חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לקראת עונת החימר: שפרו את המשחק שלכם

בחודש יולי צפויה להתקיים לראשונה אליפות אירופה לנוער במגרשי החימר הישראלים אשר במועדון הטניס בני הרצליה.
 
עד לאליפות, וקצת לפני אליפות צרפת הפתוחה שתיפתח בסוף החודש, הנה כמה עצות וחומר למחשבה שוודאי לא יזיקו לנבחרת ישראל הצעירה וגם לשחקני הנוער, אשר מתכוננים להתחרות על החימר בזמן הקרוב.
 
לשחקני החימר הטובים בעולם יתרון בולט על שאר השחקנים- הם גדלו על החימר. עודד יעקב, מסביר: 'זה משחק אחר בתכלית. המשטח איטי יותר, הכדור קופץ גבוה יותר וכמובן שגם האחיזה במגרש שונה בתכלית'.
 
למי שאכן יבלה שעות רבות על החימר בצעירותו צפוי שיפתח סבלנות גדולה יותר וגם חוסן פיזי בלתי מבוטל. על פי יעקב, הסיבות לכך הן רבות: 'המשחק על חימר מפתח שיווי משקל ותנועה דינמית יותר. השחקן לומד לנהל יותר טוב את הנקודות מבחינה הטקטית, מאחר והנקודות ארוכות יותר. כתוצאה מכך גם רמת הריכוז והחוסן המנטלי גבוהים יותר. לכל חבטה על החימר נדרש שימוש  מקיף של כל הגוף'.
 
בין היתרונות הבולטים של הגדלים על החימר הם  החוסן הפיזי, עבודת רגליים טובה, שימוש יעיל במגרש, יכולת פתיחת מגרש טובה יותר, הזזת היריב באופן מתמיד ושימוש בספין'.
 

בטרם תתחילו להתחרות על החימר, רצוי להתאמן עליו כמה שיותר, לדברי יעקב: 'נפחי אימון גדולים יותר יביאו לשיפור ניכר בשיווי משקל וביכולת התנועה על המגרש בעיקר בההחלקות, שהן הדרך היעילה להגעה ולבלימה לקראת החבטה'.

 

דרבי ספרדי ברומא: נדאל יפגוש את פרר בגמר
                                                                                     מכונת חימר. רפאל נדאל
             
עם צבירת הניסיון על החימר, ייתכן ותרצו גם לאפיין את סגנון המשחק שלכם, כך שיהיה דומה לסגנונות אחרים שנחלו הצלחה בעבר, כמו אלה של אגדות חימר.
 
'קוורטן', מספר יעקב, 'הוא דוגמא טובה. הוא עמד קרוב יותר לקו הבסיס, ממש בתוך המגרש, ובכל זאת שיחק עם הרבה טופ-ספין. כך למעשה רכש יתרון על יריביו שבאותה תקופה הרבו לשחק הרחק מקו הבסיס, וזה מה שהפך אותו לאלוף מיוחד'.
 
'רפאל נדאל הוא דוגמה למכונה מהבחינה הפיזית. נדאל קצת מזכיר קיר, אתה לא יכול לגמור לו אף כדור והוא כמעט  לא ייתן ליריב נקודות קלות. בהיותו שמאלי קל לו להשתמש בזוויות לפתיחת המגרש נגד מרבית יריביו שהם ימניים'.
 
לסיום, נותן יעקב מספר טיפים שיעלו לכם את הרמה באימון או במשחק הבא:
 
1.החבטות השטוחות (פלאט) הן חסרות אפקט. השתמשו בספינים גבוהים יחסית.
2. פתחו את המגרש כמה שיותר, השתמשו בזוויותיו השונות.
3. חבטו הרבה באלכסון,  כך יהיה קל יותר לפתוח את המגרש ולחשוף את עצמכם פחות למצבי התקפה מצד היריב.
4. בסרב הראשון כדאי גם להשתמש בקיק לעיתים, וודאי שגם בסרב השני.
5. רצוי לשפר את הכושר אירובי לטובת נקודות ארוכות יותר ומשחק ממושך. כמוכן שיווי המשקל המיוחד לחימר הוא חיוני בכדי להרגיש בטוח התנועה.
6. הטיפ החשוב ביותר לנו הישראלים המשחקים על חימר: חזקו את המשחק ההגנתי , שמרו על יציבות וסבלנות, נסו לנטרל את המצבים ההתקפיים שהיריב כופה. מומחי מגרשים קשים בהחלט ניתן מידי פעם לחבוט סלייסים, להשתמש ב'סרב אנד וולי'  ולהתגנב לרשת כדי לייצר אפקט של הפתעה  והרתעה.
דודי סלע עלה לחצי הגמר בצ'לנג'ר רודוס  

                                                                                     יפתח בקרוב את הרולאן גארוס. דודי סלע

כתבות נוספות

דילוג לתוכן