חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך לאכול נכון בזמן תחרויות?

ארצית פסח נפתחה זה עתה ובפתח כבר תחרויות נוער נוספות. שחקנים רבים עלולים למצוא את תקופת התחרויות כמתישה ותובענית ולכן התנהלותו של השחקן מחוץ למגרש חשובה מאין כמוה.

כיום, ניתן לראות יותר ויותר שחקנים אשר מקדישים זמן רב בתכנון תזונתי, תקופתי ושנתי, כדי לבוא מלאי אנרגיה למשחקיהם, להעצים את יכולתם על המגרש ולהצליח ולהתאושש בפרקי זמן קצרים בתקופות של עומס תחרותי.

'הכנה תזונתית חשובה בדיוק כמו הכנה מקצועית', מסבירה ד'ר גילית שטיינר. 'כבר במהלך האימונים צריך כל שחקן להבין אילו מזונות משפיעים עליו לטובה'.

אז מה היא בעצם תכליתה של תזונה נכונה בזמן תחרות? על פי שטיינר 'נרצה לשמר רמות גבוהות של סוכר בדם, שכן נפילות סוכר במשחק גורמות לחוסר ריכוז מנטאלי וגם לחסך פיזיולוגי שעתיד להיות בר השפעה, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך'.

נושא התזונה הנכונה התחיל כבר לפני שנים רבות. את הבננה, מסתבר, הכניסה לראשונה מרטינה נברטילובה למגרשי הטניס לאחר ששמעה מהתזונאי שלה כי הבננה מעלה במהירות את רמת הסוכר בדם. אך אליה וקוץ בה, לדבר ד'ר שטיינר. 'לא סתם הבננה נקראת 'פצצת אנרגיה צהובה''. החיסרון שלה הוא בכך שאחרי עליית הסוכר המהירה מגיעה גם ירידה מהירה'.

אז מה יעשו חובבי הבננות?
'כשצריך לשמור על רמות גבוהות של סוכר לאורך זמן, פירות יבשים הם תחליף טוב. בגלל הסיבים התזונתיים שבהם הם מאטים את תהליך העיכול ובכך שומרים על רמת סוכר גבוהה לאורך זמן. הם לא נותנים את רמות הסוכר שיש בבננה, אך בחלק מהמקרים אנחנו גם לא צריכים כל כך הרבה סוכר'.

כאמור, הכנה חשובה לא פחות היא זאת שלפני המשחקים. 'עוד לפני היציאה למשחק, מומלץ לפתוח את היום בדגני בוקר מלאים עם חלב או יוגורט עם גרנולה משיבולת שועל מלאה. בסיום כל יום תחרות, כדאי לאזן את הגוף עם ארוחה מלאה בפחמימות (מורכבות) עשירים בסיבים תזונתיים, חלבונים וגם ירקות'.

באשר להפסקות שבין המשחקים, חשוב להבין מה אופטימאלי עבור גופו של כל שחקן. 'מי שיכול לעכל בזמן קצר יחסית סנדביץ' עם גבינה קלה, טחינה או אבוקדו זה נהדר', אומרת שטיינר. 'ומי שלא, מומלץ לאכול חטיפי אנרגיה איכותיים המועשרים בסיבים תזונתיים'.

אין כמו מים

60 אחוזים מגופנו מורכב ממים. 'לכן, מים הוא המשקה האידיאלי', לדברי שטיינר.

ומה במקרה של משחקים ארוכים במיוחד?

'במשחקים שמתארכים למעלה משעה, כבר מומלץ לשתות בנוסף גם משקאות איזוטוניים או היפוטוניים הדומים בהרכבם לרמות הסוכר התקינות בדם וגם מכילים מינרלים שחשובים לתפקוד מערכת העצבים והשרירים'.

על האיכות של המים אין ויכוח. ומה לגבי הכמות?

'מומלץ לשתות בין 8 ל-12 כוסות ביום במצב של אי פעילות גופנית. מובן שבתנאי מזג אוויר קיצוניים, כמו חום ולחות, יש לצרוך יותר בהתאם למשקל הגוף'.

ובתנאים של פעילות?

'מומלץ להישקל לפני תחילת הפעילות ובסיומה. על כל קילוגרם שאיבדנו כתוצאה מהזעה ואיבוד נוזלים- יש להחזיר ליטר וחצי של מים. אגב, קפאין ואלכוהול נוטים לשתן ולייבש את הגוף ולכן לא מומלצים בזמן תחרות'.

ד'ר גילית שטיינר (drgilit@bezeqint.net) היא נטורופתית, מנהלת בית הספר MEDI WIN, בית הספר לרפואה משלימה במכללה האקדמית בוינגייט. שטיינר מתמחה בטיפול בספורטאים ובייעוץ לספורטאים ובעלת התמחות בכושר גופני.

* התכנים שבכתבה אינם בגדר עצה רפואית ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי, חוות דעת מקצועית ו/או ייעוץ תזונתי מתאים.

דילוג לתוכן