חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כשנדאל למד מה זה לקבל בוז: חזרה לגמר 2014 במלבורן


מאת: אריאל כהן, איגוד הטניס

המשחק הזה לא היה אמור להיראות ככה. לא מה שקרה במהלכו, ובטח שלא סופו. אבל מה זה ספורט אם לא מיקרוקוסמוס של החיים? ואיך החיים שלנו היו נראים בלי דרמות, הפתעות ותסריטים סוריאליסטיים? כך או כך, ב-26 בינואר 2014, כשרפאל נדאל וסטאן וואורינקה עלו למגרש המרכזי במלבורן, ל-90 אחוזים מאוהדי הטניס בעולם היה ברור שהערב ייגמר עם תואר גראנד סלאם 14 בקריירה של הספרדי. המציאות והנסיבות רצו אחרת.

נתחיל משיעור היסטוריה, אבל ממש ממש קצר. מינואר 2005 ועד לגמר אליפות אוסטרליה שבגללו התכנסנו כאן, רק אדם אחד מחוץ ל"ביג 4" (נדאל, פדרר, מארי, נולה) זכה להניף גביע גראנד-סלאם. עכשיו, אנחנו מדברים כאן על 35 מייג'ורים ברצף כן? דל פוטרו הצליח לזכות בארה"ב ב-2009 אבל חוץ ממנו, כלום. אילו סיכויים זה השאיר לוואורינקה בפעם הראשונה שלו במעמד, מול מי שכבר נחשב לאחד הגדולים בהיסטוריה? תחשבו לבד.


קודם כל, התקציר: צפו בוואורינקה מנצח את נדאל ועושה סנסציה ענקית במלבורן

השוייצרי, שחסה תמיד בצילו של פדרר, נתן אמנם טורניר ענק, במהלכו הדיח ברבע הגמר את ג'וקוביץ' במשחק הירואי (7:9 בסט החמישי), אבל עדיין – אם לשפוט לפי המצ'אפ הפנימי שלו מול נדאל ערב ההתמודדות, מצבו היה קטסטרופה. 12 פעמים הוא שיחק נגד רפא, ולא ניצח אפילו פעם אחת. ועזבו ניצח, לא לקח סט אחד לרפואה. תוסיפו לזה את העובדה שיממה לפני כן נדאל טיאטא את פדרר בשלוש מערכות בחצי הגמר שלו, והמסקנה די מתבקשת.

אבל אז המשחק עצמו התחיל, ו-וואורינקה נראה מדהים. באמת. כשרוב הקהל (רק הרוב, בשלב הזה) מאחוריו, הוא הסתדר יופי עם הספין של נדאל, ו"הרג" אותו עם ווינרים כמעט לא הגיוניים בדיוק שלהם ובעוצמתם. את השבירה סטאן השיג כבר במשחקון הרביעי של הסט הראשון, ומשם דהר ל-3:6, כשהוא חוזר מ-40:0 בגיים המכריע.

ככה נראו רגעי הדרמה: וואורינקה בטירוף על השופט, נדאל חוזר למגרש ומקבל "מקלחת בוז"

הסט השני נפתח באותה הצורה. נדאל נראה פשוט חסר אונים, נשבר מיידית ל-1:0 ובמצב של 1:2 שוייצרי, החלה הדרמה הגדולה. מבלי לבקש את אישור השופט, הספרדי  ירד לחדר ההלבשה על מנת לקבל טיפול בגבו. במשך חמש דקות תמימות, וואורינקה ישב וחיכה על המגרש וכשאיבד סבלנות פנה לשופט וביקש להבין מה בדיוק קרה. השופט לא ידע לומר, וזה רק הגביר את מפלס העצבים. וואורינקה דרש לקרוא לאחד ממנהלי הטורניר שניסה להרגיע אותו, ומה שקרה במקביל היה כמעט הזוי. נדאל שב למגרש וספג קריאות בוז צורמות מאיצטדיון שלם על מה שנתפס בעיני האוהדים כאקט לא ספורטיבי.

המשחק חודש כשנדאל על סף דמעות, אולי ממצבו ואולי מהיחס שלא היה רגיל אליו מהיציעים. וואורינקה עלה ל-1:4, רפא קיבל טיפול נוסף (הפעם על המגרש), והמערכה נגמרה עם 2:6 לסטאן. בהפסקה שלפני הסט השלישי, הסיטואציה כבר היתה ברורה לכולם. הספרדי הפצוע מירר בבכי על הספסל, ובקושי הצליח לזוז. ועדיין, וואורינקה – מבולבל מהסיטואציה הביזארית או מהעובדה שפתאום מצא את עצמו רגע לפני גיל 29 מרחק סט מזכייה בסלאם ראשון בקריירה – היה זה שלא הגיע למערכה השלישית.

נדאל כמעט ולא הצליח להגיש, אבל איכשהו ניצח 3:6 וצימק ל-2:1 בסטים. הספרדי לא חגג אפילו לשנייה כי עמוק בפנים גם הוא הבין שלמשחק הזה לא יהיה סוף אחר פרט להנפה של השוייצרי. וואורינקה התעשת, שבר ל-2:4 במערכה הרביעית, וסגר סיפור על 3:6. זהו זה. אלוף אוסטרליה החדש והכל כך מפתיע החזיר מחווה ליריב שלו כשנשאר מאופק ולא הפגין רגשות. החיבוק ליד הרשת כבר היה חם ואוהב, כזה שרק שני ספורטאים גדולים יכולים לספק.

עצוב, מרגש, מעורר השראה: כך נראה הנאום של נדאל בסיום הגמר

טקס הזכייה היה יותר עצוב ממשמח. הקהל, שהבין עוד קודם לכן שלא קרא נכון את כוונותיו של נדאל, התעשת והריע לספרדי שאמר בסיום שהרגיש את כאבי הגב כבר בחימום. "הדבר האחרון שרציתי לעשות זה לפרוש. אני שונא לעשות את זה, בטח בגמר", סיפר בנאום האמוציונלי. "אבל זה לא הזמן לדבר על זה, אלא רק לברך את סטן. הוא משחק מדהים ומגיע לו לזכות בתואר הזה". "אני מצטער בשבילך רפא", החזיר השוייצרי. "אני מקווה שתרגיש טוב ושכאבי הגב יחלפו. אתה אדם טוב, חבר טוב ואלוף גדול".

אנחנו מסכימים עם כל מילה.

כשהמאסטרו נשבר, ובכה: חזרה לגמר 2009 העצום באוסטרליה בין פדרר לנדאל

כתבות נוספות

דילוג לתוכן