חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ותיכף הם אצלנו: כך משגע טניס החופים את העולם

 מאת אריאל כהן, איגוד הטניס

 זה קורה רק אחרי שאתה נכנס לנבכי עולם טניס החופים. רק אחרי שאתה מבין על מה מדובר, כשאתה קורא על החוקים והציוד הנדרש, כשאתה צופה בקטעי וידאו של משחקים, וכשאתה נזכר כמה לשחק מטקות מידי פעם זה כיף. רק אז אתה מגרד לעצמך בראש ושואל: איך לעזאזל לא חשבו על זה קודם?

וכשאנחנו אומרים "קודם", הכוונה במקרה הזה היא לשנת 2008. אז, לפני שבע שנים, לקח ה-ITF (פדרציית הטניס הבינלאומית) אחריות על מיסוד וארגון ענף טניס החופים (חוקים, דירוגים וכו…), כאשר עד היום פועל ה-BTT (ראשי תיבות של Beach Tennis Tour) תחת אותה מטריה. כדי להבין עד כמה משמעותי היה המהלך – קבלו את הנתון הבא: כמות הטורנירים השנתית המתקיימת היום עומדת על פי 6 לעומת הכמות לפני מיסוד הענף. מדי שנה על בסיס קבוע מתקיימות אליפויות עולם ואירופה, ולארגון יש אתר ועמודי טוויטר ופייסבוק פעילים שמעדכנים על אירועים ותוצאות אונליין.

""


וכעת, לשאלת המפתח: איך זה עובד בדיוק? כפי שאתם ודאי יכולים לדמיין, קווי ההשקה לטניס רבים, אבל בבסיס יש הבדל מהותי אחד: לכדור אסור לקפוץ. הכל קורה באוויר. מעבר לכך שעובדה זו מצריכה מהשחקנים, מטבע הדברים, יכולת פיזית ואתלטית גבוהה בכדי לשמור על הנקודה בחיים, זה אומר שטניס חופים הוא משחק שבנוי בעיקר על וולים, סרבים, סמאשים ותנועה כמעט בלתי פוסקת.

בכל הנוגע לציוד – מאוד בדומה למטקה, למחבט בו עושים שימוש בטניס החופים אין גידים, אלא פורמט אחיד. הכדור עימו משוחק בו עושים שימוש הוא אמנם כדור טניס, אבל כזה שמשתמשים בו לאימון ילדים בגילאים הצעירים. מה זה אומר? דמיינו כדור טניס מעט יותר פרוותי, ועם לחץ אוויר נמוך בהרבה. זאת במטרה ליצור נקודות ארוכות ולמעשה לאפשר קיום משחק בלי שכל סמאש יגמור סיפור.

ומה צריך בשביל להרים משחק? לא הרבה, האמת. חול, כמובן, הוא המרכיב העיקרי, ומעבר לו דרושה רשת, וכמו כן חבלים שיתחמו את המגרש. אורכו של המגרש הוא 16 מטרים, ורוחבו 8 מטרים – ממש כמו בכדורעף חופים – כאשר גובה הרשת בזמן המשחק הוא 1.7 מטרים. טניס החופים, חשוב מאוד להדגיש, משוחק כמעט אך ורק בפורמט של זוגות. כאשר יחידים מעוניינים לשחק, יש לצמצם את רוחב המגרש ל-4.5 מטרים.

קליפ של הנקודות הכי יפות ב-2013  

מערכת החוקים מאוד ברורה ומשיקה רק בחלקה לטניס אמיתי. העקרונות: הכדור חייב להיות מוחזר במכה אחת מעל לרשת, כאשר הדרך לקבל נקודה, פרט לווינר, היא סרב לא מוצלח של היריב (אין סרב שני או נט), החטאה שלו מעבר לתחומי המגרש (או לרשת), או נגיעה שלו ברשת. כמו בטניס – 4 נקודות מביאות ניצחון במשחקון, אלא שבחופים, במצב של שיוויון (DEUCE), הנקודה הבאה מכריעה את הגיים, ואין צורך בפער של שתיים. רוב הזמן, השיטה הנהוגה היא הטוב מ-3 סטים.

את כמות הטורנירים הנערכים בשנה קשה לספור. הם מחולקים לדרגים והפרסים הכספיים יכולים להגיע עד ל-10,000 יורו. ברשימת המדינות המארחות ניתן למצוא, ובכן, כמעט את כולן. דוגמאות? בבקשה: ארה"ב, איטליה, צרפת, גרמניה, ספרד, רוסיה, שוייץ, יפן, ארגנטינה וברזיל. וכן, גם ישראל, שכבר אירחה אירועים בנתניה, הרצליה וחיפה. מבחינת דומיננטיות, המעצמה בתחום טניס החופים היא איטליה. היא אלופת העולם המכהנת, ולמעשה רק ב-2013, חמש שנים לאחר מיסוד התחרויות, הגיעו לפסגת הדירוג נציגים ממדינות אחרות. כנראה שבאמת יש משהו יעיל בפסטה.

 

והנה קטע וידאו שמסכם את אליפות העולם ב-2014

 
ומה הלאה? השמיים הם הגבול. היעד האולטימטיבי היא כניסה לרשימת הענפים המתחרים באולימפיאדה, אבל הדרך לשם עדיין ארוכה. במהלך המשחקים בריו 2016 תתקבל החלטה לגבי הענפים שייכנסו לאולימפיאדת 2020. כרגע טניס החופים לא ברשימת המומלצים כאשר מקדימים אותו בין היתר סקי מים, טיפוס על קיר, גלגיליות, קרטה, קונג פו, בייסבול וסופטבול. בפייסבוק כבר הוקמה קבוצה הקוראת להכללת טניס החופים במעמד, אם בא לכם, הצטרפו כאן: קישור לקבוצת הפייסבוק

ה"הלאה" היותר קרוב הוא אליפות אירופה שתתקיים בסוף השבוע הקרוב (ה-22-24 באוקטובר, בין חמישי לשבת) בחוף הצפוני באילת. מדובר באחת מ-4 התחרויות הגדולות של הענף, והיא תועבר בשידור ישיר באתר איגוד הטניס, אשר אחראי על כל הפעילות התחרותית של טניס החופים בארץ. למי שבעניין, זוהי הזדמנות נפלאה לצפות מקרוב בטורניר שיאגד למעלה ממחצית שחקני הטופ 100 בעולם.

כל הפרטים מחכים לכם כאן: אליפות אירופה בטניס חופים 2015

נתראה בחוף!

כתבות נוספות

דילוג לתוכן