ואורינקה הביס את נדאל וזכה באוסטרליה

שי אלון ONE

זהו זה, הטורניר גראנד סלאם הראשון לשנת 2014 הסתיים ואיתו אחת הסנסציות הגדולות של השנים האחרונות. סטניסלס ואורינקה גבר 6:3, 6:2, 2:6 ו-6:3 על המדורג ראשון בעולם, רפאל נדאל וזכה באליפות אוסטרליה הפתוחה.

לפני שהחלה האליפות, היה קשה למצוא מי שהימר על גמר שאינו כולל את נדאל ונובאק ג'וקוביץ'. אז הספרדי הגיע לשם אבל מולו התייצב השחקן המפתיע של הטורניר, סטן ואורינקה השווייצרי שהגיע מהמקום ה-8 בעולם ובמו ידיו העיף את הסרבי, אלוף שלוש השנים האחרונות, כבר ברבע הגמר.

ואורינקה פגש לראשונה את נדאל לפני שבע שנים, גם כן באליפות אוסטרליה, בסיבוב השלישי והפסיד. מאז השניים נפגשו 11 פעמים נוספות, ובכולן לא הצליח ואורינקה לנצח אפילו מערכה אחת. הכי רחוק שהגיע זה ארבע פעמים לשובר שוויון.

כנראה שהתסכול מהנתונים הסטטיסטיים עיצבנו את השווייצרי, שהראה עליונות מהרגע הראשון ובעזרת נחישות והחזרות מצויינות, הצליח לנצח את המערכה הראשונה וכבר לשבור את כל הנתונים שהיו לפני המשחק. גם את המערכה השנייה, הצליח ואורינקה לפתוח מצויין וכבר במשחקון הראשון שבר את נדאל.

בהמשך נדאל הצליח לחזור ל-2:1 ובסיום אותו משחקון, הספרדי ירד לחדרי ההלבשה לקבל טיפול בגבו ו-ואורינקה התלונן לשופט על השהייה המרובה של הספרדי, ולבסוף כשנאדל חזר, הוא ספג קריאות בוז צורמות מכל הקהל במלבורן.

"ואורינקה
ואורינקה ונאדל (רויטרס)

ואורינקה חזר עצבני למשחק והוציא את כל התסכול שלו על הסרדי השבור ובסיום 0:2 במערכות בדרך לסנסציה. במערכה השלישית ראינו ניצוצות של רפא שחזר לספק מספר חבטות מצויינות ולשווייצרי לא היה יותר מידי מה לעשות, אלא לקוות שבמערכה הרביעית, נדאל יחזור לסבול מכאבים.

ואכן כך קרה, בארבעה המשחקונים הראשונים, ראינו מלחמת התשה בה כל טניסאי שמר על ההגשות שלו עד שלבסוף ואורינקה הצליח לשבור ולעלות ליתרון. מיד לאחר מכן נדאל שבר והראה שהוא לא מוותר, אך שוב השיווצרי הוכיח שהשנה הוא עשוי מחומר אחר והצליח לשבור ולנצח את הגמר הראשון בקריירה שלו.

"ואורינקה
ואורינקה (רויטרס)

נדאל שחיפש תואר גראנד סלאם מספר 14, יאלץ לחכות לטורניר האוהב עליו בצרפת.

מערכה ראשונה: 3:6 לוואורינקה
ואורינקה פתח טוב את המשחקון הראשון ושמר על ההגשות שלו בדרך ל-0:1 כשנאדל זכה בנקודה אחת בלבד. הספרדי עשה את העבודה מהצד שלו, שמר על ההגשות ולקח את המשחקון השני על ה-0 בדרך ל-1:1. השווייצרי לא נבהל מהקלות שנאדל שמר על ההגשות שלו ובמשחקון השלישי הציג יכולת מרשימה ועלה ל-1:2 על הלוח.

"ואורינקה
ואורינקה ונאדל (רויטרס)

במשחקון הרביעי, ואורינקה הצליח להשיג 15:40 אחרי שתקף את נאדל ליד הרשת ולאחר ראלי קצר, השווייצרי חבט לפינה והספרדי לא היה מוכן. שבירה ראשונה בגמר, 1:3 לואורינקה. גם במשחקון החמישי, השווייצרי שמר על ההגשות שלו ופתח יתרון מבטיח של 1:4. במשחקון השישי, ואורינקה חזר מפיגוש ל-30:40 עם נקודת שבירה חשובה אבל השור הספרדי הצליח לאזן ובסופו של דבר נדאל הצליח לשמור על ההגשות ולקבוע 4:2 לשווייצרי.

"נדאל
נדאל מתוסכל (רויטרס)

ואורינקה לא נח והמשיך להציג יכולת מצויינת עם חבטות שטוחות וחדות לפינות של נדאל, ובמשחקון השביעי, שמר השווייצרי על ההגשות שלו בדרך ל-2:5 מדהים. במשחקון השמיני נדאל עלה חד ובעזרת אייס וחבטות כף יד נהדרות הצליח לשמור על ההגשות שלו ולקבוע 3:5 לואורינקה.  במשחקון התשיעי, נדאל כבר הראה עליונות ובעזרת חבטות כף יד אדירות, הצליח להשיג 3 נקודות שבירה, השווייצרי הצליח לחזור ל-40:40 ובעזרת אייס קטלני, ניצח את המשחקון ולקח את המערכה הראשונה.

"ואורינקה
ואורינקה מאושר (רויטרס)

מערכה שנייה 2:6 לוואורינקה
ואורינקה המשיך ביכולת הנהדרת והשיג 0:40 עם שלוש נקודות שבירה במשחקון הראשון, ובעזרת החזרה מדהימה להגשה של נדאל, הצליח השווייצרי לשבור ולקבוע 0:1. גם את המשחקון השני, השווייצרי לקח באלגנטיות עם נקודה מכריעה בה הגיש ועלה לרשת כדי לזכות ב-0:2 במשחקונים.

"ואורינקה
ואורינקה (רויטרס)

במשחקון השלישי נדאל התחיל להרגיש כאבים בגבו ולאחר שכבר הוביל, ואורניקה איזן ל-40:40 אך לבסוף השור הספרדי הצליח לשמור על ההגשות ולצמק ל-2:1. בסיום המשחקון, נדאל ירד לחדרי ההלבשה לקבל טיפול ו-ואורינקה התלונן לשופט על השהייה המרובה של הספרדי, לבסוף כשנאדל חזר הוא ספג קריאות בוז צורמות מכל הקהל במלבורן.

"נדאל
נדאל מקבל טיפול (רויטרס)

במשחקון הרביעי, ואורינקה עלה עצבני והוציא את כל התסכול על נדאל עם שני אייסים ו-1:3. במשחקון החמישי נדאל נראה כבוי ולא הצליח להכניס הגשות כמו שצריך, ואורינקה ניצל זאת והצליח לשבור שוב בדרך ל-1:4. גם במשחקון השישי ואורינקה הראה עליונות מוחלטת על הספרדי ועלה ל-1:5 מוחץ. במשחקון השביעי נדאל המשיך בשלו ומידי פעם היה ניתן לראות שהוא מחמם את עצמו לקראת המערכה השלישית והקריטית מבחינתו, אך בסופו של דבר הספרדי שמר על ההגשות וצימק ל-5:2. במשחקון השמיני, השווייצרי שמר על הגשות וקבע 0:2 מוחץ במערכות.

"ואורינקה
ואורינקה עצבני (רויטרס)

מערכה שלישית 3:6 לנדאל
נדאל פתח את המערכה השלישית טוב יחסית והשיג 0:1 במשחקונים. כנראה שהכאבים פסקו, נדאל הצליח לשמור על קור רוח ולשבור בפעם הראשונה במשחק בדרך ל-0:2. גם את המשחקון השלישי, השור הספרדי לקח די בקלות בדרך לקאמבק. במשחקון הרביעי, ואורינקה הצליח לשמור על ההגשות ולצמק ל-3:1. במשחקון החמישי נדאל כבר הראה את היכולת מהשלבים המוקדמים ובעזרת חבטות כף יד מסובבות, הצליח לעלות ל-1:4.

"נדאל
נדאל כואב (רויטרס)

במערכה השישית ואורינקה הגיש ומיד עלה לרשת ולקח נקודות קלות מול נדאל של הרבה לרוץ. 2:4 לספרדי. נדאל הצליח לשמור על ההגשות שלו שוב ולקבוע 2:5 מדהים אחרי שכבר היה עמוק בבוץ. ואורינקה לא מוותר בקלות ושמר על ההגשות שלו על ה-0 בדרך ל-5:3. במשחקון השמיני זכינו לראות מיני ראלי שבסיומו ואורינקה שלח את הכדור מעבר לקו, אבל השווייצרי השיג נקודת שתי נוקודת שבירה, שאת שתיהן נדאל הצליח למחוק עם הגשות טובות והחזרות רעות של השווייצרי. נדאל עלה ליתרון אחרי עוד טעות לא מחוייבת של ואורינקה ובסוף סגר את המערכה עם הגשה מסובבת וחבטה של השווייצרי לרשת.

"נדאל
נדאל סובל מכאבים (רויטרס)

 

כתבות נוספות