40 דקות, 0:6 ו-1:6 את אנריקו נרניו, טניסאי בן 26 מקוסטה ריקה ללא דירוג עולמי. סלע מדורג 3 בטורניר, בעל הרכב שחקנים חלש מאוד, ועבור הישראלי זו הזדמנות לצבור נקודות יקרות בסבב.

כתבות נוספות