חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המסע המופלא של נבחרת הפדרציה למעמד 8 הטובות בעולםאביב 2006 ייזכר כתחילת תור הזהב המופלא של נבחרת הפדרציה של ישראל. מסע בזמן 

10 שנים חלפו מאז ידעה נבחרת הנשים של ישראל את אחת מנקודות השיא בתולדותיה, עם הישג כביר שכלל 5 ניצחונות במסגרת הבית האזורי האירופאי/אפריקאי מס' 1 של גביע הפדרציה. היו אלו 5 ימים קסומים שבסיומם הקנתה לעצמה הנבחרת הישראלית בזכות ולא בחסד את מקומה בין 16 הנבחרת הטובות ביבשת. 

סגל הנבחרת שפקד את מתחם החימר שבעיר פלובדיב, בולגריה, כלל את אנה סמאשנובה וציפי אובזילר עתירות הניסיון במעמדים הללו, שבצוותא עם שחר פאר הצעירה ותחת הדרכתו של הקפטן, עודד יעקב, השלימו קאדר ישראלי מאוזן שהוכיח את עצמו על המגרש ומחוצה לו. 

החבורה הישראלית פתחה ביד ימין את יום המשחקים הראשון במסגרת שלב הבתים המוקדם עם 0:3 חלק על מקבילתה הסקנדינבית. סמאשנובה ופאר גברו ב-2 מערכות על ג'והאנה לארסון (4:6, 4:6) וסופיה ארוידסון (4:6, 2:6), כאשר משחק הזוגות בין אובזילר ופאר ללארסון ונאדיה רומה נותר לפרוטוקול בלבד, והסתיים אף הוא בניצחון ישראלי דרמטי בשובר השוויון של המערכה השלישית (6:2, 3:6, 6:8).

""

אובזילר ופאר משתפות פעולה בזוגות בפלובדיב

הסיפתח החיובי עשה טוב לנבחרת שלנו שניצלה את הביטחון שהקנה לה הניצחון על השוודיות, לקראת המפגש מול רומניה שהסתיים עם  1:2 לישראל. ההתמודדות נפתחה דווקא עם הפסד של סאמשנובה למדאלינה ג'וזני בשתי מערכות מהירות (6:1, 6:2), אולם תצוגה גדולה של שחר פאר מול מוניקה ניקולסקו (4:6, 4:6) וניצחון של הצמד פאר את אובזילר מול גוז'ני וניקולסקו בתום 3 מערכות במשחק הזוגות (3:6, 6:4, 4:6), העניקו לישראל את הבכורה. גם אסטוניה לא הצליחה לקרוא תיגר על הנבחרת הישראלית, שגם מולה עשתה את העבודה. קאיה קאנפי העניקה לאסטוניות את ההובלה עם ניצחון על סמאשנובה במשחק הפותח (2:6, 4:6), אולם היו אלו שוב פאר ואובזילר שהפכו את התוצאה (0:6, 1:6 לפאר מול מרט אני ביחידות; 6:4, 2:6, 1:6 לפאר ואובזילר מול אני וקאנפי בזוגות).

היריבה הבאה בתור הייתה בלארוס. הפעם היו אלו אובזילר ופאר שייצגו את ישראל בקטגוריית היחידות, והוכיחו את עצמן עם ניצחון אישי לכל אחת. ראשונה הייתה זו אובזילר שגברה ב-3 מערכות מורטות עצבים על יקטרינה דזהלביץ' 7:6, 5:7, 4:6. עבור פאר המלאכה הייתה פשוטה יותר עם 2:6, 1:6 אנסטסיה יקימובה. 0-2 בסיום לישראל שהעפילה למשחק עלייה לבית עליון מס' 2 מול סרביה ומונטנגרו החזקה, אשר ייזכר לדורות כאחת ההתמודדויות הבלתי נשכחות של נבחרת הפדרציה שלנו.

זה התחיל עם אנה סמאשנובה שבאחד המפגנים המרגשים שזכורים משחקנית ישראלית במדים הלאומיים הוכיחה כי קורצה מחומרים מיוחדים. הישראלית כבר הייתה בעמדת ניצחון מול אנה טימוטיץ', אך נאלצה לפרוש במצב של 5:7, 4:5 לטובתה בשל התכווצות שרירים חמורה. המשחקונים שקדמו לפרישה ייזכרו כמפגן ההירואי של סמאשנובה כששיחקה בעודה נאנקת מכאבים. בסופו של דבר כשכבר לא יכלה לעמוד על הרגליים, נאלצה האחרונה לפרוש במצב של נקודת משחק לטובתה (15:40). "לא רציתי לרדת מהמגרש", אמרה בסיום המשחק סמאשנובה שלא ידעה את נפשה מרוב אכזבה. "נשארה לי רק נקודה קטנה כדי לנצח, אבל לצערי בסוף הייתי חייבת לפרוש".

""

אחרי הדרמה עלתה למגרש שחר פאר, כשהפעם ניצבה בפניה משוכה קשה ביותר בדמותה של אנה איבאנוביץ' מהמקום ה-17 בעולם. הטניסאית ממכבים לא נבהלה והדהימה את הסרבית, כשבדרך היא רושמת ניצחון בכורה בקריירה על שחקנית מהטופ 20 העולמי. אחרי 2:6 במערכה הראשונה, הסרבית חזרה עם 4:6 משלה, אולם הרעב והתשוקה של פאר למשחק ניכרו לכל אורכו עם 4:6. בסיום הדבר היחיד שעניין את שחר הוא שלומה של סמאשנובה, אותה ניגשה לחבק ארוכות.

כאן הגיעה משחק הזוגות המכריע. כמו בארבעת הימים שקדמו למפגש, פאר ואובזילר שוב היו שם בזמן ובמקום הנכון. מן הנגד השני עמדו אנה איבאנוביץ' ודאניקה קרסטיץ'. משחק רווי מתח, עצבים ותהפוכות הסתיים בניצחון ישראלי בן 3 מערכות (1:6, 6:4, 8:10) שפתח את האות לחגיגות. בסיום ישראל הבטיחה את מקומה בבית העליון מס' 2 הישג יוצא דופן לטניס הישראלי. 

 

עשו היסטוריה 

קנדה ואוסטריה בנוק אווט, שראפובה וסאפינה ברמה"ש ועד למותחן מול הצ'כיות. מסע לאחור לתור הזהב של נבחרת הפדרציה בדרך למעמד 8 הנבחרות הטובות בעולם. 

המפגש הנוכחי של נבחרת הפדרציה של ישראל מתקיים אמנם במסגרת הבית האזורי אירופאי/אפריקאי מס' 1, אולם הרשו לנו להזכיר לכם מה קרה לפני פחות מעשור, כאשר הטניסאיות כחול-לבן השלימו הישג יוצא דופן בדרך לבית העליון של המפעל ולמעמד 8 הנבחרות הטובות בתבל.

לאחר שהעפילה אוטומטית לסיבוב השני בבית העליון מס' 2 ללא משחק, עקב אי הופעתה של נבחרת אינדונזיה להתמודדות, פגשה ישראל תחת הקפטן עודד יעקב והמאמן ליאור מור, משוכה גבוהה בדמותה של נבחרת קנדה החזקה. המשימה נראתה קשה עוד יותר, כאשר ההגרלה קבעה כי המפגש ייערך על אדמת קנדה, בעיר קמפלוס. דווקא כשהגיעו כאנדרדוג מובהק, הדהימו שחר פאר וציפי אובזילר בדרך ל-0:3 במפגש (4:6, 4:6 לפאר מול סטפאני דוביוס; 4:6, 6:4, 4:6 לאובזילר מול ווז'ניאק; 0:6, 4:6 לפאר מול ווז'ניאק) שקבע כי 2 המשחקים הנותרים יהיו לפרוטוקול בלבד. המשמעות הגדולה יותר: לראשונה בתולדותיה העפילה נבחרת הפדרציה הישראלית לקרב ישיר על העפלה לבית העליון ולמעמד 8 הנבחרות הטובות בעולם.

""

אצטדיון קנדה ברמת השרון

מי שחשב שכאן תיעצר הנבחרת הישראלית, טעה ובגדול. 3 חודשים מאוחר יותר (יולי 2007) שוב קבעה ההגרלה כי הבנות בכחול-לבן תצאנה למשחק חוץ, הפעם מול אוסטריה. גם הפעם , הוכיחו שחר וציפי עליונות ובדז'ה וו יוצא דופן זכר למפגש עם הקנדיות, ניצחו שוב את 3 המשחקים הראשונים מבלי להפסיד ולו מערכה אחת (4:6, 4:6 לפאר מול תמירה פאשק; 3:6, 1:6 לאובזילר מול איבון מוסבורגר, 3:6, 1:6 לפאר מול מוסבורגר) היסטוריה ישראל בבית העליון אנחנו על המפה.

שעתו היפה של טניס הנשים הישראלי המשיכה בפברואר 2008. הפעם זכו חובבי הספורט הלבן לצפות בנבחרת הנשים סוף סוף על אדמת ארץ הקודש, כאשר גם ההגרלה הייתה אטרקטיבית במיוחד וקבעה כי נבחרת רוסיה תגיע לרמה"ש, כולל הכוכבת הגדולה, מריה שראפובה, שרק שבועיים קודם לכן זכתה בגראנד סלאם הפותח של השנה באוסטרליה. קהל רב גדש את מרכז הטניס וצפה בסיפתח יוצא דופן שכלל ניצחון גדול של שחר פאר ב-3 מערכות על דינארה סאפינה. למרות הפסד 0:6 במערכה הפותחת, ידעה פאר לחזור עם הרבה אופי בדרך ל-2:6, 2:6 ולניצחון במשחק כולו.אנה צ׳קבטאדזה מול ציפי אובזילר

המפגש השני היה זה לו חיכו האוהדים הישראלים יותר מכל, כאשר מריה שראפובה עלתה למגרש וזכתה למפגן חיקויים לקולה במהלך נקודות רבות, אשר הצליח להוציא אותה משלוותה לעיתים במשחק מול ציפי אובזילר. זה נגמר ב-0:6, 4:6 לרוסייה, בדרך ל-1:1 בתום היום הראשון. ניצחון נוסף של שראפובה מול פאר (1:6, 1:6) ואנה צ'קבטאדזה מול אובזילר (4:6, 2:6) חרצו את גורל ההתמודדות, אך הותירו זיכרונות רבים במחוזות הטניס הישראלי, שידע את אחד מרגעיו הגדולים בהיסטוריה. 

""

פאר ושראפובה בתחילת המשחק

ההפסד לרוסיה קבע כי הנבחרת תתמודד במפגש הישרדות בבית העליון מול צ'כיה –  נבחרת אטרקטיבית נוספת שהציגה לראווה את פטרה קביטובה ולוסי ספארובה, 2 שחקניות מהטופ העולמי. גם הפעם לשמחת הקהל הישראלי, ההגרלה האירה פנים לנבחרת שלנו וקבעה כי המשחק ייערך בישראל. המפגש לא איכזב והיה צמוד לכל אורכו. פאר פתחה עם הפסד לקביטובה ב-3 מערכות (2:6, 6:3, 6:0), אולם אובזילר השוותה ל-1:1 בתום יום המשחקים הראשון מול ספארובה (0:6, 6:3, 4:6). פאר הפסידה שוב, הפעם לאיווטה בנסובה (6:7, 6:3, 6:4), כאשר אובזילר בעוד משחק מדהים מבחינתה השוותה את התוצאה בשנית מול קביטובה (3:6, 4:6). דווקא כשנראה היה שהנבחרת שלנו בדרך להישארות בבית הבכיר, הפסידו פאר ואובזילר במשחק הזוגות לבנסובה וקבטה פשצ'ק ב-2 מערכות (6:4, 6:3) וסיימו את חלום הבית העליון עבור הנבחרת שלנו. 

בחזרה להווה, מודל פברואר 2016 –  אובזילר ופאר יחזרו לשתף פעולה משני צדדי המתרס בנבחרת הפדרציה, כקפטנית ושחקנית פעילה. האם שיתוף הפעולה בין השתיים יחזור להניב פירות לנבחרת שלנו? התשובות בטורניר גביע הפדרציה שיתקיים באילת בין התאריכים 6-3 בפברואר.   

לרכישת כרטיסים לגביע הפדרציה לחצו כאן

לפרטים מלאים על הטורניר לחצו כאןכתבות נוספות

דילוג לתוכן