חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לא עצרו בירוק: חזרה למסע המופלא של אנדיוני בווימבלדון

"אחי, בא לך לשחק מוקדמות בווימבלדון? ", זו הייתה לשון הודעת ה-SMS ששלח אנדי רם ליוני ארליך לפני קצת יותר מ-13 שנים, בתחילת חודש יוני 2003. השניים, ילידי דרום אמריקה וחברים טובים, עלו בגיל צעיר לישראל (יוני מאורגוואי, אנדי מארגנטינה) והתפתחו כטניסאים במרכז הטניס רמת השרון. הם אמנם הצליחו להתבסס בסבב המקצועני, אולם התקשו לשמור על יציבות, לצד קשיים נוספים כמו פציעות, קשיים כלכליים ואישיים וכן השתתפויות בטורנירים במקומות נידחים ברחבי הגלובוס. 


שיתוף הפעולה המשמעותי ביניהם על מגרש הטניס החל למעשה כבר בשנת 2001. הצמד רשם 3 זכיות בטורנירי צ'לנג'ר בצרפת, טורקיה וקוסטה ריקה ואף הצליח להשתחל אל תוך המאייה הראשונה בעולם לזוגות, אולם דווקא אז נפצע רם בגב ובברך, שתי פציעות שגרמו לו להיעדר לכל אורך שנת 2002 מהמגרשים. יוני מצידו לא הצליח למצוא פרטנרים חדשים על מנת להמשיך את ההתקדמות והידרדר בדירוג. 

בחזרה ל-2003. רגע לפני עונת הדשא החליט ארליך כי הוא פורש מטניס. כצ'אנס אחרון לפני שהוא תולה רשמית את המחבט, יצא האחרון לאנגליה. בטורניר נוטינגהאם המהווה הכנה לווימבלדון (בו מככב השבוע דודי סלע) הוא הפסיד כבר במוקדמות, ובפועל כבר התכונן לקראת חזרה לארץ ולחיים שאחרי הטניס. ואז כאמור, הגיעה ההודעה המפורסמת מאנדי שלימים הובילה את השניים עד לטופ של העולמי, כולל זכייה בלתי נשכחת וראשונה בהיסטוריה של ישראלים בגראנד סלאם – אליפות אוסטרליה ב-2008.

""

אנדיוני בפעם האחרונה בה שיתפו פעולה על המגרש(אליפות ישראל 2015)


אחרי מסע שכנועים לא קטן מצידו של אנדי שהתאושש מהפציעה (החזיק בדירוג מוגן בזוגות לפני הפציעה – 90), הסכים יוני (דורג במקום ה-139 בזוגות לפני הטורניר) להירשם למוקדמות בווימבלדון, מרחק של כשעתיים נסיעה מנוטינגהאם. על אף שהגיעו ללא ציפיות מיוחדות, הוכיחו השניים טניס נהדר כבר בשלב המוקדמות, כשניצחו 2 משחקים ולשמחתם הגדולה הצליחו להיכנס להגרלה הראשית של הטורניר. "ראיתי אותם בסיבוב האחרון של המוקדמות. הם שיחקו ברמה גבוהה מאוד. כבר אז היה לי ברור שהם ילכו רחוק", העיד אז שלמה גליקשטיין, מנכ"ל איגוד הטניס בהווה, אודות הציוות החדש. 


ואכן, ככל שחלפו הימים ההילה סביב הצמד הישראלי הלכה וגברה. את הסיבוב הראשון הם ניצחו בשיניים ב-5 מערכות מותחות (מול נת'ן הילי האוסטרלי ודייויד סקוץ' הצ'כי) והתקדמו הלאה. בסיבוב השני הם נראו נהדר עם 0:3 במערכות מול צמד צ'כי (פרנטלסק צרמק ולאוס פרידל) ובשמינית הגמר הדהימו כשהביסו ללא תנאי את המדורגים 6 בטורניר, הצמד הצרפתי מיכאל לודרה ופבריס סנטורו בתוצאה חד צדדית ויוצאת דופן (2:6, 1:6, 3:6) שהפכה את השניים תוך שבוע אחד מספורטאים אלמוניים לשם דבר בטניס העולמי (!)

חשבתם שנגמר? ממש לא. ברבע הגמר ציפתה לרם את ארליך משוכה קשה במיוחד, בדמותם של המדורגים 4 בעולם דאז, מרק נואלס מאיי הבהמה ודניאל נסטור הקנדי – אחד מהזוגות החזקים בעולם שנחשבו לפייבוריטים ברורים בהתמודדות. אלא שגם כאן הצליחו הצמד הישראלי לטרוף את כל הקלפים. ניצחון ב-3 שוברי שוויון דרמטיים הספיקו על מנת לרשום הישג סנסציוני – העפלה לחצי הגמר בווימבלדון. היינו כחולמים.

""

אנדי רם הגיע לעודד את ארליך ופטשנר בשנה שעברה בווימבלדון.


בחצי הגמר המסע הקסום הסתיים עם הפסד ליונס ביורקמן השוודי וטוד וודברידג' האוסטרלי, אבל זה כבר ממש לא היה משנה. במשך שבועיים קסומים על הדשא בווימבלדון צמח והתהווה עבור הטניס הישראלי הצמד הגדול בכל הזמנים ושניים מהטניסאים הבולטים מקום המדינה. למעשה, במשך למעלה מעשור הצליחו 'אנדיוני' כמקשה אחת מנצחת לרגש אותנו בכל פעם מחדש ולייצג את מדינת ישראל בגאווה גדולה הן בסבב העולמי (כולל 2 השתתפויות בטורניר המאסטרס היוקרתי) והן בגביע הדיוויס (כחלק משמעותי מנבחרת תור הזהב של ישראל שהפעילה ב-2009 לחצי גמר הבית העליון). 13 שנה אחרי הטורניר החלומי ההוא, זה אולי הזמן לומר להם מילה אחת – תודה !

בעוד אנדי רם כבר תלה את המחבט ופרש לעסקים, יוני ארליך ממשיך לעשות חיל גם בגיל 39 בסבב הזוגות. אשתקד שיחזר יוני את הישג השיא שלו ביחד עם אנדי באול אינגלנד קלאב, כאשר הגיע עד לחצי הגמר בצוותא עם טניסאי גרמני (פיליפ פשטנר). בטורניר השנה יחבור ארליך לקולין פלמינג הבריטי – מי יודע, אולי אפילו עד התואר הנכסף.


כתבות נוספות

דילוג לתוכן