Search
Close this search box.

להציל את הווליי…

רוני גולדמן
 

להציל את הווליי…
אדברג מצטרף לצוות האימון של פדרר. סנונית המבשרת את שובו של משחק ה-""SERVE & VOLLEY??…

 
לא מעטים מאיתנו, במיוחד הבוגרים והותיקים בטניס, אשר גדלו על טניס עם הרבה משחק רשת, כמהים לשובו, או לכל הפחות לחזרתו החלקית, של משחק ה"הגש ורוץ לרשת"(ה- SERVE & VOLLEY).לא רק בזוגות-שם אין בלתו כמובן, אלא ביחידים.
 
לאחרונה התעצמו תקוותינו כאשר, לשמחתי הרבה, פורסם שסטפן אדברג, מסמלי וגדולי משחק הרשת הצטרף לצוות האימון של פדרר למשך 10 שבועות לפחות, החל מה-AUSTRALIAN OPEN.סטפן זכה ב-6 תארי גראנד סלאם והיה מדורג ראשון בעולם ביחידים וזוגות לפני כשני עשורים.
 
אם נראה שאכן רוג'ר בא באוסטרליה הרבה יותר לרשת, ויתברר שזה עבד(ו"עבד" אצל פדרר זה אך ורק זכיה בתואר, לטעמי…) או אז אולי ילכו בעקבותיו גם אחרים ונתחיל להתענג יותר ויותר על משחקים עם יותר SERVE & VOLLEY ומשחק רשת בכלל– בהם יקרא דרור ליצירתיות, לכשרון ולא רק לעוצמות החבטות, לכושר הגופני ול"רגליים" המהירות והטניס יחזור להיות מעניין יותר, מגוון ובעיקר "מתובל" יותר…
 
וכשעוד טניסאי SERVE & VOLLEY ומשחק רשת גדולים מהעבר ילכו בעקבות אדברג,
ויצטרפו לצוותי אימון של טניסאים מהטופ 50 ויותר, נתחיל אולי לראות יותר ויותר משחקים המוכרעים באיזור הרשת.או אז ישוב , לטעמי, "הניצוץ", הקסם- המצוי במשחק הרשת האמיתי- המיומנות, התגובתיות המהירה כברק, ה"טאץ'" !
 
ולאחר שבקר החל לאמן את דיוקוביץ', אולי צפוי לנו באוסטרליה גמר(או חצי, או רבע… גמר, תלוי בהגרלה כמובן וגם במה שיקרה…) פדרר- דיוקוביץ שעשוי להיות מוכרע הפעם באיזור הרשת…ואולי יצטרפו שחקני ווליי משובח כמו מקנרו, סאמפראס, פאט קאש, שטיך ועוד, ויתחברו לשחקנים בצמרת אשר כמובן יכולים באופיים (וולי משובח.סרב טוב יש לכולם כמעט ממילא…)לעבור יותר למשחק ה"הגש ורוץ לרשת" – ויתחיל להווצר "טרנד" של חזרה אליו, מעיןRETRO VOLLEY" " או, אם תרצו,"RETRO SERVE &VOLLEY"
 
מה אומר עודד טייג?
 
שאלתי את מאמן הטניס הבכיר עודד טייג (שאימן כידוע את שחר פאר, יוליה גלושקו ומשמש כיום כמנהלה של גלושקו), מה התחזית שלו לענין:
 
שאלה: האם צפויה לדעתך שיבה אל טניס ה-"SERVE & VOLLEY" בעתיד הקרוב?
 
תשובה: הטרנד של מאמנים שהיו שחקני עבר מפוארים באמת יוצר עניין חדש בעיקר אצל הספונסרים והקהל שמתרגש לראות את כל האייקונים הללו במגרשי האימונים וביציע. אני בטוח שפדרר וגם דיוקוביץ ינסו להיות קצת יותר התקפיים וקצת לבוא לרשת יותר אבל קשה לי לראות את הטניס חוזר לימים של אדברג ובקר או מקנרו שבילו 60 אחוז מהנקודות באזור הרשת.
 
 
שאלה:- מדוע זה לא צפוי?
 
תשובה: ישנן מספר סיבות מדוע סגנון המשחק הפך למשחק שברובו מתנהל מהקו האחורי. חבטות ההחזרה הפכו להיות מאוד דומיננטיות בנוסף לשיפור הטכנולוגיה של המחבטים והגידים שעוזרים מאוד לשחקנים לייצר חבטות מדהימות ממצבים בלתי אפשריים ובעוצמות מדהימות. בנוסף- שיפור החוסן הגופני והמרכיב של הכושר הגופני הפך למרכזי ולראייה אנחנו רואים ששחקנים בעלי כושר ואתלטיות גבוהה מצליחים יותר מכולם- דוגמת פרר, דיוקוביץ ונדאל. דבר נוסף שגורם להאטת המשחק הוא הכדורים הכבדים יותר והמשטחים האיטיים יותר ברוב התחרויות (מרבית התחרויות בסבב משוחקות על משטחי החימר האיטיים או מגרשים קשים עם ציפוי שמאט את מהירות הכדור).
 
שאלה: ומדוע, בעצם, כמעט נעלם מטניס היחידים משחק הרשת, וכחלק ממנו ה"הגש ורוץ לרשת"?
 
תשובה: אני חושב שעניתי על השאלה הזאת בתשובה הקודמת. אציין גם את שיפור טכנולוגית המחבטים והגידים ומרכיב הכושר הגופני והאתלטיות של הטניסאים שמאפשר להם לייצר חבטות העברה כמעט מכל מצב מה שבזמנו היה קשה יותר. כיום בעזרת חבטות הספין המעולות שחקנים מייצרים חבטות העברה ותילול ברמה שלא הייתה קיימת בשנות ה -70 -80.
 
שאלה: האם "חינוך" לטניס זוגות מצד מאמנים בקרב הילדים והנוער יכול לעורר את שובו של משחק הרשת ו"ההגש ורוץ לרשת" בפרט?
 
תשובה: בפירוש אין מספיק תשומת לב למשחק הזוגות שנחשב כפחות אטרקטיבי בעולם. אני חושב שכל ילד או ילדה שמשחקים טניס תחרותי צריכים לעבוד יותר על אזור הרשת ועל העלייה לרשת. משחק הזוגות משפר מאוד את משחק הרשת ומקנה המון ביטחון באזור הרשת לשחקן, משפר את החדות והאינסטינקטים שדרושים באזור הרשת.
 
שאלה: האם, מהידע שלך, ובאיזו מידה,  הקהל אוהב שחקני "הגש ורוץ לרשת" ושחקני רשת בכלל? (עד כמה- ומעט בעצם- שהוא עשוי לראותם, בימינו).
 
תשובה: הקהל אוהב משחק מגוון, אני חושב ששחקנים צריכים להיות יותר מגוונים מבחינת סגנון המשחק שלהם על מנת שהקהל יתחבר אליהם. לקהל יותר קל להזדהות עם שחקנים רבגוניים כמו פדרר, מיכאל שטיך ופיט סאמפראס בזמנו מאשר עם שחקנים כדוגמת דויד פרר שסגנון המשחק שלו יותר הגנתי. מצד שני משחק הגש ורוץ לרשת גם הוא היה חייב לעבור שינוי מכיוון שהקהל רצה לראות יותר נקודות ארוכות בזמנו. לסיכום, אומר שכמו כל דבר בחיים גם בטניס שחקני הטניס צריכים להיות מגוונים ובעלי יותר מנשק אחד בסגנון המשחק שלהם.
 
שאלה: האם, במידה וכן, משחק הרשת ישוב, יתחזק-  גם בקרב טניס הנשים?
 
תשובה: משחק הרשת יתחזק במידה מסוימת אבל לא נשוב לראות שחקן שלוקח טורניר גראנד סלאם "הטוב מ- 5 מערכות" רק עם סרב וווליי טוב. המשחק מהקו האחורי ימשיך, לפחות בשנים הקרובות, להיות דומיננטי. בקרב הנשים אני גם לא כ"כ אופטימי בנושא. אני חושב שעל מנת ששחקנית תהיה בצמרת העולמית עם משחק "הגש ורוץ לרשת" נדרש המון אומץ מצדה ובעיקר מצד המאמן שמלווה אותה מגיל צעיר, להמר על השיטה הזאת, ולצערי קשה לי לראות את זה מתבצע. 
 
 
התקפי יותר, מגוון יותר, מהנה יותר
 
ככל הנראה לא צפויה בשנים הקרובות חזרה, לא כל שכן, טרנד "רטרו" אל משחק הרשת וה"הגש ורוץ לרשת". ברם- הכמיהה לגיוון אצל השחקן, מצד הקהל, ו(אולי) הצטרפות גוברת של שמות גדולים, ואגדות טניס, התקפיים, אל צוותי האימון של שחקני הצמרת, בתוספת כמה "גרנד סלאמים" שיוכרעו באיזור הרשת- אולי היא היא תהיה הסנונית שמבשרת את בוא "אביב הווליי"…
וזה יקרה קודם כל, ובעיקר, במגרשי הדשא, וגם במשטחים הקשים.
 
ואם זה יקרה- ברור לי שלחובבי טניס רבים צפויה הנאה צרופה- טניס התקפי, מגוון..
 
אז נחלום- ונקווה שאכן נזכה לכך…
 
ובינתיים, אני, מזה עשרות שנים ,ממשיך(בזוגות- כל הזמן, ביחידים-ככל שניתן…),לבלות
הרבה באיזור הרשת, האהוב עלי מאזד, מאז ומתמיד…
 
 
 
 
 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן