חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סקירת הגרלת הגברים ב US Open

 
מי יזכה בUS Open? – סקירת הגרלת הגברים
מאת אנה ליבשיץ

מזה זמן רב, בכל סקירה של הגרלת גראנד סלאם בסבב הגברים, עולה הסטטיסטיקה הבאה: הזוכה ב33 מתוך 34 טורנירי הגראנד סלאם האחרונים היה אחד מבין פדרר/נדאל/דג'וקוביץ'/מארי. נדאל זכה בשני טורנירי ההכנה הגדולים במונטריאול וסינסינטי; מארי מחזיק כרגע בשניים מתארי הסלאם (אליפות ארה"ב 2012, ווימבלדון 2013); דג'וקוביץ' זכה ב4 מתוך 6 הסלאמים האחרונים שהתקיימו על משטח קשה והגיע לגמר בשניים האחרים; פדרר זכה בUS Open לא פחות מחמש פעמים בקריירה. הזוכה הנוסף פרט להם היה חואן מרטין דל פוטרו, שהרים את הגביע באליפות ארה"ב הפתוחה ב2009 והינו בעל סיכויים טובים לפחות כמו פדרר (אם לא יותר ממנו) להגיע כאן עד הסוף. מה מעידה ההגרלה לכל אחד מהחמישייה הזו?
 
 
רבע ראשון
מדורגים בכירים: נובאק דג'וקוביץ', חואן מרטין דל פוטרו.
מדורגים נוספים: גריגור דימיטרוב, בנואה פאייר, פאביו פוניני, טומי האאס, מיכאיל יוז'ני, יורגן מלצר.
 
דג'וקוביץ', שהיה השחקן הטוב ביותר על משטחים קשים בשלוש השנים האחרונות, עבר סבב הכנה מאכזב מאוד, עם הפסד בחצי הגמר במונטריאול לנדאל וברבע הגמר בסינסינטי לאיזנר (אחד ממשחקיו הגרועים ביותר השנה). מסתמן כי הדבר גרם לו להכניס שינויים מסוימים בצוות האימון שלו – וויצך פיבאק, שחקן עבר פולני (עם הישגים נרחבים בזוגות, אך גם זכייה בודדת באליפות אוסטרליה הפתוחה), הצטרף אליו לאימונים השבוע. זאת, בנוסף למאמנו הוותיק, מריאן ויידה. אילו מוקשים מצפים לדג'וקוביץ' בהגרלה? גריגור דימיטרוב, המדורג הקרוב ביותר, אמנם ניצח אותו השנה במדריד, אך יידרש ממנו מאמץ רב יותר על מנת לנצח במשחק של הטוב-מ5-מערכות. מעבר לכך, דג'וקוביץ' לא צפוי להתקשות עד שלב רבע הגמר. סיבוב שלישי בין בנואה פאייר לפאביו פוניני, אם יתקיים, הוא משחק שחובה לצפות בו – פחות בגלל הטניס (שיכול להיות איכותי מאוד או מחריד), ויותר בגלל התיאטרליות של שני השחקנים.
 
בצד השני של הרבע מחכה דל פוטרו, שמצבו לא לגמרי ברור – הוא הציג כושר טוב בטורנירי ההכנה, אך הפסיד משחק צמוד לאיזנר לאחר שכבר הייתה לו נק' משחק במערכה השנייה, ובנוסף (ובלי קשר) התלונן על כאבים בפרק כף היד. בהנחה ששבוע המנוחה עזר לו, צפויים לו כמה משחקים מעניינים למדי. בסיבוב השני יחכה לו המנצח בין שני שחקנים שעברו ביחד כל פציעה וניתוח אפשריים עבור ספורטאים – לייטון יואיט ובריאן בייקר. בסיבוב השלישי, המדורג הקרוב אליו הוא יורגן מלצר, שבדיוק זכה בתואר בווינסטון סיילם, שלושה שבועות בלבד לאחר שהחל לעבוד עם מאמנו החדש גאלו בלאנקו (שאימן קודם לכן את ראוניץ').
 
רבע שני
מדורגים בכירים: אנדי מארי, תומאש ברדיך.
מדורגים נוספים: חואן מונאקו, אנדראס ספי, ניקולאס אלמגרו, סטאניסלס וואורינקה, קווין אנדרסון, ז'וליין בנטו.
 
מארי וברדיך נפגשו כאן בשנה שעברה בחצי הגמר, במשחק שלווה ברוחות עזות, שהתפתחו בהמשך לטורנדו (וגרם לדחיית חצי הגמר השני ביום). הפעם, הם עשויים להיפגש סיבוב אחד מוקדם יותר, ולכאורה נראה כי רק טורנדו יוכל למנוע פגישה מחודשת שלהם. ברדיך ניצח את מארי בקלות יחסית ברבע הגמר בסינסינטי, אך כאן הוא קיבל את ההגרלה הקשה יותר, כשהוא עשוי לפגוש את בנטו בסיבוב השלישי ואת וואורינקה בסיבוב הרביעי.
 
עוד ברבע הזה – סרגיי סטאחובסקי, שהדיח בווימבלדון את פדרר, ולאחר מכן נקלע לרצף של חמישה הפסדים. הוא שבר את הרצף עם זכייה בטורניר צ'לנג'ר בקאזאן לפני שבוע, וגם התראיין שם באריכות על שלל נושאים, כמו עבודתו במועצת השחקנים, שינויים פוטנציאליים בלו"ז השנתי של הסבב, עמדתו בנוגע להעלאת כספי הזכייה, שיטת הקולג'ים בארה"ב והיחס הכללי שם לשחקנים צעירים, ועוד. תרגום של הראיון לאנגלית ניתן למצוא ב-Let, Second Serve. סטאחובסקי פותח מול ג'רמי שארדי בסיבוב הראשון.
 
רבע שלישי
מדורגים בכירים: דויד פרר, רישאר גאסקה.
מדורגים נוספים: דמיטרי טורסונוב, פליסיאנו לופז, מילוש ראוניץ', יירז'י יאנוביץ', יאנקו טיפסרביץ', ארנסטס גולביס.
 
זהו, ללא ספק, הרבע הכי פתוח שנראו השנה בהגרלות סלאם. פרר סיים את ווימבלדון עם פציעה, וסיים את שני טורנירי ההכנה עם הפסדים מוקדמים, כשהוא לא משחק טוב. גאסקה לרוב מגיע לסיבוב הרביעי ונתקע שם (מאזן ההפסדים מול הניצחונות שלו הוא 1-15 בשלב הזה). טיפסרביץ' נמצא בשנה נוראית מבחינתו, וכל שלושת "הסוסים השחורים" של הטורניר מרוכזים כאן – ראוניץ', יאנוביץ' וגולביס. כתלות בביצועים שלהם, לכל אחד מהם יש סיכויים לא רעים להגיע לחצי גמר גראנד סלאם.
 
מוקד העניין עבורנו יהיה כמובן מיקומו של דודי סלע. הוא קיבל הגרלה נוחה יחסית, כשהוא יפגוש בסיבוב הראשון את אנדריי קוזנצוב הרוסי, שאוהב חימר יותר ממשטחים קשים. השניים לא נפגשו בעבר. אם ינצח, סלע יפגוש את המנצח בין יאנקו טיפסרביץ' לפאבלו קוובאס, שחזר לא מזמן למגרשים אחרי הפסקה ארוכה (פציעה וניתוח בברך).           קוובאס לא שיחק מאז הרולאן גארוס, וכל שלושת הטורנירים שלו השנה היו על חימר, וקשה להאמין שהוא ינצח את טיפסרביץ', אך כאמור – המדורג 18 נמצא בשנה מלאת הפסדים.
החצי הזה של ההגרלה יתחיל את משחקיו ביום שני, ודודי ישחק שלישי במגרש 6 (שאינו מצולם).
 
רבע רביעי
מדורגים בכירים: רפאל נדאל, רוג'ר פדרר.
מדורגים נוספים: סאם קוורי, טומי רוברדו, קאי נישיקורי, פיליפ קולשרייבר, פרננדו ורדאסקו.
 
ההגרלה הפגישה בין פדרר ונדאל ברבים מהטורנירים הגדולים אותם שניהם שיחקו השנה, לאחרונה – בסינסינטי. בניגוד לציפיות המוקדמות, זה היה משחק צמוד מאוד, וייתכן ונוכל לצפות בשחזור שלו בשעות הקטנות של הלילה אחרי סעודת החג בערב ראש השנה. פדרר קיבל הגרלה נוחה יחסית, וכל עוד בעיות הגב שלו אכן מאחוריו, היריבים הכי קשים שלו יהיו קוורי בסיבוב השלישי (מאזן 0-2 לטובת פדרר), ורוברדו (0-10 לפדרר) או נישיקורי (1-1) בסיבוב הרביעי.
 
ההגרלה של נדאל מעט יותר קשה – בסיבוב הראשון הוא יפגוש את ריאן האריסון, שלוקה בחוסר מזל בכל מה שקשור להגרלות של טורנירים גדולים, ופוגש יריבי טופ-5 בסיבוב הראשון או השני בחלקם הניכר. בסיבוב השלישי נדאל אמור לפגוש את פרננדו ורדאסקו – השניים ידעו משחקים צמודים בעבר, כמו חצי גמר אוסטרליה ב2009 – או אולי את ניקולאי דווידנקו, אבל בכושרם הנוכחי של כל המעורבים, קשה להאמין שמישהו מהם יוכל לאיים על התקדמותו של המדורג 2 הנוכחי (נדאל עלה לדירוג זה אחרי הזכייה בסינסינטי). המשחק הצמוד הראשון שצפוי לו הוא הסיבוב הרביעי מול ג'ון איזנר, לשחזור פוטנציאלי של גמר סינסינטי.
 
אם נדאל ימשיך באליפות ארה"ב מאותה נקודה שבה הוא עצר בסינסינטי, הוא הפייבוריט הראשון לזכות בתואר, ויריביו יצטרכו להתאמץ על מנת לעצור אותו. האם מישהו מהם יצליח, ואם כן – מי זה יהיה?
 
אנה מנהלת את פורום טניס בתפוז, וכותבת את בלוג הטניס (באנגלית)  Let, Second Serve
 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן