חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לפני שהפך למפלצת: חזרה לזכייה הראשונה של ג'וקוביץ' במלבורן


מאת: אריאל כהן

ב-2011 הוא נתן עונה חלומית והפך למפלצת טניס, לאחר מכן נרגע קצת, והשנה נהיה דיקטטור יחיד, שליט בלעדי ומוחלט, של הסבב. בחמש השנים הללו בהן נובאק ג'וקוביץ' הפך לשחקן הטוב בעולם הוא זכה ב-9 גראנד סלאמים. נתון מדהים. אבל מי זוכר שאת המייג'ור הראשון הוא לקח אי שם ב-2008? כנראה שלא הרבה אנשים, כי זו לא היתה זכייה צפויה. בכלל לא. רגע לפני שנולה מסתער על עוד תואר באוסטרליה, הנה מבט לאחור לזכייה הראשונה שלו בגביע הנכסף. אז, עוד לפני דיאטת הגלוטן המפורסמת והשדרוג הפיזי-אתלטי. אז, כשעוד היה בסך הכל ילד צעיר בן 20.5. אז, כשעוד לא היה מספר 1 אלא "רק" טניסאי גדול, מוכשר ומבטיח (ואגב, מישהו זכר שבתחילת הדרך הוא עוד שיחק עם מחבטי ווילסון…?). 


אלו 
היו ימים אחרים, אז בינואר 2008. מ-2005 לכל גמר סלאם הגיע לפחות אחד מהשניים – פדרר ונדאל. לפעמים, כמובן, שניהם. השוייצרי והספרדי שלטו בעניינים, נלחמו זה בזה, ולא השאירו פירורים לאחרים. ג'וקוביץ' ומארי היו באותה תקופה טניסאים נפלאים, אבל כאלה שבעיקר גנבו סט פה ושם בחצאי הגמר לשני הטיטאנים. אליפות אוסטרליה ההיא לא היתה אמורה להיות שונה במיוחד. פדרר הגיע אחרי שהשלים עונת טניס מופלאה ב-2007 עם זכייה בשלושה סלאמים, רפא דורג שני, והקהל במלבורן קיווה מאוד לקבל גמר ביניהם. זה, כידוע, לא קרה.

זה היה הגמר האמיתי? צפו בנובאק עובר את פדרר בחצי הגמר

מפה לשם, ג'וקוביץ' ועוד בחורצ'יק צעיר, אנרגטי, עוצמתי ולא מדורג בשם ג'ו ווילפריד טסונגה, החלו לפלס את דרכם במעלה הסיבובים. נובאק לא שמט ולו סט אחד עד לחצי הגמר, כשבדרך הוא דורס את יואיט ופרר, בעוד שטסונגה – ללא ספק תגלית השנה בטניס העולמי – טיאטא את מארי וגאסקה בדרך לפיינל פור. הבעיה של שניהם היתה, כמו תמיד, שמולם עמדו פדרר ונדאל. השוייצרי, שרק מספר חודשים קודם לכן גבר על ג'וקוביץ' בארה"ב, קיבל אותו שוב, בעוד שסנסציית הטורניר טסונגה נאלץ לפגוש את נדאל שטייל עד לחצי במלבורן.

קשה להאמין שמישהו ברחבי הפלנטה היה מהמר בבוקר ה-24 בינואר על גמר שלא כולל את פדרר או נדאל, אבל יום וחצי לאחר מכן, זה היה בדיוק המצב. חצי הגמר של טסונגה ונדאל התקיים ראשון, ומה שקרה שם נראה במבט לאחור כמו עיוות היסטורי או מתיחה של יגאל שלון האוסטרלי, אם יש כזה. 2:6, 3:6, 2:6 – זו היתה תוצאת הסיום, ומי חשב שהצרפתי יהיה בצד המנצח שלה? הקהל התאהב באנרגיות של טסונגה, ועל המגרש המרכזי במלבורן נדאל, דווקא הוא מכולם, נותר חסר אונים מול העוצמות של תואם מוחמד עלי. המשמעות היתה שיממה לאחר מכן, פדרר ונובאק ידעו שלא משנה מה – המנצח ביניהם יעלה לגמר כפייבוריט.


שישה משחקים קיימו השניים ביניהם עד לאותו חצי גמר באוסטרליה, והמאזן עמד על 1:5 לטובת פדרר, אבל זה לא שיחק תפקיד. השוייצרי נראה, חובה להודות, קצת נטול אנרגיות (שנה מאוחר יותר, הוא חשף שאכן חלה במחלת הנשיקה במהלך אליפות אוסטרליה ההיא). ג'וקוביץ' שבר ביתרון 5:6 וניצח את הסט הראשון. המערכה השניה כבר הלכה קל יותר לנולה עם 3:6. האוהדים הריחו סנסציה באוויר, והסט השלישי הלך לטיי ברייק. פדרר כבר הוביל בו 1:3, אבל נובאק הפך ל-5:7, השלים ניצחון במשחק כולו וירד על הברכיים כלא מאמין. בראיון על המגרש אחרי ההתמודדות הוא לא שמר את הדמעות לגמר ופרץ בבכי. כנראה שהוא ידע כבר אז מה שאנחנו טרם ידענו.

טסונגה ניסה, אבל ג'וקוביץ' היה גדול עליו. הנה תקציר הגמר


כשהשמש עלתה ב-26 בינואר, הכל היה מוכן לאחד המאבקים הכי לא צפויים בהיסטוריית הטניס. למרות שעבור נולה זה היה גמר המייג'ור הראשון בקריירה, הקהל האוסטרלי כבר היה שבוי בקסמיו של ילד הפלא הצרפתי. והחיבה הזו הפכה לאהבה לאחר שבשלב קריטי בסט הראשון (4:5), טסונגה שבר את הסרבי עם שתי חבטות העברה מרהיבות ברצף ועלה ל-0:1 במערכות. האם אנחנו בדרך להכתרת האלוף הכי סנסציוני בתולדות הטורניר? ובכן, חכו עם זה.

מפתיחת הסט השני, פערי הכישרון החלו להתגלות. האתלטיות וההתלהבות של טסונגה נרגעו ופינו את המקום לריטרנים המדהימים של נובאק ולבקהאנד הכל כך יציב שלו. שבירה אחת הספיקה לג'וקוביץ' כדי לנצח 4:6, ולזרום עם המומנטום לשבירה מהירה כבר במשחקון השלישי של המערכה השלישית, שנגמרה ב-3:6 לזכותו. עם יתרון 1:2 ביד, הניצחון נראה קרוב קרוב, אבל כרגיל, להוביל זה דבר אחד ולהשכיב את העסק לישון זה דבר שני. הצרפתי מתח עד לקצה את נולה שרק במזל לא נשבר בעצמו במצב של 5:5. בשובר השיוויון המכריע ג'וקוביץ' הגיע לשיא, וכמה כדורים על הקווים לא השאירו סיכוי לאנדרדוג. זה נגמר עם 2:7 בטיי-ברייק, 1:3 סולידי במערכות, ועם הנפת גביע סלאם ראשונה. מי ידע שיבואו אחר כך עוד 4 כאלו במלבורן, ועוד 9 בכלל?

הדמעות הגיעו כבר בחצי הגמר, בטקס הזכייה היה זמן להומור…

 

החגיגות של מי שהפך לימים לטניסאי הטוב בעולם היו די מאופקות והיה אפילו מקום להומור. "אני יודע שכולכם רציתם שטסונגה ינצח. אבל זה בסדר, אני עדיין אוהב אתכם", אמר נולה לקהל המתלהב בטקס הסיום, רגע לפני שירד המסך על האליפות כולה. והנה אנחנו היום. 7 שנים חלפו, והסרבי הוא מפלצת טניס במובן הכי חיובי של המילה. 7 שנים חלפו, ואין אדם אחד שפוי שלא יציב אותו כפייבוריט לזכות שוב בתואר הנכסף. למעשה, אם וכאשר עונת הטניס הזו תסתיים עבור ג'וקוביץ' כמו הקודמת, הוא עשוי למצוא את עצמו צמוד צמוד לנדאל ולסמפראס ברשימת המעוטרים של כל הזמנים, וממש לא רחוק מההוא. רוג'ר פדרר.

ימים יגידו.

כתבות נוספות

דילוג לתוכן