הצתה מאוחרת: הטניסאים שהשלימו קאמבק וחזרו לצמרת

הודעתו הדרמטית של רוג'ר פדרר השבוע כי יחמיץ את המשך העונה בסבב הגברים נחתה כרעם ביום בהיר על אוהדי הטניס ברחבי העולם. גם אם הפנומן השוויצרי המחזיק ב-17 תארי גראנד סלאם אינו כוס התה שלכם, אין עוררין על כך כי עצם התברגותו בטופ העולמי עמוק בתוך עשור הרביעי לחייו הינה סיבה להערכה.

על פי ההודעה צפוי פדרר לחזור ב-2017 לסבב המקצועני בתקווה להשלים קאמבק ומי יודע, אולי אף לרשום לזכותו תואר גראנד סלאם נוסף מול דג'וקוביץ', מארי ויתר הטיטאנים בסבב הגברים. עד שזה יקרה ובמטרה לתת אולי קצת השראה לרוג'ר, חזרנו אחורה לכמה מהטניסאים והטניסאיות ששבו מפרישה או מתקופת הפסקה בסבב בחזרה אל הצמרת העולמית.

אנדרה אגאסי: מילד רע לאחד הטניסאים הגדולים בהיסטוריה

סיפורו של אנדרה אגאסי, אחד השחקנים היותר שנויים במחלוקת בתולדות הטניס המקצועני, הינו ההוכחה המושלמת למהפך יוצא דופן שהשתלם ובגדול. האמריקאי שהיה לשחקן הטניס שעבר את "קו מיליון הדולר" מפרסים בטורנירים בזמן המהיר ביותר (אחרי 43 טורנירים) עלה לכותרות כבר בגיל 16 כילד הרע של הטניס העולמי. השיער הארוך והמחומצן והבגדים הזוהרים שהיוו ניגוד גמור לטניס השמרני והקלאסי של אותם ימים, הקללות כנגד היריבים ודיאטת הג'אנק פוד בה נהג להשוויץ בכל ראיון עוררו לא מעט ביקורות ברחבי הענף. כל אלו לא מנעו מאגאסי, טניסאי מוכשר בצורה יוצאת דופן שהתאפיין בחבטות החזרה נהדרות גם מול הגשות מהירות וחזקות מצד יריביו.

אלא שמשהו היה חסר עבור אגאסי, שעל אף זכיות בווימבלדון ובארה"ב בתחילת שנות ה-90 התקשה לשמור על יציבות ולא הצליח לרשום עקביות בטופ העולמי. וכך, לאחר תקופה בה הידרדר בדירוג העולמי לצד בעיות בחייו האישיים החליט אגאסי כי זהו הזמן לערוך מהפך בחייו. הוא גילח את שערו (שהתגלה אחר כך כפאה באוטוביוגרפיה שכתב), זנח את האוכל המהיר והקדיש את כל כולו לטניס. זו הייתה תחילתו של אחד הקאמבקים הגדולים בטניס העולמי אי פעם. המהלך הזה התברר בעתיד כמהלך מנצח, שהגיע לשיאו ב-1999, שנה בה הצליח אגאסי להשלים זכייה ברולאן גארוס ובאליפות ארה"ב הפתוחה תוך התברגות בתוך העשירייה הראשונה בעולם.

""

ג'ניפר קפריאטי: זה לא הגיל זה התרגיל 

סיפור קאמבק נוסף ומעורר השראה הגיע מג'ניפר קפריאטי האמריקאית, אחת השחקניות הבולטות בסבב העולמי לנשים בשנות ה-90. כבר כנערה נחשבה קפריאטי לכישרון יוצא דופן כשזכתה באליפות ארה"ב הפתוחה לנערות והמשיכה לקריירת בוגרות מוקדמת ומוצלחת במיוחד, כשכבר בגיל 15 העפילה לחצאי גמר אליפות ארה"ב הפתוחה ווימבלדון לנערות, כולל ניצחון יוצא דופן על מרטינה נברטילובה הגדולה. ואם זה לא מספיק, הוסיפה לעצמה קפריאטי גם מדליית זהב אולימפית בברצלונה 1992 והפכה לאגדה צעירה שהדהימה את עולם הטניס.

חרף ההישגים והתארים החליטה קפריאטי לקחת הפסקה כבר בגיל 18, החלטה שנלקחה במה שהוגדר על ידה כ"איבוד חדוות המשחק והרצון להתחרות" נוכח שנים רבות של לחץ ואימונים מפרכים, כולל הסתבכות בפרשיות מעצר בגין שימוש במריחואנה וגניבה מחנויות. ובכל זאת, למרות הכול בחרה קפריאטי לחזור בגיל 20 "המאוחר" לסבב ועשתה זאת כמו שרק היא יודעת. השנים הראשונות היו קשות כשהתקשתה לחבר ניצחונות ונדחקה אף אל מחוץ למאייה הראשונה בדירוג. אלא שבתחילת המילניום משהו השתנה לטובה. קפריאטי חזרה להציג את הטניס המדהים שהביא אותה כבר בגיל נערה לטופ העולמי, שכלל עוצמות יוצאות מגדר הרגיל לצד מלחמה על כל כדור. 2001 תיזכר כשנת השיא שלה בה השיגה 3 תארי גראנד סלאם, פרט לרולאן גארוס.

מרטינה הינגיס: פעמיים כי טוב

 

השוויצרית שעלתה לגדולה עם זכייה מדהימה בווימבלדון עוד בטרם מלאו לה 18, היא ללא ספק אחת מהטניסאיות הגדולות ששיחקו אי פעם את המשחק. דווקא בשעה שהייתה בשיאה עם למעלה מ-40 תארי יחידות בסבב הנשים העולמי, 5 תארי גראנד סלאם (3 באוסטרליה, 1 ווימבלדון ו-1 בארה"ב) ולמעלה מ-80 שבועות בראש הדירוג העולמי, שורה של פציעות טורדניות, מצב נפשי רעוע לעיתים שהתבטא בסצנות בכי בטורנירים השונים וסיבות נוספות הובילה אותה לפרוש לתדהמת מעריציה הרבים כבר בגיל 22.

אלא שכאן לא הסתיימה הדרמה בקריירה של הינגיס. היא חזרה ב-2006 לסבב והצליחה להעפיל עד למקום השישי בעולם, אך דווקא אז בעיצומו של הקאמבק, התגלה בדמה סם מסוג קוקאין בבדיקה שגרתית של חומרים אסורים בווימבלדון. מרטינה שהכחישה כל קשר לנטילת חומר אסור, החליטה לפרוש בטענה כי היא חפה מפשע, אך לא מעוניינת "לעבור מסכת ייסורים במטרה להוכיח את צדקתה מבחינה משפטית".

נגמר? ממש לא. ב-2013 חזר חיידק הטניס לדגדג להינגיס. הפעם היא חזרה לסבב בוגרת יותר ובעיקר שלמה יותר אחרי שהצליחה בפעם המי יודע כמה בקריירה להמציא את עצמה מחדש. היא החלה להתחרות בטורנירי זוגות וגם כאן הצליחה ובגדול. שיתוף פעולה מוצלח במיוחד שלה עם ליאנדר פאס ההודי הוביל לזכייה אשתקד באליפות אוסטרליה הפתוחה ובווימבלדון, כשגם בטורנירי זוגות הנשים הוכיחה כי ידה על העליונה עם הודית נוספת, סניה מירזה.


ביורן בורג: הקאמבק שלא צלח

והיו גם כאלו שהפרישה או תקופת ההפסקה שנכפתה עליהם לא היטיבו עימם. אחד הבולטים שבהם הוא "הקרחון השוודי", ביורן בורג, שהשיג במהלך קריירה יוצאת דופן 11 תארי גראנד סלאם (כולל 5 זכיות רצופות בווימבלדון בין השנים 1976-1980) לצד 109 שבועות בפסגת הדירוג העולמית. למעלה מעשור אחרי שפרש, ניסה בורג את מזלו בתחילת שנות ה-90 בחזרה בסבב המקצועני, אך מהר מאוד גילה כי הפעם המשימה הינה בלתי אפשרית עבורו. לאחר תקופה בה נקשר סביב פרשיות סמים ולידיעות בדבר קשיים כלכליים, חזר בורג לשחק בסבב המקצועני אולם הפסיד כבר בסיבובים הראשונים ליריבים זוטרים. הוא זכה בנוסף לקיתונות של ביקורת נוכח ההחלטה לחזור לשחק עם מחבט עץ, על אף נחיתותו הברורה לעומת המחבטים המודרניים.

כיום ניתן לציין שני טניסאים נוספים שמנסים לחזור לטופ העולמי לאחר פציעה ארוכה. הבולט שביניהם הוא חואן מרטין דל פורטו הארגנטינאי, שבשיאו דורג 4 בעולם וכן יאנקו טיפסרביץ' הסרבי (8 בעולם לשעבר). השניים נאלצים לכתת את רגליהם בין היתר גם בתחרויות משניות בסבב במטרה לחזור ולהציג את יכולתם שקדמה לפציעה. האם זה ייקרה? התשובות בחודשים הקרובים.

כתבות נוספות