Search
Close this search box.

סיכום מונטריאול וסקירת סינסנטי

 
הטורניר במונטריאול עוד לא הספיק להסתיים, וזה שבסינסינטי כבר מתחיל – המשחק הראשון בהגרלה הראשית שם ייערך בו זמנית עם הגמר במונטריאול בין ראוניץ' לנדאל (22:00 שעון ישראל).
הסיפור הגדול של השבוע הזה בקנדה הוא, ללא ספק, הצלחתם המפתיעה של השחקנים הקנדים. זה התחיל מעליה של 5 שחקנים מקומיים, לא פחות ולא יותר, לסיבוב השני בטורניר – הפתעה בפני עצמה. זה המשיך עם הנצחונות הסנסציוניים של ואשק פוספיסיל על ג'ון איזנר, ראדק סטפאנק, ובמיוחד – המדורג 5 בטורניר, תומאש ברדיך. לבסוף, פוספיסיל נהנה מפרישה מוקדמות של ניקולאי דווידנקו ברבע הגמר, והבטיח את מקומו בחצי הגמר של הטורניר היוקרתי, הישג שיא עבורו בכל קנה מידה אפשרי. פוספיסיל, שניצח במו ידיו את כל נבחרת הדיוויס הישראלית במפגש בין ישראל לקנדה ב2011, יעלה בדירוג הקרוב לסביבות המקום ה40. הגעתו לחצי הגמר גם הבטיחה לו באופן אוטומטי כניסה להגרלה הראשית של סינסינטי, בלי הצורך להתמודד במוקדמות.
השחקן השני בחצי הגמר הכל-קנדי היה מילוש ראוניץ', שאחרי תקופה חלשה יחסית בחודשים האחרונים השיג לבסוף את תוצאת הפריצה המיוחלת. הוא ניצח בקושי את ג'רמי שארדי ובקלות את מיכאיל יוז'ני, לפני שהגיע למשחק שמינית הגמר מול חואן מרטין דל פוטרו. המשחק הזה לווה בשלל אירועים בעייתיים, כשבתחילתו ראוניץ' קיבל הפסקת טיפול רפואי ארוכה במיוחד. הסנסציה האמיתית הגיעה באמצע המערכה השניה, כאשר דל פוטרו נמצא ביתרון שבירה וב40:40 על ההגשות שלו. כפי שאפשר לראות בוידאו הבא, ראוניץ' שיחק נקודה טובה וסיים אותה בווינר, שדל פוטרו לא יכול היה להגיע אליו. עם זאת, במהלך הריצה לכדור הוא החליק קדימה ונגע עם הרגל שלו ברשת. החוק בטניס הוא ברור – כל נגיעה ברשת לפני שהכדור קפץ פעמיים (כלומר, הנקודה בוודאות הסתיימה) תגרום לכך שהשחקן הנוגע מפסיד את הנקודה, ללא תלות בסיטואציה על המגרש.
עם זאת, השופט לא ראה את הנגיעה ברשת, ועל כן נתן את הנקודה לראוניץ', למרות מחאותיו של דל פוטרו. רק בהמשך, כאשר שודרה הנקודה בהילוך החוזר על המסכים באצטדיון, הוא הודה כי זו היתה טעות שיפוט, אולם בשלב הזה הוא כבר לא יכול היה לשנות את החלטתו. דל פוטרו נשבר, לא ניצח אף נקודה לאחר מכן, והפסיד בשתי מערכות. ראוניץ' הודה בהמשך במסיבת העיתונאים בכך שהיה לו מזל שהשופט לא ראה את הנקודה, ואמר שלדעתו כל שחקן אחר לא היה מוותר עליה מרצונו. לדיון על התנהגותו של ראוניץ', היכנסו לפורום.
בהמשך, ניצח ראוניץ' גם את ארנסטס גולביס, ועלה לגמר עם ניצחון על פוספיסיל במשחק צמוד. ההישג שלו יעלה אותו מחר לדירוג שיא של 10 בעולם, והיום, כאמור, הוא יפגוש בגמר את נדאל שניצח את דג'וקוביץ' במשחק צמוד לא פחות. נדאל הינו הפייבוריט, ללא ספק, אך יום הגשות טוב של הקנדי עשוי להפוך את הגמר למשחק לא פשוט עבורו.
בינתיים, כאמור, מתחיל טורניר סינסינטי, בו אמורים לשחק לראשונה מאז ווימבלדון כל 5 הבכירים בדירוג. מבחינת המדורגים הראשונים, הגרלת הרבעים דומה מאוד להגרלה שראינו בווימבלדון: דג'וקוביץ' – גאסקה, פרר – דל פוטרו, פדרר – נדאל, ברדיך – מארי. הנה הסיפורים שיעניינו אותנו השבוע:
·         האם נובאק דג'וקוביץ' יכול לזכות לראשונה בסינסינטי? המדורג 1 בעולם הגיע לגמר בסינסינטי בכל אחת מארבע השנים האחרונות, אולם הפסיד בכל פעם (לפדרר או למארי). אם יזכה כאן בטורניר, יהיה זה הישג שעוד לא נראה כדוגמתו בסבב, שכן בכך הוא ישלים זכיה בכל אחד מ9 טורנירי המאסטרס 1000 הקיימים. דג'וקוביץ' נהנה כאן מהגרלה נוחה, שכן גם נדאל, גם פדרר וגם מארי נמצאים בחצי השני של ההגרלה, ועל כן הוא יכול לפגוש רק אחד מהם, וגם זה בגמר בלבד. המדורגים האחרים ברבע שלו: ז'יל סימון, שסובל כרגע מצלעות שבורות וקשיי נשימה; מילוש ראוניץ', שעשוי להגיע עייף ממונטריאול; רישאר גאסקה, אותו ניצח דג'וקוביץ' בקלות ברבע הגמר בקנדה.
·         האם רפאל נדאל ישחק שבוע שני רצוף על משטח קשה? נדאל מעולם לא הסתיר את העובדה שמשטחים קשים הם הבעייתיים ביותר עבור הברכיים שלו, וזו לא תהיה הפתעה אם אחרי שהגיע רחוק במונטריאול, הוא יעדיף לפרוש מהטורניר הצמוד לו. עם זאת, במהלך השבוע נדאל שיחק ללא חבישה על ברכיו, והוא נמצא בכושר נהדר – אם יחליט להמשיך את המומנטום ולשחק בסינסינטי, הוא כמובן מועמד להגיע רחוק.
·         כיצד רוג'ר פדרר התאושש מפציעת הגב? האם הוא התרגל למחבט החדש? אלה השאלות שסובבות את המדורג 5 בעולם כרגע, אשר הפסיד במשחקו הראשון בטורניר הביתי בגשטאד ולא שיחק במונטריאול. פדרר קיבל הגרלה לא קלה, כשהוא פותח מול המנצח בין מארדי פיש לפיליפ קולשרייבר, ועשוי לפגוש את טומי האס בסיבוב השלישי ואת נדאל ברבע הגמר. פדרר נהנה מהצלחה רבה בסינסינטי בעבר, עם 5 זכיות בתואר, והוא מאוד ירצה לקטוף כאן את ההצלחה השישית. אם נדאל ופדרר אכן ייפגשו ברבע הגמר (מה שהיה צפוי בווימבלדון, ולא קרה עקב ההדחות המוקדמות של שניהם), ואם פדרר חזר לכושר טוב, עשוי להיות משחק מאוד מסקרן.
·         מה קורה עם מארי, פרר, ודל פוטרו? מארי הפסיד מוקדם במונטריאול, והוא עשוי לפגוש את המדיח שלו, גולביס, כבר במשחק הראשון שלו בסינסינטי, אם גולביס יעבור את יוז'ני. בינתיים, מארי הגיע לגמר הזוגות בקנדה עם חברו קולין פלמינג. הדחתו של פרר היתה מפתיעה אף יותר, עם הפסד מהיר לאלכס בוגומולוב ג'ר, ואילו דל פוטרו הפסיד, כאמור, לראוניץ' במשחק שבו הוא לא היה במיטבו מבחינה פיזית. מי מהם יוכל להגיע כאן רחוק? נראה בעוד שבוע. אני בכלל מהמרת על ברדיך!
 
אנה מנהלת את פורום טניס בתפוז, וכותבת את בלוג הטניס (באנגלית)  Let, Second Serve

כתבות נוספות

דילוג לתוכן