סגירת מעגל: 34 שנה לאחר הקמתו – נבחרת קנדה מגיעה לאצטדיון קנדה. איך הכול התחיל ומה הקשר לאיראן?

                                        מאת: לידור גולדברג

ב-6 במאי 1977, שנה לאחר הקמת המרכז לטניס בישראל הראשון, ברמה'ש, התקיים טקס חנוכת אצטדיון קנדה במעמד נשיא המדינה, אפרים קציר, שחתך את הסרט. לצדו עמדו במגרש מספר 14 ברמה'ש ששת המייסדים של המרכז לטניס בישראל והתורמים מקנדה שמימנו את הקמת האצטדיון שבנייתו ארכה שמונה חודשים. לאחר הטקס התקיים באצטדיון החדש מפגש ראווה בשיטת גביע דייויס בין נבחרת ישראל, עם שלמה גליקשטיין ויאיר ורטהיימר, לבין נבחרת קנדה.

במאי הקרוב יחגוג האצטדיון 35 שנה וכמה טבעי שלתחילת החגיגות תגיע נבחרת קנדה למפגש דייויס רשמי ראשון בהיסטוריה מול ישראל. הרבה רגעים גדולים אירעו על המגרש באצטדיון הנפלא – משחקנים המדורגים במקום הראשון בעולם שחבטו עליו, טורנירים בינלאומיים בסבב ה-ATP, מפגשי ראווה עם מיטב השחקנים בעולם ומפגשים בלתי נשכחים בגביע דייויס וגביע הפדרציה. מאות אלפי צופים ישבו לאורך השנים וחזו ברגעי אושר של עליה לבית העליון, זכיות של שחקנים ישראלים בתחרויות וניצחונות שנכנסו לדפי ההיסטוריה. הילדים שצפו מהיציע בשלמה גליקשטיין, עמוס מנסדורף, שחר פרקיס וגלעד בלום ברגעי השיא שלהם, חלמו על הרגע שבו גם הם יזכו לרגעי תהילה כאלה. היום אותם ילדים – דודי סלע, אמיר וינטרוב, אנדי רם ויוני ארליך – מובילים את ישראל למפגש מול קנדה.
 

על הרגע הזה חלמו כולם: אצטדיון קנדה מלא בחובבי טניס
ד'ר איאן פרומן, אחד מששת המייסדים של המרכז לטניס בישראל ושחקן נבחרת הדייויס של ישראל לשעבר, מספר איך החל רעיון הקמת האצטדיון לקרום עור וגידים: 'ב-1974 שיחקנו בגביע דייויס מול נבחרת איראן בר'ג, על יד ספיבק, על מגרשים אותם קיבלנו לשלושה ימים. לא היו מספיק חדרי שירותים ומקלחות והיתה גם בעיית תאורה שמנעה מאתנו להשלים את המפגש בשלושה ימים. הגענו לסיים את המפגש ביום הרביעי, אבל חברי המועדון שיחקו על המגרש וסירבו לרדת ולתת לנו לסיים מפגש בינלאומי בטניס. חיכינו שיסיימו ורק אז עלינו, כל המצב היה בושה גדולה עבורנו והבנתי שחייבים להקים אצטדיון כדי למנוע מצבים מביכים כאלה בעתיד. אחרי שהוקם המרכז הראשון ברמה'ש ב-1976, הבנו שמדובר בחצי עבודה אם אין בו גם אצטדיון מכובד עם תנאים נורמאליים ולפחות 3,000 מקומות ישיבה שיתאים לאירוח גביע דייויס וטורנירים בינלאומיים'. פרומן פנה לג'וזף פרייברג מטורונטו והוא הסכים, יחד עם תורמים יקרים נוספים מקנדה, לממן את בניית האצטדיון שנמשכה מנובמבר 1976 ועד מאי 1977. 
פרייברג, אחד התורמים הקנדים וחבר הדירקטוריון הבינלאומי של המרכז לטניס בישראל, מספר איך הכול התחיל: 'היה זה בקיץ 1975, כאשר ד'ר ביל ליפי הגיע לביקור בטורונטו, כדי להציג בפנינו תוכנית לפתיחת מרכז טניס בישראל אשר מטרותיו יוקדשו ללימוד טניס לילדים מרקע חברתי מגוון. ילדים אלו ילמדו כישורי מנהיגות וכיבוד האחר –  דבר אשר יוכל לסייע גם לשילוב ילדי עולים בחברה הישראלית וגם ללימוד ערכי סובלנות ודו-קיום בין יהודים לבין ערבים. כמובן שמיד הסכמנו להשתתפות פעילה של קנדה בפרויקט רב ערך זה'.
 

חנוכת האצטדיון ב-1977. נבחרת הדייויס של קנדה במפגש הידידות. עומדים: ג'וזף פרייברג,
 ג'רי גולדברג, ג'ים בויס, גרג וולדר, הקפטן דון פונטנה וד'ר רלף הלברט. יושבים:
רז'אן גנואה ודייל פאוור

 

פרייברג נרגש מאוד מהעובדה שמתקיים מפגש רשמי היסטורי בין נבחרות ישראל וקנדה, במיוחד כשההגרלה הועידה את קיום המשחקים באצטדיון קנדה בישראל: 'היה זה ד'ר איאן פרומן, אשר שכנע את הקבוצה שלנו בחשיבות הקמת אצטדיון טניס נאות בישראל ובמיוחד אם אנו מתכוונים להשיג את מטרתנו לשימוש בטניס כאמצעי למשיכת מספר גדול של ילדים. כעת, 34 שנים לאחר מפגש הראווה בין ישראל לקנדה, יתקיים מפגש דייויס רשמי ביניהן. אני מאחל לקבוצה הטובה ביותר לנצח, אך המנצחים האמיתיים הם ילדי ישראל'.
פרומן מסכם: 'בדומה לחלומותיו ופסגת שאיפותיו של כל שחקן טניס בינלאומי בעל יכולות לשחק על המגרש המרכזי בווימבלדון, הרי חלומותיו של כל שחקן טניס ישראלי מתחיל מתמצים בייצוג עצמו ומדינת ישראל באצטדיון 'קנדה' – אצטדיון הטניס הלאומי המדהים והייחודי שלנו. אפילו לאחר 34 שנים, אצטדיון קנדה על 4,500 מושביו הוא ציון מקום וסמל, אשר עמד במבחן הזמן. לאורך השנים הוא אירח בגאווה כמעט כל המשחקים הבינלאומיים ומשחקי גביע דייוויס שהתקיימו בישראל, ברמות הגבוהות ביותר. הוא מהווה נקודת ציון בישראל ומוכר וידוע בקהיליית הטניס בעולם. כ'כ מתאים שיד הגורל הביאה לקיום מפגש גביע דייוויס בין נבחרות ישראל וקנדה באצטדיון קנדה שיחגוג בעוד פחות משנה 35 שנים להקמתו'.
'אצטדיון קנדה עדיין שומר על ההילה המיוחדת שלו והוא גם התמריץ לכל שחקן טניס צעיר להתעלות על עצמו ולהגיע לפסגת מאווייו על המגרש באצטדיון. איזו הזדמנות רבת משמעות, המלווה בתחושת הגשמה, אוצרת בחובה התמודדות זו של גביע דייוויס עם קנדה', סיכם פרומן.
 
 

כתבות נוספות