אליפות ישראל לנוער 2014- פרויקט "נקודת מפגש"- ערכים בעולם הטניס

 

""
 

שלום לכל השחקנים והשחקניות,


פרויקט "נקודת מפגש"- ערכים בעולם הטניס


  

באליפות ישראל לנוער  אשר תתקיים בחול המועד סוכות בתאריכים 10-17 באוקטובר נקיים פעילות מיוחדת כחלק מפרויקט גדול אותו אנחנו מתחילים השנה באיגוד הטניס. מטרת הפרויקט חידוד והבהרה של הערכים הספורטיביים העומדים בבסיס תחרויות הטניס. השחקנים יקחו חלק בסדנאות באורך שעה לערך אשר יתקיימו במהלך ימי התחרות .הבסיס לסדנאות יהיו הערכים כבוד הדדי, הוגנות וסובלנות,  נושאי הסדנאות הללו: שוויון בפני החוק, כבוד האדם והליך שיפוט הוגן. בכל אחת מן הסדנאות יועלו הנושאים לאחר תהליך התנסות חוויתי רלוונטי המאפשר להבין את העיקרון. לאחר מכן נבחן כיצד ניתן ליישם את העיקרון הנלמד בתחרויות ופעילויות שונות במגרשי הטניס. ההשתתפות בסדנאות היא חובה, לו"ז מדויקים יתפרסמו במקביל לפרסום לו"ז של התחרות. 

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעות שליליות רבות על מגרשי הטניס ומחוצה להן, תופעות אלה משפיעות לרעה על השחקנים פוגעות בביצועיהם ומעכירות את האווירה הספורטיבית במגרשים.

טניס כדרך חיים דורש כוח פיזי ומנטלי רב להתמודד עם הלחצים על המגרש ומחוצה לו, ההתמודדויות הנ״ל  דורשות יכולות פיזיות, טכניות וכישורים אתלטים, אך בנוסף דורשות התמודדויות מנטליות עם היריב, המאמנים, ההורים והקהל. בחלק מן המצבים התמודדות/אי התמודדות השחקנים עם לחץ התחרות והאימונים עשויות לייצר תופעות שליליות ומקשות על כל הגורמים המעורבים שחקנים/הורים/מאמנים.

על המגרש ומחוצה לו יש כללי התנהגות, השאיפה לניצחון אינה עומדת בסתירה להתנהגות מכובדת הדדית, הוגנת וישרה כלפי כל הנוכחים במגרש ובסביבתו. התנהגות מכובדת הנובעת מכבוד הדדי, מייצרת סביבה ספורטיבית בריאה ונעימה יותר לכולם ומטרתנו היא לספק לשחקנים, מאמנים והורים כלים להתמודדות נכונה ובריאה עם עולם הטניס.

בכוונתנו לפעול בכל המישורים במטרה להעלות את המודעות לערכים בעולם הטניס,  בכל שנה יבחר נושא ערכי, ובמהלך השנה נבצע פעילויות ייעודיות אשר מטרתן להעשיר את ארגז הכלים של השחקנים, הורים ומאמנים להתמודד עם נושאים אלו.

הפרויקט הינו תהליך ולא אירוע מקומי, תהליך שנובע מחובתנו לדאוג לשלומם של הילדים, לא רק במילים גם במעשים, כאמור האירוע הראשון יתקיים במהלך אליפות ישראל לנוער בסוכות, הפרויקט יפעל ב 3 מישורים שונים: שחקנים, מאמנים, הורים.

 

  נושאים סוג הפעילות
שחקנים כבוד הדדי שחקן/מאמן/הורה
שיפוט הוגן
סדנאות במהלך אליפות ישראל לנוער
מאמנים כבוד הדדי שחקן/מאמן/הורה.
העצמה בריאה של השחקן.
תיעול רגשות שלילים.
דיווח ושיתוף התנהגויות.
סדנא מאמנים
הורים כבוד הדדי שחקן/מאמן/הורה.
תמיכה רגשית בריאה בילד.
שמירה על פרספקטיבה.
הורה כדמות מכוונת לחיזוק התנהגויות חיוביות.
הרצאה ודיון בניהול גורם טניס בכיר וותיק בליווי איש אקדמיה בתחום.

 


שחקנים הגדלים בסביבת ספורטיבית תומכת ובריאה משפרים בעשרות מונים את ביצועיהם, סביבה תומכת מספקת חווית טניס ספורטיבית מהנה יותר לכל הגורמים. פרויקטים מסוג זה פועלים בכל העולם והפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מתוכניות העבודה של איגודי ספורט גדולים.

נקודת מפגש (Contact Point) בעולם הטניס מתייחסת לרגע בו מתרחש המגע בין הכדור למחבט, בפרויקט בחרנו להתייחס לנקודות המפגש בין שחקנים, מאמנים והורים, נקודות מפגש אלה באמצעות הכלים הנכונים ומידול דפוסי התנהגות תעזור לקדם את דור השחקנים הבא של הטניס הישראלי.