חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סקירת הגרלת הנשים ב- US Open

מי תזכה בUS Open? – סקירת הגרלת הנשים
מאת: אנה ליבשיץ

מחר – סקירה של הגרלת הגברים!

השבועיים האחרונים היו עמוסים באירועים שהשפיעו רבות על רשימת השחקניות שתנסנה לזכות בגרנד סלאם האחרון של שנת 2013. הראשון והמרכזי שבהם הוא פרישתה לצמיתות מטניס של מריון ברטולי, אלופת ווימבלדון. הודעת הפרישה הגיעה בהפתעה מיד לאחר ההפסד של ברטולי בסיבוב השני בסינסינטי לסימונה האלפ, ורבים בעולם הטניס התייחסו אליה כאל גחמה חולפת. עם זאת, ברטולי דאגה להבהיר שאין לה שום כוונות לחזור ולשחק, ושההחלטה סופית. למי שכבר מתגעגע, היא תצטרף כפרשנית לצוות של יורוספורט באנגלית ובצרפתית כבר ב-US Open הקרוב, ואפשר לצפות ממנה לשלל תובנות מעניינות על שני הסבבים (הנשי והגברי).
אירוע נוסף עם השפעה משמעותית על ההגרלה היה פרישתה מהטורניר (לא מטניס, חלילה) של מריה שראפובה. הרוסיה, שעד סינסינטי לא שיחקה כלל מאז ההפסד המוקדם בווימבלדון, תפסה רבות מכותרות הטניס בשבועות האחרונים. תחילה, היא שכרה את שירותיו של ג'ימי קונורס כמאמן (למרות הניסיון המאוד מועט שלו בתחום, והיעדר היכרות עם סבב הWTA), ואז פיטרה אותו מיד אחרי ההפסד הראשון שלה בסינסינטי לסלואן סטיבנס. בהמשך, היו דיווחים על כך שהיא תשנה באופן רשמי את שם המשפחה של ל"שוגרפובה" (מותג סוכריות הגומי בבעלותה) לקראת הUS Open, ועל אף שהסוכן שלה אישר שהייתה כוונה כזו, התכנון לא התממש. לבסוף, היא הודיעה על כך שלא תוכל להשתתף בטורניר עקב בעיה בכתף, ועפ"י דיווחים שונים, הפציעה עשויה להשבית אותה לפרק זמן של עד ארבעה חודשים.
פרישתן של שתי שחקניות טופ-10 גרמה לשיפור מעמדן בדירוג של שחקניות רבות המדורגות מתחת להן, וחלקן מרוויחות מכך – למשל, שרה אראני, המדורגת 5 בעולם, דורגה 4 בטורניר, ולא תוכל לפגוש אף שחקנית טופ-4 לפני שלב חצי הגמר.
בUS Open, כמו בכל גראנד סלאם, יש 128 שחקניות, וצריך 7 זכיות על מנת לזכות בתואר הנכסף. נסקור את ההגרלה לפי רבעים, עם התמקדות במדורגות ובשאלה מי יכול לעצור אותן.
רבע ראשון
מדורגות בכירות: סרינה וויליאמס, אנג'ליק קרבר
מדורגות נוספות: מגדלנה ריבריקובה, ג'יימי המפטון, סלואן סטיבנס, קירסטן פליפקנס, קרלה סוארז נבארו, קאיה קאנפי.
באופן די נדיר, סרינה פוגשת בסיבוב הראשון זוכת סלאם נוספת – פרנצ'סקה סקיאבונה, שזכתה ברולאן גארוס ב2010, אבל נמצאת בעונה בינונית למדי כרגע ולא צפויה לאיים על המדורגת הבכירה בטורניר. למעשה, רבים יאמרו שאף אחת מ127 השחקניות האחרות לא צפויה לאיים על הראשונה בעולם; כפי ששאר הסלאמים ב2013 מוכיחים, זה רחוק מלהיות נכון. וויליאמס הפסידה באוסטרליה לסטיבנס כשהיא פצועה, הייתה קרובה להפסיד לקוזנצובה ברולאן גארוס, והפסידה לליזיקי בווימבלדון, על אף שהמומנטום היה איתה. השאלה החשובה היא, כמובן, באיזו רמה סרינה תשחק – כשהיא ב100% פיזית ופסיכולוגית, אכן קשה לראות כיצד היא יכולה להפסיד, אבל צריך לזכור שאחרי הכל, גם סרינה היא אנושית. בכל אופן, וויליאמס תוכל לפגוש את סטיבנס שוב, בסיבוב הרביעי – אם זה יקרה, אין ספק שסרינה תגיע נחושה בדעתה לנצח.
גם האחות השניה לבית וויליאמס נמצאת ברבע הזה – ונוס פותחת בסיבוב הראשון מול קירסטן פליפקנס. השתיים נפגשו לאחרונה בטורונטו, שם ונוס זכתה במערכה הראשונה מבלי להפסיד משחקון, 6-0, אך הפסידה בשלוש מערכות.
המדורגת הבכירה השניה ברבע, אנג'ליק קרבר, קיבלה הגרלה לא פשוטה. היא עשויה לפגוש את הקנדית העולה בושארד בסיבוב השני ואת קאיה קאנפי (שתמיד מסוכנת, על אף שלא שיחקה מאז ווימבלדון) בסיבוב השלישי. אליפות ארה"ב היתה טורניר הפריצה של קרבר, שהגיעה כאן עד לחצי הגמר ב2011, כשהיא מדורגת בשלהי המאייה הראשונה. היא התקשתה לשחזר השנה את הישגי 2012 המצוינת שלה, ויהיה מעניין לראות כמה רחוק היא תוכל להגיע כאן.
 
רבע שני
מדורגות בכירות: אגניישקה רדוואנסקה, נה לי
מדורגות נוספות: אנסטסיה פבליוצ'נקובה, יקטרינה מקרובה, סבין ליזיקי, ילנה יאנקוביץ', סוראנה קירסטאה, לורה רובסון.
הרבע הזה עמוס מאוד בשחקניות שיש להן פוטנציאל להגיע רחוק מאוד (כמו גם להפסיד בקלות בסיבוב הראשון). רדוואנסקה-ליזיקי, אם שתיהן יגיעו לסיבוב הרביעי (הנחה לא מבוססת בכל הנוגע לליזיקי, שלא ידועה ביציבות רבה), יהיה שחזור של חצי גמר ווימבלדון. יאנקוביץ', שקרובה מאוד לחזרה לטופ-10, ומדורגת כאן 9 (עקב הפרישות של ברטולי ושראפובה), קיבלה הגרלה קשה בדמותה של מדיסון קיז האמריקאית הצעירה, ובסיבוב השני תפגוש את המנצחת בין מוניקה פויג לבין אליסה קלייבאנובה. קלייבאנובה חזרה לאחרונה לסבב, לאחר שהחלימה ממחלת הסרטן. היא נחלה הצלחה בטורנירים קטנים באביב, ושיחקה שני משחקים צמודים בסינסינטי (ניצחה את ארווידסון, הפסידה לקרבר).
נה לי הודחה בשנה שעברה בסיבוב השלישי ע"י לורה רובסון, והן עשויות להיפגש באותו סיבוב גם השנה, אם שתיהן ינצחו בהתאם לדירוגים שלהן. רובסון נכנסה לרשימת המדורגות ברגע האחרון, ומגנה כאן על סיבוב רביעי, כך שכל משחק משמעותי מבחינתה. היא פותחת מול לורדז דומינגז-לינו (שאגב, תשתף פעולה עם שחר פאר בהגרלת הזוגות).
 
רבע שלישי
מדורגות בכירות: שרה אראני, קרוליין ווזניאקי
מדורגות נוספות: קלרה זאקופאלובה, ילנה וסנינה, רוברטה וינצ'י, מריה קירילנקו, סימונה האלפ, סבטלנה קוזנצובה.
רשימת המדורגות כאן כמעט זהה לרשימת השחקניות הבכירות שמשחקות השבוע בטורניר הפרמייר בניו-הייבן. ווזניאקי, שהגיעה עד כה השנה לגמר אחד בלבד (אינדיאן וולס, שם הפסידה לשראפובה), קיבלה הגרלה מאוד נוחה על מנת להגיע רחוק ולשפר את מצבה בדירוג – בשנה שעברה היא הודחה כאן כבר בסיבוב הראשון. היא עדיין משחקת בניו הייבן, טורניר שבו מעולם לא הפסידה משחק מלא – היא זכתה בתואר ארבע פעמים רצוף בין 2008 ל2011, ונאלצה לפרוש אחרי מערכה אחת בחצי הגמר מול קירילנקו ב2012. הסיבובים הראשונים של ההגרלה שלה באליפות ארה"ב זרועים בעולות מהמוקדמות, והיא תהיה פייבוריטית ברורה גם מול השחקניות האחרות, כולל המדורגת הקרובה אליה ביותר, זאקופאלובה, שמעולם לא ניצחה משחק בהגרלה הראשית של הUS Open (9 הפסדים לאורך השנים).
מהצד השני, גם אראני, שמגנה כאן על חצי גמר, יכולה להיות מרוצה מההגרלה שלה, שמרחיקה אותה מכל השחקניות המדורגות מעליה. היריבה המסוכנת הראשונה שלה תהיה ככל הנראה רק בסיבוב השלישי, וסביר שזו תהיה המנצחת בין סבטלנה קוזנצובה למלורי בורדט. אראני ניצחה את קוזנצובה במשחק האחרון ביניהן (רולאן גארוס 2012), אך הפסידה לה ב 5 המשחקים הקודמים.
משחק שעשוי היה להיות מסקרן בסיבוב הראשון הוא המפגש בין מריה קירילנקו ליאנינה וויקמאייר, אבל וויקמאייר נמצאת בכושר רע בתקופה האחרונה, וקשה להאמין שזה ישתנה דווקא השבוע. קירילנקו עצמה, בהנתן תוצאה טובה בטורניר, עשויה גם היא לשוב ולהתקרב לכוון הטופ 10, לשם היא הגיעה לראשונה (ולתקופה קצרה) השנה.
 
רבע רביעי
מדורגות בכירות: אזרנקה, קוויטובה
מדורגות נוספות: מונה ברת'ל, נדיה פטרובה, סמנתה סטוסור, אנה איבנוביץ', דומיניקה סיבולקובה, אליזה קורנה.
אזרנקה וקוויטובה, שמובילות את הרבע הזה, לא נפגשו מאז סוף 2011, אז היה נדמה כי קוויטובה בעמדה טובה לעלות לראש הדירוג ולזכות בסלאמים נוספים אחרי ווימבלדון. במקום זאת, אזרנקה היא זו שזכתה באוסטרליה ב2012, ובהמשך נהייתה מס' 1 בעולם. השתיים היו קרובות להיפגש שוב בסינסינטי, אך קוויטובה הפסידה לווזניאקי והדבר לא קרה. האם הן יצליחו להיפגש כאן?
אזרנקה, שמגיעה במומנטום מצוין מהזכיה בסינסינטי, כולל ניצחון על סרינה בגמר, תרצה בוודאי להמשיך ברצף הניצחונות גם כאן. בשנה שעברה היא היתה מרחק משחקון בודד מזכיה בתואר, אולם אז סרינה הצליחה לחזור ולנצח את המשחק. המשחק ההוא והמשחק האחרון ביניהן בגמר סינסינטי היו דומים מאוד, אך שילוב של הופעה מקרטעת של סרינה ומשחק מנטאלי טוב מצד אזרנקה הטו את הכף דווקא לצידה. קשה לראות מי מהשחקניות שבצד שלה של ההגרלה באליפות ארה"ב יוכלו לעצור אותה בדרך לרבע הגמר, ואם היא תעבור את השלב הזה, היא תהיה פייבוריטית להגיע עד לגמר לפחות. המוקש היחיד עשוי להיות בדמותה של דומיניקה סיבולקובה, אולם זו, אחרי זכיה בסטנפורד וסיבוב שלישי בטורונטו, הפסידה שלושה משחקים רצופים, ולא ברור באיזו יכולת היא תגיע לטורניר הנוכחי.
קוויטובה, שהגיעה לחצי גמר ניו הייבן אחרי רצף של 6 משחקים שכולם (הנצחונות וההפסדים) הגיעו למערכה שלישית, נראית בדרך הבטוחה לגמר ברגעי כתיבת שורות אלו (0-6 0-4 על זאקופאלובה). היא סמל לאי יציבות, וקשה לדעת האם היא לא תגיע עייפה מדי לUS Open, אבל אם לא, צפוי לה משחק מעניין בסיבוב השני מול המנצחת בין אנדראה פטקוביץ' המתקאמבקת לבין בויאנה יובאנובסקי. היא עשויה לפגוש את סאם סטוסור בסיבוב הרביעי, ורבע הגמר כאן – בין המנצחת מביניהן לבין ככה"נ אזרנקה – יכול להיות אחד המשחקים המעניינים של הטורניר, אם הוא אכן יתממש לפי ההגרלה.
 
אנה מנהלת את פורום טניס בתפוז, וכותבת את בלוג הטניס (באנגלית)  Let, Second Serve

כתבות נוספות

דילוג לתוכן