Search
Close this search box.

איפה הוא היום: שחר פרקיס

 

איגוד הטניס ממשיך גם בסוף השבוע הנוכחי בפרויקט "איפה הם היום". המטרה: לעשות כבוד לשחקנים ואנשי המקצוע הגדולים שהצמיח הטניס הישראלי במהלך השנים, להתרפק על נוסטלגיה מתקופת תור הזהב שלהם ועל הדרך להתעדכן במעשה ידיהם כיום. והפעם: שחר פרקיס, מהטניסאים הישראלים המעוטרים בכל הזמנים, אלוף ישראל 4 פעמים, שחקן נבחרת הדיוויס במשך למעלה מעשור ומי שבשיאו דורג במקום ה-53 בסבב הגברים העולמי ליחידים ו-57 לזוגות.

מי ששימש כמנכ"ל איגוד הטניס בעשור הקודם והחל לשחק טניס בחיפה בגיל 6, מציג בעברו קריירה מרשימה במיוחד, כזו שכללה בין היתר גם כמה ניצחונות על טניסאי הצמרת בעולם, לרבות בוריס בקר הגדול, עליו גבר פרקיס בטורניר ממפיס בארה"ב (1985, באותה שנה זכה בקר בווימבלדון לראשונה), הישג שלימים נחשב לניצחון הגדול בקריירה שלו. "עברו יותר מ-30 שנה מאז המשחק ההוא ועד היום מזכירים לי אותו בכל פעם מחדש", מספר פרקיס בערגה. "האמת היא שאז הוא היה צעיר עוד לפני שעלה לגדולות. רק כשחלפו השנים והוא הפך לאגדה, הניצחון הזה קיבל משמעות אחרת לגמרי".

הישגים נאים נוספים אותם רשם פרקיס במהלך הקריירה: השתתפות באולימפיאדות סיאול 1988, שתי הופעות בטורנירי גראנד סלאם (ווימבלדון 1984, רולאן גארוס 1986), הגעה לגמר הטורניר היוקרתי לזוגות במונטה קרלו יחד עם שלמה גליקשטיין (1985, כולל ניצחון בחצי הגמר מול מאטס וילנדר ויוהקים ניסטרום, אלופי ווימבלדון) ניצחונות מול טניסאים מובילים לשעבר בסבב כמו ארון קריקסטיין וביל סקנלון, לצד הגעה לגמר טורניר גראנד פרי ברמה"ש וזכייה בטורניר מסדרת 25,000 דולר בירושלים.

""פרקיס עם מנסדורף במפגש מול ארגנטינה ב- 1990

שחר, על הרזומה המפואר שלך אין עוררין. ספר לנו קצת על עיסוקיך בימים אלו.

"אחרי יותר מ-15 שנים כמנהל מרכז הטניס חיפה ומועדון ספורט בשכונת דניה בעיר, אני מנהל בשנתיים האחרונות מרכז שיקום לספורט של עמותת איל''ן בקריית חיים. אני עושה זאת בגאווה גדולה ומתמלא סיפוק מהעבודה השוטפת. במקביל אני מאמן במגרשי הטניס באוניברסיטת חיפה, בעיקר לשם ההובי. בכל זאת הטניס היה ונשאר חלק בלתי נפרד ממני. אוסיף שאימנתי את דקל בר במשך עשר שנים. כולי תקווה כי השנה דקל יצליח להתקדם בדירוג ולהתפתח כשחקן מצליח בסבב".

 ""פרקיס במדי נבחרת ישראל. מימין: עמוס מנסדורף, גלעד בלום, שחר פרקיס ורביב ויידנפלד

יצא לך לצפות באליפות ישראל האחרונה שהתקיימה ברעננה? מה ההתרשמות שלך?

"צפיתי במשחקי הגמר בטלוויזיה. הופתעתי רק מהניצחון של צוקרמן בחצי הגמר מול אמיר וינטרוב. דודי הוכיח את הניסיון והאיכויות שלו עם אליפות ישראל שביעית, שזה ממש אינו דבר מובן מאליו".

עד כמה אתה מצוי בקשר עם אנשי הענף והקולגות מהעבר?

"אני עדיין חזק בטניס. מעבר לאימון בחיפה, אני מפרשן מדי פעם משחקים בטלוויזיה ומשתדל להגיע לכל מפגש גביע דיוויס שמתקיים בארץ, כך גם במפגש האחרון מול שוודיה. עבורי זה כיף גדול לפגוש את החבר'ה במה שאני מכנה "בית הכנסת של הטניס הישראלי".

 

מה לדעתך צופן העתיד עבור הטניס שלנו?

"הטניס הישראלי ממשיך להתפתח בקצב מרשים ברמת המועדונים והקבוצות. יוצא לי להסתובב הרבה בארץ ואני בהחלט יכול להגיד שזה משמח לראות ילדים, מבוגרים ובכלל אנשים שאוהבים טניס ומגיעים מעצם האהבה למשחק. ברוב המועדונים אם תגיע בשעות הערב סביר להניח שלא תמצא מגרש פנוי. זה מצב בריא, אנשים אוהבים טניס וזה מאוד מעודד. ברמת הנבחרות, אני מקווה שנצליח להמשיך את ההצלחות של השנים האחרונות. מרבית העיניים נשואות לעבר ישי עוליאל שנדמה שמתקדם יפה ונחשב ל"תקווה" של הענף בשנים הבאות. אני רק יכול לייחל להצלחות נוספות של הטניסאים שלנו בתחרויות השונות ברחבי העולם".

""פרקיס וגליקשטיין משתפים פעולה במדי נבחרת הדיוויס

בתקופה האחרונה אתה מקדם את הספר שלך "טניסאי וג'נטלמן", ספר ביוגרפיה הסוקר את הקריירה הארוכה שלך. מהו המסר אותו ניסית להעביר?

"הספר לא עוסק רק בקריירת הטניס שלי, אלא זהו ספר ביוגרפיה שמתאר בעצם את חיי מהיום בו נולדתי ועד היום. הספר לא מלמד איך לחבוט פורהאנד או בקהאנד יותר טוב, אבל עוסק בהרבה סוגיות מעניינות שכל מי שטניס זורם בעורקיו יכול להתעניין וללמוד מהן, כולל כל הקשיים והתקלות שהיו לי בדרך וההתמודדות איתן. הספר מציג גם את היום שאחרי הטניס, שכן החיים אינם מסתיימים ביום בו מפסיקים לאחוז במחבט. עד היום נמכרו כבר 600 עותקים לספר ומספר ערבי השקה עבורו התקיימו במועדונים השונים בארץ, כמו באקדמיה בת"א, ברמה"ש וכן במהלך מפגש גביע הדיוויס האחרון. אני מזמין את כל מי שמעוניין להכיר מקרוב את פועלי לרכוש את הספר, ולהיווכח מקרוב לקריירת הטניס ולסיפור החיים שלי".

לסיום, ספר לנו משהו שלא יודעים עליך.

"אני נשוי באושר לאשתי רונה כבר 25 שנים ולנו ארבעה ילדים: שיר (23), תו (20), מיתר (17) וסול (14), בהם אני גאה מאוד. רונה היא מנהלת הארכיון של אוניברסיטת חיפה, שיר המשיכה את השושלת ושיחקה טניס תחרותי ואף הייתה בין שחקניות הנוער הטובות בארץ. תו הוא חייל לוחם בחיל הים, מיתר תלמידה מצטיינת ופעילה בצופים ו"סול" הקטנה היא סקרנית ותלמידה מצטיינת גם כן"

לרכישת ספרו של שחר פרקיס – "טניסאי וג'נטלמן" היכנסו לקישור הבא

 

 

 

 

כתבות נוספות

דילוג לתוכן