חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לעקוץ את הכוכבים: נזכרים בהפתעות הגדולות של הרולאן גארוס

 

הפתעות הם חלק בלתי נפרד מהספורט. הן קורות בכל ענף, לספורטאים הבכירים ביותר והן למעשה אלו שהופכות את הספורט התחרותי לכל כך מעניין ומרגש. גם עולם הטניס אינו חף מסנסציות והפתעות למיניהן, על אחת כמה וכמה טורניר הרולאן גארוס היוקרתי שהצליח במהלך ההיסטוריה להוביל להדחתם של טניסאים בכירים רבים שכשלו על החימר הפריסאי.

 אז רגע לפני שהגראנד סלאם השני של עונת הטניס מתקדם אל עבר שלביו המכריעים, החלטנו לעצור לרגע על מנת להיזכר בכמה מהסנסציות הגדולות שהתרחשו בו. קריאה מהנה.

 
2015: הנאחס של דג’וקוביץ'

 

על הרפרטואר של נובאק דג'וקוביץ', המדורג 1 בעולם ואחד הטניסאים הגדולים בהיסטוריה, אין צורך להרחיב. הסרבי שזכה בלא פחות מ-4 מתוך 5 טורנירי הגראנד סלאם האחרונים, לא נוטה להפסיד כשמדובר בטורנירים הגדולים. ובכל זאת, הגראנד סלאם היחיד שחסר לו ברשימה ובו עדיין לא זכה בקריירה הוא הרולאן גארוס.

למעמד הגמר של הטורניר אשתקד הגיע דג'וקוביץ' בכושר פשוט מדהים. הוא ניצח 28 משחקים ברציפות בסבב, כולל ניצחון ברבע הגמר הטורניר על "מלך החימר", רפאל נדאל, שלאחריו קיווה כי הוא בדרך הנכונה לעבר זכייה היסטורית בטורניר מבחינתו.

אלא שחלומות לחוד ומציאות לחוד. בקרב ישיר על התואר הוא פגש את סטאן וורינקה השוויצרי, שבמשחק חייו הדהים את הסרבי. דג'וקוביץ' עוד זכה במערכה הראשונה (4:6) ונראה היה כי הוא בדרך "לשבור את הנאחס" בטורניר, אולם התעלות מצידו של וורינקה ב-3 המערכות הבאות חתמה את אחת הסנסציות הגדולות בתולדות הטורניר (6:4, 6:3, 6:4).

 

""

 רובין סודרלינג הצליח להדהים את הקהל בפריז


2009: רובין סודרלינג מדהים את נדאל הבלתי מנוצח

 

אין עוררין על כך שרפאל נדאל הוא אחד מטניסאי החימר הגדולים בהיסטוריה של המשחק, אם לא הגדול שבהם. הפנומן הספרדי מחפש השנה אחר תואר מספר 10 בגרנד סלאם של פאריס, טורניר בו הוא זוכה בקביעות מאז שנת 2005. רק פעמיים במהלך העשור האחרון שמט נדאל את התואר ברולאן גארוס (2009, 2015), כאשר הפעם הראשונה ללא ספק תיזכר עבורו כאחד הרגעים הטראומטיים בקריירה.

היה זה בשלב שמינית הגמר של רולאן גארוס שנת 2009, טורניר בו שלט עד אז נדאל (ובעצם עד היום) בצורה אבסולוטית עם מאזן מושלם של לא פחות מ- 0:31, כולל 3 זכיות רצופות החל מ-2005. אלא שאת השוודי גבה הקומה זה לא ממש עניין. סודרלינג (דורג 23 בטורניר) לא התרגש מהכושר המפלצתי בו היה מצוי נדאל, והדהים אותו ואת ענף הטניס העולמי עם ניצחון ענק בתום 4 מערכות (2:6, 7:6, 4:6, 6:7) לתדהמת הקהל הצרפתי. בהמשך התקדם סודרלינג עד למעמד הגמר, שם נוצח בידי רוג'ר פדרר.

באופן אירוני למדי נפגשו נדאל וסודרלינג שוב ברולאן גארוס שנה לאחר מכן, הפעם בגמר, שם הייתה הפעם ידו של הספרדי על העליונה עם ניצחון קליל ב-3 מערכות.

 

 

2004: כשגרבין נישלה מהנין את התואר


אל טורניר הרולאן גארוס שנת 2004 הגיעה ז'סטין הנין כפייבוריטית הגדולה. רק שנה קודם לכן היא זכתה לראשונה בקריירה בגראנד סלאם בפאריס, אחרי ניצחון בדרבי בלגי על קים קלייסטרס, ואמורה הייתה לפחות להתקדם עד השלבים הגבוהים בטורניר.

בסיבוב ה-2 ניצבה בפני טטיאנה גרבין האיטלקייה (86 בעולם) שמבחינתה הופיעה למשחק נטולת ציפיות עם תואר יחידות אחד בלבד בסבב ה-WTA. ובכל זאת, החל מהנקודה הראשונה ניתן היה לראות כי משהו שונה קורה הפעם. גרבין היממה את הנין, שמצידה פשוט לא הגיעה למשחק (ביצעה 10 שגיאות כפולות בהגשה ו-30 טעויות בלתי מחויבות) והפסידה ב-2 מערכות (7:5, 6:4).

גרבין אמנם הייתה ידועה קודם לכן כקוטלת "ענקיות", כאשר בין היתר הספיקה לנצח בקריירה שחקניות כמו פלביה פנטה, אגניישקה רדוואנסקה ואחרות, אולם הניצחון ההוא על הנין ייזכר עבורה ללא ספק כגדול בקריירה.

 


""
אגאסי נכנע כבר בסיבוב השני ב96׳ לכריס וודורף


1996: ככה לא מתנהגים

 

אל טורניר הרולאן גארוס של 1996 הגיע אנדרה אגאסי כשהוא בכושר מצוין וממוקם בצמרת הבכירה של סבב ה-ATP (דורג 3). אולם למרות הכל, כבר בסיבוב ה-1 הוא נאלץ להזיע בדרך לשלב הבא מול הספרדי האלמוני, ג'קובו דיאז, שהעפיל מהמוקדמות ומולו אף שמט מערכה.

כנראה שהכתובת הייתה על הקיר מבחינתו של אגאסי, שהמשיך להיראות לא טוב בטורניר. הפעם זה כבר עלה לו בהדחה. בסיבוב ה-2 הוא פגש למפגש על טהרת ארה"ב את כריס וודורף הלא מדורג, שלא ניחן בהצלחות משמעותיות במהלך הקריירה. אלא שדווקא במשחק ההוא היוצרות התהפכו. אגאסי הירבה לבצע שגיאות בלתי מחויבות ונכנע בתום 5 מערכות ליריבו שלא ידע את נפשו מרוב אושר (4:6, 6:4, 6:7, 6:3, 6:2).

אגאסי שהיה כעוס מאוד בסיום המשחק, החליט בהפגנתיות שלא להגיע למסיבת העיתונאים המסכמת וכתוצאה מכך נקנס בסכום של 2000 דולר ע"י ה-ATP. שלוש שנים לאחר מכן נפגשו שוב השניים למשחק ברולאן גארוס (שוב בסיבוב השלישי) כאשר הפעם הצליח "אגאסי" לנקום על ההפסד המפתיע כל הדרך אל התואר היחיד שלו בקריירה בפאריס.

 

1987: הכרטיס החופשי שהסתיים בסנסציית ענק 

 

אריק וינגורדסקי הצרפתי דורג במקום ה-152 בלבד טרם הרולאן גארוס, אולם זכה להיכנס להגרלה הראשית בזכות כרטיס חופשי שניתן לו ע"י המארגנים. כבר בסיבוב ה-2 עמדה בפני הצרפתי משוכה גבוהה במיוחד בדמותו של המדורג 3, השוודי סטפן אדברג, שמספר חודשים קודם לכן זכה באליפות אוסטרליה. את הצרפתי זה לא עניין ויחד עם תמיכת הקהל המקומי, הוא הדיח את אדברג מבלי להפסיד ולו מערכה אחת (6:7, 6:7, 5:7) בדרך לסיבוב ה-3. 

 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן