חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דור המייסדים: סיפורה של אגדת טניס ושמה אלעזר (לזר) דודמן

"איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא", שר שלמה ארצי בשירו המפורסם הגורם לרבים מאיתנו להתרגש בכל פעם מחדש. בהקבלה אל הטניס הישראלי, ניתן לייחס את השיר אל אחד מהאורים והתומים של הספורט הלבן בארצנו ומי שהניח את היסודות עבור עשרות טניסאים וטניסאיות במשך למעלה מ-60 שנים. זהו סיפורו של אלעזר (לזר) דודמן ז"ל – אגדת טניס כחול-לבן.

על מנת לתהות על קנקנו של אלעזר, יש לחזור אחורה לשנות ה-30 של המאה הקודמת, אז החליט סטודנט יהודי וצעיר בשם וילי דודמן (אביו של אלעזר), לנטוש את לימודי הרפואה ולהתמסר ללימודי חינוך גופני עם התמחות בטניס. אלא שצו השעה ועלייתם של הנאצים לשלטון בגרמניה דאז, אילצו את דודמן לברוח ולעלות לארץ ישראל. מיד עם הגעתו ארצה הוגדר האחרון כמומחה לייצור קתות למחבטי טניס והחל להשתלב בספורט הלבן. תחילה העביר וילי הצעיר שיעורי טניס כעבודה מזדמנת ותוך זמן קצר התקדם לעמדת מאמן הטניס של מכבי ת"א וכן כמאמנם האישי של קצינים בריטיים ששירתו באזור. כבר בסוף שנת 1935, הניבו אימוני הטניס של וילי פירות, עם זכייתו של תלמידו, ישראל פולני, באליפות הארץ, אולם נקודת המפנה המרכזית הגיעה שנה אחת מאוחר יותר, עת נולד בנו, אלעזר, מי שלימים יהפוך לטניסאי היובל של מדינת ישראל ולאחד הספורטאים שהניחו את הספורט הישראלי על המפה העולמית.

את צעדיו הראשונים על מגרש הטניס עשה אלעזר כבר בגיל 6. למורת רוחו של האב, נמשך הבן לענפי ספורט אחרים, אולם די מהר הבין כי מקומו הוא על מגרש הטניס. עשור לאחר מכן, אלעזר כבר ניצח את אלוף הארץ והביא לידי ביטוי את יכולותיו. עם זאת ועל אף שהוכר כספורטאי מצטיין וטניסאי מחונן נשלח האחרון לשרת בחטיבת "גולני" ורק בהמשך זכה להקלות מסוימות שאפשרו לו לייצג את ישראל במפעלים הבינלאומיים, כאשר קשריו הקודמים של אביו עם החיילים הבריטים אותם אימן מסייעים לו במבוקשו.

""


כאן למעשה החלה קריירה יוצאת דופן מצידו של דודמן ג'וניור, שהפכה אותו במרוצת השנים לאגדת טניס מהלכת. זה התחיל עם השתתפותו במשחקי נבחרת הדיוויס הישראלית ב-1956, נבחרת אותה אימן, מי אם לא, אביו וילי. אחרי מספר שנים בהן ישראל הובסה ללא תנאי במסגרת הבינלאומית (נקראה אז "אליפות העולם לאומות"), באפריל אותה שנה התרחשה היסטוריה לאומית, כשהנבחרת שלנו יצאה למשחק חוץ בנורווגיה מול הנבחרת המקומית. המפגש עצמו הסתיים בהפסד 4:1, אולם ניצחון של דודמן ושותפו אריה אבידן-וייס במשחק הזוגות, נכנס לספרי ההיסטוריה של הטניס הישראלי כניצחון והנקודה הראשונה אי פעם של ישראל במפעל.

מאז המשיך אלעזר לייצג את ישראל בלא פחות מ-17 מפגשי דיוויס, בהם השיג 12 ניצחונות ביחידים ו-5 בזוגות, בתקופה בה הטניס הישראלי עוד ניצב הרחק מאחור לעומת הנבחרות המקבילות ביבשת. ב-1959, שלוש שנים לאחר ניצחון הגדול ההוא בנורווגיה בזוגות, רשם דודמן גם ניצחון ראשון לישראל בדיוויס בקטגוריית היחידים. היה זה במסגרת מפגש ביתי מול שוויץ (הפסד 3:2) וב-1963 כשהוביל את הנבחרת לניצחון ראשון אי פעם במפעל באיסטנבול, שם כיכב עם שלושה ניצחונות (שניים ביחידים ואחד בזוגות עם אבידן-וייס) בדרך לניצחון על טורקיה.


שנתיים נוספות חלפו (1965) וישראל בניצוחו של דודמן האלמוני הדהימה את עולם הטניס עם ניצחון סנסציוני על אדמת בריטניה, מול אחד הטניסאים הבכירים בעולם. במפגש שנערך במועדון הספורט היהודי בלונדון, הצליח אלעזר לגבור על מייק סאנגסטר, מהטניסאים המובילים בסבב באותה תקופה שבשיאו דורג בעשירייה הראשונה בעולם. דודמן שכבר היה בעמדת הפסד ברור, בפיגור של 2:0 במערכות, 5:4 במערכה השלישית ושלוש נקודות משחק לרעתו (40:0), ביצע מהפך יוצא דופן כל הדרך לניצחון. עיתון "הטיימס" הלונדוני כתב בסיום המשחק: "דוד הקטן הכריע את גוליית הבריטי", בעוד "הדיילי מייל" ציין כי "לא הייתה מעולם הפתעה גדולה יותר בתולדות משחקי גביע הדיוויס". עד היום מחזיק דודמן בשיא עם מספר השנים הרב ביותר שחקן פעיל עבור נבחרת הדיוויס הישראלית – 16 במספר.

""


ואם זה לא מספיק, החזיק דודמן גם בתואר אלוף ישראל במשך 8 שנים ברציפות (1957-1966), זכה להשתתף בכל תחרויות הגרנד סלאם ברחבי הגלובוס, כולל ווימבלדון היוקרתי וכן שימש תקופה קצרה כמאמן נבחרת הדיוויס הישראלית (1974) בצמד מפגשים מול לוקסמבורג ושוויץ. בנוסף זכה באינספור תארים ופרסים על פעילותו הספורטיבית במהלך השנים, כולל תעודת הוקרה ממדינת ישראל והוועד האולימפי ב-1988, בחירתו כספורטאי העשור ב-1965 ע"י הוועד האולימפי והיד עוד נטויה.

אז בפעם הבאה שאתם עוקבים אחר הטניסאים והטניסאיות שלנו בסבב העולמי, בגביעי הדיוויס והפדרציה או סתם במסגרת המקומית, כדאי לזכור איפה הכול התחיל. בשנה הבאה ימלאו 10 שנים לפטירתו של אלעזר (לזר) דודמן, האיש ששם אותנו על המפה. יהי זכרו ברוך. 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן