חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בא לשכונה בחור חדש: העלייה המטאורית של דומיניק ת'ים

זהו סיפור על עבודה קשה, על התמדה, על כישרון יוצא דופן, טניס רבגוני ואופי חזק. זהו סיפורו של דומיניק ת'ים האוסטרי, שרשם אתמול (חמישי) את הישג השיא שלו בקריירה עם העפלה לחצי גמר הרולאן גארוס, שם ינסה (16:00 שעון ישראל) להדהים היום את נובאק דג'וקוביץ' ולשעוט בתקווה כל הדרך אל התואר בפאריס.

אולם הרשו לנו לקחת אתכם למסע קצר לאחור, לחודש מרץ 2012. המעמד: סיבוב 2 של טורניר הפיוצ'ר בהרצליה – מפגש בין שני הטניסאים הצעירים, בר בוצר ודומיניק ת'ים האוסטרי, מסתיים בניצחון קליל של הישראלי ב-2 מערכות (3:6, 3:6) בדרך לסיבוב הבא. על פניו לא מדובר בנתון או בתוצאה שהייתה אמורה לעניין מישהו, אולם כיום לאחר שת'ים הפך לחבר מן המניין בצמרת הטניס העולמית ועם העפלתו לחצי גמר הרולאן גארוס, הרי שללא ספק הגיעה העת לתהות על קנקנו של הכוכב העולה החדש של הטניס העולמי, והוא עוד לא בן 23.

מאז אותו הפסד של ת'ים החלה נסיקתו מעלה. בצוותא עם מאמנו גונטר ברזניק (מי שהספיק לעבוד במרוצת השנים עם טניסאים ישראלים כמו עמוס מנסדורף, דודי סלע ואמיר וינטרוב) הוא החל אט אט לרשום הישגים על המגרש, בייחוד על משטח החימר ובמקביל לטפס בדירוג העולמי. לכך תוסיפו את שינוי חבטת גב היד שלו ע"י המאמן, שינוי שנחשב לא פופולארי בזמנו. המעבר היה לא פשוט עבור ת'ים הצעיר, אולם לימים הוכח כאחד המהלכים שהעלו אותו לגדולה.

""

ת׳ים בהמלך משחקו ברולאן גארוס בפריז השנה(צילום: Peter Figura)


על כל פנים, הרגע המכונן עבור ת'ים בסבב העולמי התרחש בטורניר המאסטרס של מדריד ב-2014 עם ניצחון ענק על החימר מול סטאן וורינקה. המשטח האדום המשיך לחייך אל ת'ים שזכה אשתקד בטורנירי
ATP בניס, אומאג, גשטאד והשיא השנה, ניצחון על לא אחר מאשר "מלך החימר", רפאל נדאל בארגנטינה, כולל הצלת נקודת משחק מולו וזכייה בטורניר בואנוס איירס, אליה הוסיף תארים שוב בניס ובאקפולקו. בפאריס הוא כבר סופר 5 ניצחונות רצופים. האחרון שבהם מול דיוויד גופן, שועל חימר לא קטן, שנכנע גם הוא ללהיט החדש של הסבב.

"יש בדומיניק איכויות בלתי רגילות", מסביר שלמה גליקשטיין, מנכ"ל איגוד הטניס. "אני זוכר אותו במשחק ההוא בהרצליה מפציץ ומחטיא המון, אבל מאז עברו הרבה מים והוא הפך לשחקן סופר יציב עם חבטות כף יד וגב יד עם יד אחת פשוט מצוינות. תוסיפו לזה את החוזק הפיזי והמנטאלי שלו ותקבלו שחקן נהדר, שכבר היום מאיים על הצמרת הגבוהה. אין לי מושג איך זה ייגמר ברולאן גארוס, אבל מה שבטוח הוא שמדובר בשחקן נהדר שעוד ידבר חזק בסבב בשנים הקרובות".

גם עמוס מנסדורף, שכאמור מכיר מקרוב את מאמנו של ת'ים, גונטר ברזניק, שופע מחמאות לאוסטרי הצעיר. "כשמסתכלים על שחקני טניס צעירים, צריכים להסתכל על אלמנטים נוספים פרט לטניס עצמו. אלמנטים כמו רוח לחימה, מחויבות ועוד. לא נכון להסתכל רק על תוצאות, ואולי המקרה של דומיניק מוכיח זאת הלכה למעשה. הוא היה שחקן נוער מצטיין שסומן כבר אז. עם העלייה שלו לבוגרים, כמו שחקנים רבים אחרים הוא חווה קצת קשיים, אבל העבודה הקשה שלו ללא זיופים, הוכיחה בסופו של דבר את עצמה".

כעת השאלה הגדולה הנשאלת היא האם ת'ים מסוגל להשלים את השבועיים החלומיים עבורו ולהמשיך להתקדם בפאריס עד לתואר. לשם כך, יצטרך לנצח אחר הצהריים את המדורג 1 בעולם, נובאק דג'וקוביץ', אולי המשימה הקשה ביותר בטניס העולמי כיום. "הוא כמובן מגיע כאנדרדוג למשחק היום, אבל היו הפתעות מעולם", מוסיף גליקשטיין לנתח את סיכוייו של ת'ים בחצי הגמר. "שחקן כמו גוסטבו קוורטן למשל לקח את הרולאן גארוס עם דירוג של 60 בעולם. זו כמובן תהיה הפתעה ענקית, אבל עם הטניס שהוא מציג לאחרונה והביטחון הרב שצבר, הכול יכול להיות".

אגב, במידה ות'ים יצליח להדהים ולזכות ברולאן גארוס, תהיה זו זכייה נוספת של טניסאי אוסטרי בטורניר, לאחר שהאחרון שעשה זאת היה גאון החימר, תומאס מוסטר, שניצח בגמר 1995 את מייקל צ'אנג.

 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן