חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כיצד לפתח את הביטחון במהלך משחק

 מה אתם אומרים לעצמכם תוך כדי אימון? מה אתם אומרים לעצמכם במהלך משחק? איך אתם מגיבים אחרי טעות טיפשית? איך אתם מגיבים אחרי מהלך גדול? שחקנים רבים מעבירים על עצמם ביקורת חריפה אחרי כל מהלך. לעיתים אף בסגנון מעליב וגס.

כשהייתי שחקן צעיר, אני זוכר שהיו לא מעט משחקים שבסופם החמיאו לי על היכולת אבל לא הבנתי על מה מדברים איתי, התמקדתי בטעויות שלי והייתי מאוכזב מעצמי.

זאת בדיוק הבעיה, סגנון הדיבור העצמי הביקורתי הזה הוא ממכר והוא מתקבע. הוא גורם לנו להתאכזב מעצמנו ולהרגיש לא מספיק טובים. למה שאתם אומרים לעצמכם יש השפעה מאוד גדולה על ההרגשה שלכם, על הביטחון והאמונה בעצמכם ועל היכולת המקצועית שלכם בהתמודדות.

כמה פעמים יצא לכם לרדת על עצמכם אחרי מהלך לא טוב או טעות? כמה פעמים יצא לכם לבקר את עצמכם בצורה קשה וחסרת פשרות אחרי משחק?

תמיד אני שואל את הטניסאים שלי, אם הייתם צופים מהצד במישהו יקר לכם שאתם רוצים בהצלחתו האם כך הייתם אומרים לו אחרי טעות שהוא עשה? האם זו הדרך להעביר ביקורת ולקדם אותו? התשובה הברורה היא לא!

חשוב שתבינו, אתם האחראיים הבלעדיים על העידוד שלכם ועל הביטחון שלכם. אתם האחראיים הבלעדיים על התחושות שלכם ועל המוטיבציה שלכם. כמו שאתם מורידים לעצמכם את הביטחון ומאוכזבים מעצמכם, אתם יכולים גם להרים את עצמכם ולקדם את עצמכם מאימון לאימון וממשחק למשחק.

בשביל לעשות זאת, חשוב שתחוקקו כמה חוקים בסיסיים עם עצמכם ותתחילו ליישם.

1. אני מבין שכולם, גם הגדולים, טועים. גם אני טועה. זה חלק מהספורט!

2. אני מקבל טעויות בהבנה כי מטעויות לומדים ומשתפרים הכי הרבה.

3. אני מדבר לעצמי רק כמו שאני מדבר אל חבר יקר שאני רוצה בהצלחתו.

4. אחרי טעות, אני אומר לעצמי רק מה לתקן (לדוגמא:"תן יותר ספין")

5. כשאני עושה נקודה אני חייב לפרגן לעצמי (לדוגמא:"יופי תותח!", "גדול אתה!")

תכתבו את החוקים האלו במקום נוח(בסמארטפון או מחברת) וקראו אותם לפני ואחרי כל אימון ומשחק.  תתמסרו לתהליך ואל תוותרו לעצמכם!

זה ילך קשה בהתחלה ויהיו נפילות בחלק מהחוקים. קבלו את זה בהבנה, תתקנו את עצמכם וחישבו איך ומה לשפר. תתמידו בקריאה של החוקים! אם אכן תשקיעו בזה זמן ומחשבה, לאט לאט השינוי יתחיל לחלחל בכם וישנה את הצורה בה אתם מדברים לעצמכם. כשזה יקרה, הביטחון שלכם יעלה, ההנאה תגבר והיכולת האמיתית תגיע. בהצלחה!


יובל לבסקי, מאמן מנטאלי לספורטאים מוסמך, מטפל ביופידבק ומומחה בעבודה עם טניסאים. לפרטים נוספים ולהצעה מיוחדת לגולשי איגוד הטניס, הקלק כאן.

 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן