חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סקירת הגרלת הגברים ב- Australian Open

אליפות אוסטרליה הפתוחה – הגרלת הגברים
אנה ליבשיץ, מלבורן

בטורנירי גרנד סלאם, בהם יש 128 שחקנים בכל אחת מההגרלות הראשיות, מרבית ההגרלה מתבצעת באופן ממוחשב. ראשית, המחשב מגריל את מיקומם של כל השחקנים פרט ל32 המדורגים, ובהמשך מתבצעת הגרלה ידנית של המדורגים, על פי קבוצות הדירוג שלהם (3-4, 5-8, וכד'). המדורג הבכיר תמיד ממוקם בראש טבלת ההגרלה, והמדורג השני – תמיד בסופה.

קריאות תדהמה נשמעו אתמול שניות בודדות אחרי ההגרלה הממוחשבת של טורניר הגברים במלבורן. עוד לפני שהמדורגים מוקמו באופן רשמי, היה ברור כי רפאל נדאל, המדורג ראשון, יפגוש במשחק הפתיחה שלו באליפות אוסטרליה הפתוחה את ברנארד טומיק המקומי. טומיק הוא התקווה המקומית מזה כמה שנים – שחקן עם כשרון ניכר ומשחק לא שגרתי, שנותן את המיטב שלו על אדמת אוסטרליה, אך מתקשה להשקיע את המאמץ הנדרש כדי לתת את המיטב שלו בשארית העונה. בשלוש השנים האחרונות, הוא הפסיד באליפות אוסטרליה הפתוחה לאחד משני שחקנים – רוג'ר פדרר ורפאל נדאל. כעת, הוא יפגוש את נדאל בפעם השנייה, בשלב מוקדם מאוד בטורניר. "אני לא יודע אם לצחוק או לבכות," אמר אחד המארגנים האוסטרלים כשנחשפה ההגרלה. "תבכה," ענו לו.

נדאל צפוי אמנם לעבור את טומיק, אך ההגרלה שלו מלאה במוקשים נוספים. כבר בסיבוב השלישי הוא עשוי לפגוש את גאל מונפיס, שמדורג אמנם 25 בטורניר, אך בשיאו היה שביעי בעולם, וניצח את נדאל פעמיים על מגרשים קשים. החצי של נדאל הוא החצי הכבד יותר מבחינת מדורגים בהגרלה – ברבע שלו הוגרל חואן מרטין דל פוטרו, המסוכן ביותר מבין המדורגים 5-8, ובחצי הגמר הוא יכול לפגוש את רוג'ר פדרר, אנדי מארי או ג'ו ווילפריד צונגה.

כל אחד משלושת האחרונים נתון כרגע בסימני שאלה שונים – שלושתם סבלו מפציעות ב2013, ומארי אף הפסיד חלק ניכר מהעונה שעברה עקב ניתוח שעבר בגב. הוא שיחק מעט משחקים מתחילת העונה, וקשה לדעת כיצד הגב שלו יתמודד עם רצף של משחקי 'הטוב מחמש מערכות'. עם זאת, הוא קיבל הגרלה נוחה בסיבובים הראשונים, והשחקן המסוכן הראשון שהוא עשוי לפגוש (אם זה יגיע עד לשם) הוא ג'ון איזנר בסיבוב הרביעי.

צונגה ופדרר עשויים להיפגש כבר בסיבוב הרביעי בעצמם, תוצאה של הירידה של כל אחד מהם בדירוג בשנה שעברה. פדרר התחיל את העונה עם מחבט חדש והגיע לגמר בריסביין, אך הפסיד בו לבסוף ללייטון יואיט המקומי הותיק. צונגה לא שיחק באף טורניר רשמי מתחילת העונה, ורשם ניצחון אחד על מארי והפסדים לנדאל ולדג'וקוביץ' בטורניר הראווה באבו דאבי.

בחצי השני של ההגרלה, נובאק דג'וקוביץ' קיבל דרך נוחה מאוד בשלבים הראשונים. ברבע הגמר הוא עשוי לפגוש את רישאר גאסקה או את סטאניסלס ואוורינקה. ואוורינקה ודג'וקוביץ' שיחקו שני משחקים בני חמש מערכות על משטחים קשים בשנה שעברה, ומשחקם באליפות אוסטרליה הפתוחה 2013 נחשב לאחד מהמשחקים הטובים ביותר בעונה הקודמת. השוויצרי פתח את העונה עם ניצחון בטורניר צ'נאי, והראה בשנה שעברה שהוא יריב מסוכן לשחקנים הבכירים ביותר.

עוד ברבע הזה, נמצא דודי סלע שפותח את הטורניר מול הפיני יארקו ניימינן. המאזן הרשמי בין השניים בסבב הATP הוא 1-1, אך ניימינן ניצח במשחק נוסף בין השניים, בצ'לנג'ר הלסינקי 2012. בסיבוב השני, אם יגיע לשם, יכול סלע לפגוש את האיטלקי פאביו פוניני או הרוסי אלכס בוגומולוב.

המדורגים שמובילים את הרבע האחרון בהגרלה הם תומאס ברדיך ודויד פרר. פרר מציג תוצאות עולות ויורדות מזה כמה חודשים, אך הוא מגיע לטורניר בדירוג שיא, כשהוא מדורג שלישי בעולם. הוא מחזיק ביתרון במאזן מול ברדיך, אך בכושרו הנוכחי (הפסיד בחצי גמר אוקלנד לין-סון לו), לא מן הנמנע שהוא כלל לא יגיע לשלב רבע הגמר. יוז'ני, יאנוביץ' ושארדי הם המדורגים הנוספים בחלק שלו של ההגרלה, בעוד ברדיך עשוי לפגוש את דודיג ואת קוין אנדרסון או טומי האס.
קישור להגרלה: http://www.ausopen.com/en_AU/scores/draws/ms/index.html

כתבות נוספות

דילוג לתוכן